Co oznacza "essa"? Młodzieżowe Słowo Roku wybrane!

Ten plebiscyt potrafi wzbudzić duże emocje, niekoniecznie tylko wśród młodzieży. Młodzieżowe Słowo Roku 2022 zostało wybrane! Internauci postawili na "essę". Co dokładnie to oznacza? I co na ten temat sądzi ekspertka od języka?

Młodzieżowym Słowem Roku wybrano "essę". Wyróżniona została też "odklejka"
Młodzieżowym Słowem Roku wybrano "essę". Wyróżniona została też "odklejka"Karina KrystosiakEast News

Młodzieżowe Słowo Roku to coroczny plebiscyt, mający na celu wyłonienie najpopularniejszego wśród młodych ludzi słowa lub wyrażenia. Organizowany jest przez Wydawnictwo Naukowe PWN, a w zeszłym roku wyróżniono "śpiulkolot".

Essa Młodzieżowym Słowem Roku

Właśnie poznaliśmy wyniki tegorocznego konkursu. Po wybraniu przez jury spośród nadesłanych wcześniej propozycji finałowej dwudziestki nadszedł czas na głosowanie internautów. Wielkim wygranym okazało się słowo "essa". Co oznacza?

Coś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (stąd mieć essę), luz. Często występuje jako okrzyk radości lub triumfu, wykorzystywany jako ekspresja pozytywnych uczuć, a nawet pozdrowienie
tak definiuje "essę" Słownik Języka Polskiego PWN

- "Essa" faktycznie jest stosowana przez młodych ludzi, słyszałam jej wielokrotne użycie na wykładzie @rapowy_matematyk - komentuje dla Interii Aneta Korycińska, znana na Instagramie jako Baba od polskiego.

Wyróżnienie także dla odklejki

Oprócz głównego wyróżnienia, o którym zadecydowali internauci, przyznano również Nagrodę Jury. W tym przypadku za najciekawsze słowo uznano "odklejkę", czyli pewien stan czy osoby oderwane od rzeczywistości pod kątem zachowania lub wypowiedzi.

- "Odklejka" wydaje mi się słowem trafnym, potrzebnym jako komentarz, zwłaszcza w Internecie, ale mam poczucie, że - jak większość MSR, została zgłoszona przez osoby, które już dawno młodzieżą nie są. Czy to źle? Wręcz przeciwnie! Dzięki konkursowi mamy okazję, by rozmawiać o językowym obrazie świata nawet w telewizjach śniadaniowych - mówi @babaodpolskiego

Aneta Korycińska podkreśla, że młodzi ludzie nie oczekują od starszych od siebie osób rozumienia czy używania modnych słów - tym bardziej, że możemy robić to w zły sposób, niepasujący do kontekstu, a tym samym wzbudzać "krindż" u młodzieży.

Warto dodać, że żywot młodzieżowych słów jest krótki i to jest ich wielką zaletą, dzięki temu nieustannie wprowadzają świeżość do językowego obrazu świata. Jedni z nas byli z pokolenia "paździerza", inni z czasu, gdy na wszystko odpowiadało się "żal", a nawet "żalpeel" - dzisiaj użycie tych zwrotów wydaje się wielką gafą.
mówi Aneta Korycińska

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 - wiesz, o czym mówią młodzi ludzie?

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 - wiesz, o czym mówią młodzi ludzie?
Kawa na zamówienie
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas