Malta – najlepszy wybór dla ambitnych uczniów

Krystalicznie czysta woda, urokliwe miasteczka, afrykańskie słońce i turyści z całego świata, przyjeżdżający nie tylko po to, by zwiedzać, ale także uczyć się angielskiego – taka jest Malta, maleńkie europejskie państewko na Morzu Śródziemnym.

Malta jest skalistą wyspą, ale wielbiciele plaż nie będą zawiedzeni, gdyż da się na niej znaleźć urokliwe nadmorskie zakątki usłane miękkim piaskiem. Już na pewno nie rozczaruje miłośników sportów wodnych, wspinaczki oraz nurkowania. Ale to nie wszystko, to maleńkie europejskie państwo dawniej było kolonią brytyjską i do dziś obok maltańskiego, drugim językiem urzędowym jest angielski. Z tego powodu wyspa ściąga turystów chcących skorzystać z organizowanych na wysokim poziomie kursów językowych  w międzynarodowych szkołach z młodzieżą z całego świata. Nie brakuje zwłaszcza Polaków, którzy chętnie decydują się na udział w organizowanych tutaj obozach językowych. Ich oferta jest bardzo bogata i każdy znajdzie coś dla siebie. Począwszy od obozów młodzieżowych, przez "zielone szkoły", po obozy dla studentów i rodzin z dziećmi.

Reklama

- Obozy angielskiego na Malcie są doskonałą okazją do połączenia przyjemnego z pożytecznym. Co prawda języka można również uczyć się na Wyspach Brytyjskich, jednak panujące tam warunki pogodowe na ogół nie sprzyjają wypoczynkowi. Tymczasem Malta jest chyba jedynym miejscem w Europie, w którym możemy uczyć się tego języka od dyplomowanych nauczycieli, napawając się  pięknym słońcem i lazurowym morzem. Ponadto, według rankingu The Wall Street Journal z sierpnia 2015 roku, Malta została uznana trzecim najbezpieczniejszym państwem świata, co przekonuje rodziców do wysłania dzieci i młodzieży na zielone szkoły z nauką języka angielskiego właśnie na tę wyspę - twierdzi Adam Fronczak z biura podróży Almatur.

Profesjonalnie zorganizowane obozy językowe to coś więcej niż sama nauka. By zapewnić ich uczestnikom pełnię wrażeń, zwykle po porannych lekcjach, odbywa się  zwiedzanie wyspy. Co warto zobaczyć?

Valetta

Ta najdalej wysunięta na południe stolica europejska, co prawda nie poraża rozmiarami, ale za to zachwyca urokliwymi uliczkami i piękną architekturą. Na zwiedzenie Valetty warto poświęcić przynajmniej jeden dzień. Na pewno godne polecenia są położone na górnej kondygnacji Bastionu św. Piotra i Pawła ogrody Barrakka. Malta to prawdziwe muzeum pod chmurką, niemal każdy budynek w stolicy ma znaczenie historyczne. Wycieczka z anglojęzycznym przewodnikiem idealnie sprawdza się w połączeniu z kursem językowym dla dzieci i młodzieży. Z kolei uczestniczący w wyjazdach językowych studenci, pracownicy korporacji, politycy i celebryci na pewno chętnie skorzystają z wieczornych atrakcji Valetty. Gdy robi się ciemno, stolica wyspy zamienia się w tętniące życiem nadmorskie miasteczko. Szczególnie popularnym miejscem jest dzielnica Paceville w miejscowości St. Julian’s. Zabawowy klimat świetnie sprzyja szlifowaniu przydatnych zwrotów.  

Marsaxlokk

Będąc na Malcie, koniecznie trzeba zobaczyć którąś z miejscowości rybackich. Najczęściej turyści zjeżdżają do Marsaxlokk. Uczestnicy kursów językowych mogą się tam udać w wolną od zajęć niedzielę, to właśnie wtedy na nabrzeżnej promenadzie rozkładany jest słynny targ rybny. Polecamy zatrzymać się w jednej z nabrzeżnych knajpek, by spróbować świeżo przyrządzonych owoców morza kupionych od miejscowych straganiarzy. Miasteczko słynie nie tylko z targu, ale również kolorowych łódek, czyli jednego z symboli Malty. Żółto-niebiesko-czerwone luzzu służą do połowu ryb i transportu turystów. O bezpieczeństwo pasażerów dba oko Ozyrysa, które zgodnie z tradycją maluje się przy dziobie łodzi.

Blue Grotto i zabytkowe megality

Na wycieczkę do Błękitnej Groty można wybrać się łódką. Miejscowi kursują tam regularnie, wypływając z przystani Wied iż-Żurrieq. Wnętrze tej morskiej jaskini mieni się lazurowymi refleksami, co daje zapierający dech w piersiach widok. Jest to również doskonałe miejsce do nurkowania. Grota ma wysokość 30 metrów i powierzchnię 90 metrów, więc jest co oglądać.

Przy okazji zwiedzania tej części wyspy warto odbyć podróż w czasie i zobaczyć znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO skupiska megalitów. Te jedne z najstarszych miejsc kultu religijnego na świecie pochodzą z 3500-2500 p.n.e. Kamienne budowle tworzą kompleks świątynny otoczony murami.

Popeye Village

Ciekawą atrakcją, która zachwyci przede wszystkim najmłodszych podróżników jest bajkowa wioska wybudowana w latach 80. na potrzeby kręconego na Malcie amerykańskiego filmu "Popeye" o marynarzu, który stawał się silny po zjedzeniu puszki szpinaku. Kolorowe drewniane domki o wymyślnych kształtach, maleńki port, pomosty, uliczki, szyldy - zadbano tu o każdy szczegół. W dodatku osadę można zwiedzać, znajduje się w niej muzeum i park rozrywki, a po ulicach przechadzają się postaci z filmu. Koniecznie powinny się tam wybrać osoby uczestniczące w kursach językowych dla rodzin z dziećmi. W końcu nieczęsto można odbyć  krótką konwersację z samym Popeyem! Udział w kursie językowym dla rodzin z dziećmi ma także jeszcze jeden, bardzo duży plus - poranne zajęcia językowe (dobrane do poziomu) mają i dzieci i ich rodzice, ale wieczorem organizatorzy zapewniają  opiekę nad niepełnoletnimi uczestnikami organizując przy okazji różnorodne atrakcje. W tym czasie rodzice mogą przypomnieć sobie szalone czasy i skoczyć z Popeye Village wprost do dzielnicy Paceville.

Każdego roku Malta ściąga rzesze turystów marzących o błogim lenistwie z widokiem na błękitne morze, amatorów sportów wodnych i uczniów szkół językowych chcących podszkolić swój angielski. Warto choć raz w życiu zakosztować uroków tej maleńkiej wyspy.


Materiał powstał we współpracy z Almatur.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje