Święta i Sylwester w Krakowie

Okres świąteczno-noworoczny, to obok wakacji najlepszy czas na zwiedzanie Krakowa. W mieście nie brakuje wtedy atrakcji, które przyciągają turystów i sprawiają, że mimo krótkich dni i mroźnych nocy tętni ono życiem i zachwyca niepowtarzalną atmosferą.

Krakowskie Targi Bożonarodzeniowe

Tzw. jarmarki bożonarodzeniowe  z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, stanowiąc jedną z głównych atrakcji grudniowej turystyki w całej Europie. Krakowskie Targi Bożonarodzeniowe na stałe wpisały się w kalendarz imprez organizowanych na Rynku Głównym, znacząco wpływając na kulturalny i gospodarczy rozwój miasta. W tym roku targ rozpoczął się 30 listopada i potrwa do 26 grudnia, wprowadzając odwiedzających w wyjątkowy, świąteczny nastrój.  Od 27 grudnia, do 6 stycznia potrwa Targ Noworoczny na Rynku Głównym. Podczas targów, które swą ideą nawiązują do kupieckich tradycji miasta,  nabyć można wyjątkowe rękodzieło, w tym stroiki i ozdoby świąteczne, ceramikę, wyroby z drewna, wełny, szkła, a także biżuterię i pamiątki. Świątecznej atmosfery dopełnia wszechobecny zapach korzennych przypraw dodawanych do grzańca, a także zapachy tradycyjnych przysmaków z grilla, w tym słynnego oscypka z żurawiną oraz prażonych orzechów i pierników. Targom Bożonarodzeniowym towarzyszą liczne imprezy: Korowód Kolędniczy, Obrzęd Dziadów Polskich, prezentacje Gmin Małopolski, spotkania opłatkowe z dostojnikami miasta itp.

Sylwester w Krakowie

W tym roku każdy znajdzie coś dla siebie, miasto postawiło bowiem na trzy różne imprezy, na scenach muzycznych zlokalizowanych na Rynku Głównym, w dzielnicy Nowa Huta i krakowskim Kazimierzu. Na Rynku Głównym zagra m.in. Quebonafibe, Otsochodzi, Bokka, Kamp!, Flirtini i Facheroia. Przy nowohuckiej Alei Róż odbędzie się szalona  prywatka w klimacie lat 80-tych, którą rozkręci  DJ Vasil, a imprezę na krakowskim Kazimierzu (na scenie przy  Placu Woolnica) szczególnie docenią miłośnicy etnicznych klimatów.

Kulinarny zawrót głowy

Wybierając się do Krakowa warto pamiętać, że jest to jedno z dwóch polskich miast, pojawiających się na kartach słynnego przewodnika Michelin, gdzie wyróżnionych zostało aż 26 krakowskich restauracji. W okresie świąteczno-noworocznym większość krakowskich lokali przeżywa istne oblężenie, niemniej warto dokonać rezerwacji w wybranym miejscu, by móc posmakować lokalnej kuchni i delektować się wyjątkowym świątecznym klimatem, o  który dbają restauratorzy. Dla przyjezdnych szczególną atrakcją będą restauracje z tzw. tradycjami, słynące z kuchni staropolskiej, bogatej w mięsa, w tym dziczyznę, czy popularną w Krakowie kaczkę, podawaną z kaszą i grzybami. Najwięcej takich miejsc znajdziemy oczywiście w okolicach Rynku Głównego.  Dla tzw. lokalsów lub kulinarnych  odkrywców atrakcją będzie poszukiwanie nowych miejsc na kulinarnej mapie Krakowa, które powstają w coraz mniej oczywistych miejscach, w takich dzielnicach, jak Podgórze, czy poprzemysłowe, acz coraz bardziej modne Zabłocie. Której strony Wisły nie wybierzemy, czy będzie to kuchnia staropolska, czy pokusimy się o  kulinarne eksperymenty, z pewnością czas świąteczno-noworoczny sprzyja spotkaniom przy stole, które w Krakowie nabierają wyjątkowego  wymiaru. Restauratorzy prześcigają się w atrakcjach i świątecznych ofertach, rozszerzają menu, oferują sprzedaż na zamówienie, z której warto skorzystać, kiedy w natłoku codziennych obowiązków zabraknie czasu na przygotowanie tradycyjnych 12 potraw  lub ulubionych wypieków na świąteczny stół. A może po prostu zdecydujemy, że przedświąteczny czas wolimy spędzić inaczej, niż przy przysłowiowych  garach, ciesząc się czasem z rodziną, spotkaniami z przyjaciółmi lub zwiedzając ciekawe miejsca, na przykład klimatyczny Kraków.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje