Reklama

Reklama

Przyjaciółka Hitlera

"Diana Mosley. Angielska przyjaciółka Hitlera" to opowieść o jednej z najbardziej fascynujących i kontrowersyjnych postaci swych czasów, przez jednych uwielbianej, przez innych znienawidzonej.

Urodziła się jako Diana Freeman-Mitford w 1910 roku. Była najpiękniejszą i najinteligentniejszą spośród sześciu sióstr Mitford. W wieku osiemnastu lat poślubiła Bryana Guinnessa, którego rodzina zbiła fortunę na browarach. Po czterech latach opuściła go dla przywódcy brytyjskich faszystów Oswalda Mosleya, żonatego z Cimmie Curzon, córką lorda Curzona. Diana została kochanką Mosleya, co wstrząsnęło jej rodziną i wywołało skandal towarzyski.

Reklama

W 1933 roku zabrała swoją siostrę Unity do Niemiec; niebawem obie poznały nowego niemieckiego przywódcę, Adolfa Hitlera. Diana stała mu się tak bliska, że kiedy w 1939 roku ona i Mosley wzięli ślub (po śmierci żony Mosleya), ceremonia odbyła się w domu Goebbesa, a Hitler był gościem honorowym. Diana odwiedzała Hitlera aż do wybuchu wojny, a później przez wiele lat nie chciała uwierzyć w potworności Holocaustu.

Podczas II wojny światowej najpierw Mosley, a później Diana zostali aresztowani i skazani na mocy rozporządzenia 18B na trzy i pół roku więzienia. Po wojnie przez wielu byli poddawani ostracyzmowi. Podejmowane przez Mosleya próby włączenia się w główny nurt polityki brytyjskiej zakończyły się fiaskiem; wreszcie stało się dla niego jasne, iż świat nie zaakceptuje jego ideologii. Jego śmierć, po niemal pięćdziesięciu latach wspólnego życia, zdruzgotała Dianę. Pozostała mu bezgranicznie wierna, jego przekonania polityczne były dla niej tak samo święte po śmierci, jak i za życia.

Ta porywająca książka Anny de Courcy jest portretem zarówno niezwykłej indywidualności, jak i przerażającego świata ekstremizmu politycznego w latach trzydziestych. W trakcie wielu godzin rejestrowanych na taśmie wywiadów Diana Mosley nie tylko szczerze rozmawiała z autorką o swoim życiu i przekonaniach, lecz w ciągu kilku lat znajomości udostępniła jej także swoje prywatne papiery, listy i dzienniki. Postawiła tylko jeden warunek: książka miała się ukazać dopiero po jej śmierci.

INTERIA.PL jest patronem medialnym książki.
Przeczytaj więcej, weź udział w konkursie

Dowiedz się więcej na temat: mosley | Adolf Hitler

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje