Reklama

Reklama

Matka-Polka XXI wieku – jak mając dzieci, pozostawać aktywną

W Polsce, w wielu grupach społecznych, wciąż pokutuje przekonanie, że mając dzieci należy porzucić wszelkie zainteresowania i zaszyć się w domu. Czy bycie mamą w XXI wieku musi odbywać się w schemacie dzieci-dom-dzieci?


Reklama

Zajmowanie się dziećmi nie jest łatwym wyzwaniem, wie o tym każdy, kto chociaż raz musiał zostać z nimi sam na sam. Często zdarza się, że opieka nad nimi zajmuje cały twój czas, przez co rzadko znajdujesz chwilę tylko dla ciebie. Na szczęście można pogodzić swoją aktywność z wychowaniem maluchów. Jak to zrobić?

Poznawanie świata

Wielu rodziców rezygnuje ze wspólnych wyjazdów. Zmęczeni po całym tygodniu pracy, weekend chcą poświęcić na odpoczynek, niekoniecznie aktywny. Wypad za miasto z maluchami oznacza, że będą musieli poświęcić im więcej czasu. Prościej dać tablet, włączyć bajkę czy wypuścić na pobliski plac zabaw. W tym czasie można leżeć i odpoczywać, jednak czy to jest metoda?

Choć z początku pomysł regularnych wyjazdów może wydawać się męczący, wcale nie musi taki być. Wystarczy, że znajdziesz ciekawą destynację, zapakujesz wszystko, czego potrzebujesz i ruszysz w drogę. Nie chodzi tu o dalekie, kilkugodzinne podróże samolotem, a o zwykłe jednodniowe wycieczki. Liczy się przede wszystkim rozrywka, spacer i czas spędzony na świeżym powietrzu. Na początku szukaj miejsc położonych w pobliżu twojego miejsca zamieszkania, a gdy wyjazdy wejdą wam w nawyk wydłużaj odległość od domu.

Nie ważne w jakim wieku są twoje pociechy - przy odrobinie wysiłku dostosujesz swój plan do zainteresowań dziecka. Nawet z niemowlęciem jesteś w stanie aktywnie spędzić czas. Wystarczy dobry wózek, chusta lub wygodne nosidło i bez problemu możesz ruszyć w podróż z maluszkiem. Krótkie spacery na łonie przyrody lub zwiedzanie okolicznych zabytków sprawi, że zachowasz formę i nie zmarnujesz dnia leżąc na kanapie.


Jeden wieczór w tygodniu

Bycie mamą nie musi oznaczać rezygnacji z siebie. Choć mówi się, że macierzyństwo to praca na pełen etat, czasem należy ci się odrobina odpoczynku. Wystarczy jeden wieczór w tygodniu, byś mogła pozostać aktywna - nie tylko fizycznie, ale również w życiu towarzyskim.

Porozmawiaj z partnerem, zatrudnij opiekunkę lub poproś o pomoc bliskich. Wybierz jeden dzień, podczas którego będziesz mogła skupić się wyłącznie na sobie. Ważne, żeby termin był stały - wtedy łatwiej będzie ci trzymać się swoich planów.

W ten jeden wieczór możesz zrobić, co tylko zechcesz. Zapisać się na zajęcia pole dance, pójść na drinka z koleżankami czy zrelaksować się w saunie. Zobaczysz, że czasem wystarczy godzina poza domem, żeby nabrać energii do życia.

Wspólne hobby

To rozwiązanie sprawdza się w przypadku, kiedy twoja pociecha jest już choć odrobinę samodzielna. Pogodzenie aktywności z macierzyństwem jest znacznie prostsze, jeśli zaszczepisz w dziecku podobne zainteresowania.

Nauka jazdy konnej, wspólny wypad na mini rajd rowerowy czy nawet wyjście na basen - to wszystko nie tylko pomoże ci utrzymać formę, ale także nawiązać silniejszą więź z dzieckiem. Zimą także możecie znaleźć coś dla siebie. Jazda na nartach czy wypad na lodowisko przypadną do gustu większości maluchów.

Pamiętaj jednak, by nie zmuszać swojej pociechy do tych aktywności. Razem spędzony czas powinien być rozrywką dla ciebie i dziecka, a nie powodem do płaczu i kłótni rodzinnych.

Jeśli masz problem ze znalezieniem wspólnego hobby, poszukaj warsztatów, które mogą zaciekawić malucha. Zdziwisz się, ile propozycji znajdziesz w sieci: od nauki robienia czekolady do górniczych warsztatów zawodowych. Czasem może to wymagać od ciebie podróży do innego miasta, jednak czego nie robi się dla wspólnej zabawy?

Wiele osób myśli, że macierzyństwo wyklucza jakąkolwiek aktywność. To błąd! W XXI wieku mama nie musi siedzieć w domu i opiekować się dziećmi rezygnując całkowicie z ruchu i życia towarzyskiego. Wystarczy odrobina wysiłku, by pogodzić własne hobby z macierzyństwem i wspólnie zadbać o dobrą formę.

Advertisement


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje