Noc spowiednika

A z nocy rodzi się świt. To na jej obrzeżach powstają różowe zorze, z których rankiem wybucha światło. Ranek jako radość tego, któremu wybaczono? Ranek penitenta jest okupiony nocą spowiednika. Ileż razy doświadczałem i jednego, i drugiego... (ze Wstępu)

W epoce postoptymistycznej, wśród nadreńskich lasów powstała książka diagnozująca świat, którego echo dociera zza krat konfesjonału. Towarzysząc człowiekowi z perspektywy spowiednika ks. Tomasz Halik próbuje pokazać, że kryzys świata i religii może stać się szansą, wezwaniem do "wypłynięcia na głębię". Mierzenie się z kryzysami jest bowiem "drogą naśladowania Tego, który nie cofnął się przed ciemnością ogrodu Getsemani (...)". Paradoks wiary może stać się "kluczem do zrozumienia duchowej kondycji i wyzwań naszej epoki".

Reklama

Ks. Tomasz Halik (ur. 1948 r.), czeski ksiądz katolicki, wyświęcony potajemnie w 1978 r. Psycholog, filozof i teolog, wykładowca na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola w Pradze, duszpasterz i rektor kościoła akademickiego Najświętszego Zbawiciela. Prezydent Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej. W latach 80-tych jeden najbliższych współpracowników kardynała Tomaszka. Od 1972 r. pracował jako psychoterapeuta w przychodni antyalkoholowej w Pradze, po roku 1989 wykładał gościnnie na wielu zagranicznych uniwersytetach. Angażuje się w dialog międzyreligijny. Wiele podróżuje - głównie z wykładami; w 2002 uczestniczył w wyprawie na Antarktydę. Był konsultorem Papieskiej Rady do Spraw Dialogu z Niewierzącymi. Inicjator ekumenicznego programu duszpasterskiego "Dziesięciolecie Odnowy Duchowej Narodu". Autor wielu książek i artykułów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje