Na ratunek najmłodszym. Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy zagra po raz 28.

28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbliża się wielkimi krokami: odbędzie się już w niedzielę, 12 stycznia. Środki zebrane podczas tegorocznej zbiórki zostaną przekazane na zakup najnowocześniejszych urządzeń przeznaczonych do ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Organizatorzy akcji zamierzają się tym razem skupić na takich dziedzinach medycyny dziecięcej, jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia.

28 lat tradycji

Tego, ile pieniędzy udało się w sumie zebrać podczas 28. finału WOŚP dowiemy się już w następną niedzielę. Biorąc jednak pod uwagę wzrostową tendencję z ostatnich lat, można się spodziewać, że osiągnięta kwota nie będzie mała i - miejmy nadzieję - okaże się wyższa niż przed rokiem. To nie byle jakie wyzwanie, bo podczas ostatniej edycji wolontariuszom, partnerom i organizatorom akcji udało się uzbierać prawie 176 mln zł. Kwota robi wielkie wrażenie, zwłaszcza jeśli przypomnieć, że w czasie pierwszej, historycznej kwesty - jej finał przypadał na 3 stycznia 1993 r. - zgromadzono środki opiewające na "zaledwie" 2 422 464,75 zł. Przeznaczono je wówczas na leczenie dzieci z wrodzonymi wadami serca. Od tego czasu kwoty wpłacane przez darczyńców zaczęły systematycznie rosnąć. Próg 10 mln zł przekroczono już w 1998 r., czyli w pięć lat od pierwszej edycji wydarzenia. W kolejnych latach bito kolejne finansowe rekordy, gromadząc środki, o jakich Jerzemu Owsiakowi - jednemu z głównych inicjatorów akcji - z początku najprawdopodobniej w ogóle się nie śniło. Pułap 50 mln zł osiągnięto w 2012 r., a granicę 100 mln zł udało się przekroczyć raptem pięć lat później, 15 stycznia 2017 r.

Wraz z ilością zebranych pieniędzy rosły też ambicje organizatorów, którzy stawiali sobie co roku coraz śmielsze cele, dostrzegając m.in. potrzeby pacjentów klinik onkologicznych, seniorów, dzieci poszkodowanych w wypadkach, czy osób cierpiących na ciężkie choroby przewlekłe. W tym roku pieniądze zbierane będą na zakup sprzętu niezbędnego do wyposażenia sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej czy zakładów diagnostyki obrazowej, z których korzystają mali pacjenci przechodzący leczenie chirurgiczne, kardiochirurgiczne i neurochirurgiczne. Dokładnej listy maszyn, których zakup zamierzają tym razem sfinansować organizatorzy WOŚP-u, nie sposób tu oczywiście przytoczyć w całości. Dość jednak powiedzieć, że znajdą się na niej m.in. urządzenia medyczne pozwalające na przeprowadzanie operacji małoinwazyjnych i endoskopowych czy najnowocześniejsza aparatura diagnostyczna umożliwiająca wykonywanie skomplikowanych operacji na otwartym sercu. Niezbędnego wsparcia merytorycznego udziela w tym zakresie organizatorom akcji prof. dr hab. Marcin Roszkowski z Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka".

Całe przedsięwzięcie nie byłoby oczywiście możliwe bez pomocy firm i sponsorów, którzy WOŚP konsekwentnie wspierają już od wielu lat. Jednym z nich jest sieć Play, główny - i wieloletni - partner akcji. - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to największa organizacja charytatywna w Polsce. Play chciał być częścią tej wspaniałej inicjatywy i swoim wsparciem również pomagać najmłodszym. Jako główny partner akcji, bierzemy  co roku udział w Finale WOŚP oraz w Festiwalu Pol’and’Rock. W swoje działania angażujemy również nasze gwiazdy telewizji i internetu, chcąc w ten sposób jeszcze bardziej spopularyzować wspólne pomaganie - słyszymy w Biurze Prasowym Play.

Warto pomagać

O tym, że działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy warto wspierać, przekonują historie podopiecznych Fundacji - niemowląt, nastolatków i seniorów, którzy w trakcie leczenia mieli okazję skorzystać ze sprzętu ufundowanego przez organizatorów akcji. Jedną z takich historii zechcieli się jakiś czas temu podzielić rodzice Zuzi, obecnie uczennicy szkoły podstawowej. Dziewczynka przyszła na świat z poważnymi schorzeniami reumatologicznymi, a od drugiego roku życia choruje na zapalenie stawów. Pierwszych objawów choroby nie udało się, niestety, prawidłowo zdiagnozować, wobec czego, będąc jeszcze maluchem, Zuzia nie nauczyła się normalnie chodzić. Zdarzało się nawet, że jej ból był tak silny, iż rodzice musieli przenosić ją na rękach.

Obecnie, dzięki właściwej diagnozie i wdrożeniu odpowiedniego leczenia, dziewczynka może brać udział we wszystkich aktywnościach, którymi cieszą się jej rówieśnicy. Przez cały czas pozostaje także pod opieką lekarzy, którzy w swojej pracy często wykorzystują sprzęt zakupiony przez WOŚP. Warto przy tej okazji przypomnieć, że Fundacja przekazała do tej pory na rzecz polskiej reumatologii sprzęt medyczny o wartości przekraczającej 4 mln zł (za tę kwotę sfinansowano m.in. zakup 3 densytometrów czy kilkunastu aparatów USG z możliwością wykonywania biopsji stawów).

Wylicytuj kolację z gwiazdą

Jak co roku, Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy można wesprzeć wrzucając swoją cegiełkę do puszki jednego z setek tysięcy wolontariuszy kwestujących tego dnia we wszystkich miastach naszego kraju. Ale solidarność z organizatorami i podopiecznymi akcji da się zamanifestować na wiele innych sposobów - przekazując darowiznę on-line, robiąc zakupy internetowe w jednym z partnerskich sklepów, kupując gadżet dostępny na stronie siemashop.pl, oficjalnej witrynie WOŚP-u (tą drogą można nabyć m.in. koszulkę, magnes, kubek lub ubranko dziecięce z charakterystycznym serduszkiem akcji), czy wysyłając charytatywne SMS-y, z których całkowity dochód zostanie przekazany na konto Fundacji. Wystarczy tylko, że pod numer 75 565 (koszt to 5 zł + VAT) wyślemy SMS-a o treści SERCE.

Osoby chcące wesprzeć WOŚP mogą też wziąć udział w jednej z wielu licytacji prowadzonych w serwisie Allegro. Gra jest warta świeczki i z pewnością dostarczy zainteresowanym wielu emocji, bo tym razem wylicytować można na przykład kolację z Magdą Gessler i jej synem, Tadeuszem Müllerem, indywidualne zaproszenie na chicagowski koncert zespołu Golec uOrkiestra (organizatorzy zaznaczają, że w tym wypadku warto się nastawić na późniejsze afterparty z muzykami!), spotkanie z byłym pięściarzem Mikiem Tysonem, wspólny wyjazd z Agnieszką Holland do Pragi czy kolację z piłkarzem klubu piłkarskiego AC Milan, Krzysztofem Piątkiem. To oczywiście nie wszystkie atrakcje, o które można powalczyć - na stronie rzeczyodserca.pl, gromadzącej licytacje WOŚP-u, znajdziemy także gitarę elektryczną podpisaną przez Adama "Nergala" Darskiego, wizytę na planie serialu "Świat według Kiepskich" czy zaproszenie do studia programu "Dzień Dobry TVN".

Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy można jednak wesprzeć w jeszcze inny sposób, pobierając na swój telefon aplikację Play24 i za jej pośrednictwem doładowując swoje konto na kartę lub opłacając comiesięczną fakturę za abonament. Aktywne korzystanie z aplikacji będzie powiększało pulę pieniędzy, która zostanie następnie przekazana podopiecznym Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sieć Play przygotowała także, jak co roku, 100 unikatowych kart SIM ze specjalnymi numerami, które pokryto elementami z 24 karatowego złota. Ich licytacja odbędzie się w czasie wielkiego Finału. Poprowadzi ją na antenie telewizyjnego studia WOŚP nie kto inny, jak Jerzy Owsiak.

 

Artykuł powstał we współpracy z siecią Play.

Advertisement

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje