Reklama

Reklama

Tajemnicza kobieta z Isdal

Srebrna łyżeczka

W walizce i na miejscu zbrodni znaleziono coś jeszcze – srebrne łyżeczki. Chociaż charakterystyczny monogram został z nich usunięty, przedmioty te pozwoliły powiązać kobietę z bagażem. Równie istotna okazała się niepozorna reklamówka po butach, która zaprowadziła śledczych do sklepu w innym norweskim mieście.

Reklama

Dzięki sprzedawcy ustalono, że obuwie zakupiła nieznana mu wcześniej turystka mówiąca po angielsku, ale ze słyszalnym akcentem. Po nitce do kłębka policjanci trafiają wreszcie do hotelu, w którym prawdopodobnie zameldowała się ta sama osoba. Mało tego – znają już nawet jej nazwisko.

Wszystko wskazuje na to, że ofiarą z Isdal jest niejaka Fenella Lorch. To byłoby jednak zbyt proste i później robi się jeszcze ciekawiej.

Kobieta o siedmiu twarzach

Pani Lorch mieszkała w hotelu St Svithun w Stavanger, gdzie znajdował się sklep obuwniczy, od 9 do 18 listopada 1970 roku. Dane okazały się fałszywe, a osoba odpowiadająca rysopisowi widziana była w bliższej i dalszej okolicy już wcześniej. W toku śledztwa ustalono, że przebywała w Norwegii przynajmniej od 21 marca, kiedy to jako Genevieve Lancier zameldowała się w Oslo.

Kolejne hotele, kolejne wcielenia. Chwilę przed odnalezieniem zwłok przedstawiała się jako Elisabeth Leenhouwfr z Belgii. Wcześniej była panią Jarle, Zarna-Merchez, Nielsen i Tielt. Miała pochodzić m.in. ze Słowenii czy Republiki Południowej Afryki.

Tropy prowadziły donikąd i w lutym 1971 roku zakończono śledztwo bez wykrycia sprawcy i identyfikacji ofiary. Kobieta z Isdal została pochowana na cmentarzu Møllendal w Bergen. Cynkowa trumna ma zabezpieczyć ciało, gdyby w przyszłości zdecydowano się na kolejne badania. Przed zamknięciem sprawy ustalono, że zmarła w wyniku podpalenia, a odnalezione w żołądku tabletki nasenne nie zdążyły zadziałać.

O kolejnych ustaleniach śledczych przeczytasz na następnej stronie.

Dowiedz się więcej na temat: niewyjaśnione | Prawdziwe zbrodnie | zagadki kryminalne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje