Reklama

Reklama

​Przesądy na temat pogody - które z nich są prawdziwe?

Widziałeś błyskawicę - licz sekundy!

Reklama

Popularne przekonanie głosi, że liczba sekund, która dzieli błyskawicę od grzmotu niesie w sobie informację o tym, jak daleko od nas znajduje się centrum burzy. I jest to prawda! Wystarczy, że liczbę tę podzielimy przez 3, ponieważ przy średniej temperaturze (ok. 20 stopni Celsjusza) dźwięk porusza się z prędkością około 300 metrów na sekundę. 

Jeśli więc widzimy błyśnięcie, a 10 sekundach słyszymy uderzenie pioruna, burza znajduje się w odległości mniej więcej 3 kilometrów.

Świerszcze grają na pogodę

Miły letni wieczór wśród dźwięków cykających świerszczy brzmi niezwykle romantycznie i poetycko. W rzeczywistości jednak jest to też ważna informacja na temat pogody kolejnego dnia. Gdy jest ciepło, owady grają bardziej intensywnie. 

Już w XIX wieku Amos Dolbear opisał tę zależność: w wysokich temperaturach świerszcze poruszają się szybciej, efekt muzyki, który słyszy ludzkie ucho jest więc wyraźniejszy. 

Koncert tych owadów oznacza więc nie tylko ładną pogodę w danej chwili, ale także to, że wysoka temperatura utrzyma się kolejnego dnia. Obserwacja ta to tzw. prawo Dolbeara.

Wyraźny księżyc? Idzie mróz

Jasny, dobrze widoczny księżyc w miesiącach zimowych faktycznie oznacza, że o poranku powita nas przymrozek. Dlaczego? W ciągu dnia promienie słoneczne ogrzewają ziemię. Nocą nasza planeta oddaje ciepło, które unosi się w górę. 

Jeśli na niebie nie ma chmur, które mogłyby zatrzymać to ciepło (oraz przesłonić księżyc), temperatura kolejnego dnia znacznie się obniży.

Dowiedz się więcej na temat: pogoda | prognoza pogody | przesądy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje