Reklama

Reklama

Jeszcze ludzie czy już cyborgi?

Przywrócona pasja  

Reklama

Joao Carlos Martines był wybitnym pianistą, specjalizującym się w repertuarze Jana Sebastiana Bacha. W wyniku wypadku na ulicy stracił władzę w dłoni w roku 1995. Przeszedł  24 operacje, a pomimo to nie odzyskał sprawności. Został więc dyrygentem. Teraz, dzięki bionicznym rękawicom, znowu może grać. Starszy pan, nie posiada się ze szczęścia, gdyż powrócił do zajęcia, które było całym jego życiem. Obecnie, wirtuoz planuje rozszerzenie swojego repertuaru.  

Sztuczna skóra, która czuje  

Ból nie kojarzy się z niczym dobrym, ale pełni ważną rolę. Alarmuje, jeśli w organizmie dzieje się coś niepokojącego, czym należy się zająć, by uniknąć choroby, czy uszkodzenia części ciała. Jak podaje CNN Health, naukowcy z Królewskiego Instytutu Technologii z Melbourne stworzyli sztuczną skórę, która pozwala odczuwać ból. Jest zrobiona z gumy silikonowej, ma fakturę prawdziwej skóry i przesyła elektryczne sygnały do centralnego systemu nerwowego. To szansa dla osób, które straciły kończynę i używają protezy. Sztuczna ręka czy noga, która czuje, byłaby pozytywną zmianą w życiu osób po wypadkach. Naukowcy planują też stworzenie robota, który będzie odczuwał ból, ciepło i zimno. 

***

ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych - kliknij.

Zapraszamy do udziału w 5. edycji plebiscytu MotoAs. Wyjątkowej, bo związanej z 20-leciem Interii. Z tej okazji przedstawiamy 20 modeli samochodów, które budzą emocje, zachwycają swoim wyglądem oraz osiągami. Imponujący rozwój technologii nierzadko wprawia w zdumienie, a legendarne modele wzbudzają sentyment. Bądź z nami! Oddaj głos i zdecyduj, który model jest prawdziwym MotoAsem! 

Dowiedz się więcej na temat: protezy nóg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje