Reklama

Reklama

Niezwykła prezerwatywa dla kobiet. Ma chronić przed gwałtem

Wyposażona w „zęby” prezerwatywa dla kobiet, to sposób na ochronę przed gwałtem. Dowcip? W żadnym wypadku. Dr Sonnet Ehlers z Republiki Południowej Afryki

Dr Sonnet Ehlers kilkadziesiąt lat temu spędzała noc na dyżurze w szpitalu. Jedną z przywiezionych wtedy pacjentek była ofiarą gwałtu.

 - Jej oczy były kompletnie puste, a jej ciało przypominało mi szmacianą lalkę - cytuje Ehlers CNN. - Pamiętam, że w pewnym momencie spojrzała w dół swojego ciała i powiedziała: "Gdybym tylko miała tam coś, czym mogłabym się bronić". Obiecałam sobie wtedy, że kiedyś zrobię coś, co pomoże kobietom takim jak ona.

40 lat później powstała zaprojektowana przez Ehlers prezerwatywa - Rape-aXe.

Reklama

Zakłada się ją w taki sam sposób jak tampon. Jej wnętrze wyposażone jest w ostre, przypominające zęby haczyki. Zaciskają się one na członku gwałciciela, powodując ostry ból, jednak nie zadając ran.. Gwałciciel nie jest w stanie samodzielnie pozbyć się prezerwatywy, choć pewnie bardzo by chciał, bo jak opowiada Ehlers, bardzo utrudnia ona "sikanie, chodzenie, siedzenie, a gdy próbuje się ją zsunąć, zaciska się jeszcze bardziej". Prezerwatywę da się usunąć wyłącznie korzystając z pomocy lekarza. W zamyśle dr Sonnet Ehlers  to właśnie on powinien zawiadomić policję o próbie popełnienia przestępstwa

Ehlers, aby opracować Rape-aXe zainwestowała własne pieniądze. Kiedy skończyły się oszczędności, sprzedała dom i samochód, żeby kontynuować prace. Tworząc swój wynalazek konsultowała się z ginekologami, dermatologami i psychologami, żeby upewnić się, że prezerwatywa jest jednocześnie skuteczna i bezpieczna.

Prezerwatywa kosztuje około 2 dolarów i po raz pierwszy była dystrybuowana podczas Mundialu w 2010 roku.

Mimo, że wskaźnik gwałtów w RPA należy do najwyższych na świecie, zdania na temat wynalazku Ehlers są podzielone. Jedni gratulują jej świetnego pomysłu, inni krytykują mówiąc, że tego rodzaju "broń" nie chroni kobiet przed samym gwałtem i jego psychicznymi konsekwencjami.

A jakie jest wasze zdanie?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy