Reklama

Reklama

Tajemnicza kobieta z Isdal

Szpieg w spódnicy

Z zeznań świadków wyłania się obraz spokojnej, eleganckiej kobiety o wielu wcieleniach. Z jednymi rozmawiała po francusku i angielsku, inni słyszeli ją mówiącą w języku niemieckim czy duńskim. Miała być turystką, kolekcjonerką dzieł sztuki albo dziedziczką fortuny. Lubiła owsiankę, paliła papierosy, miała od 30 do 40 lat. Zawsze płaciła gotówką i poruszała się taksówkami.

Reklama

Tajemnicza postać od razu zwróciła na siebie uwagę lokalnej społeczności, bo w latach 70. okolica nie była szczególnie popularna wśród zagranicznych przyjezdnych. Niektórzy do dziś podejrzewają, że była szpiegiem. Teorię częściowo zdaje się potwierdzać odnaleziony w walizce notes z zaszyfrowanymi notatkami. Według badaczy kobieta zapisywała kolejno odwiedzone miejsca. Nie tylko w okolicy, bo wcześniej miała być w Paryżu.

Raporty służb sugerują, że mogła interesować się norweskimi obiektami wojskowymi. Mówiono nawet o jej izraelskim pochodzeniu.

Tajemnica zabrana do grobu

29 listopada 2020 roku minęło pięć dekad od momentu odnalezienia zwłok. Choć sprawa wydaje się już mocno zapomniana, policjanci i naukowcy wciąż wierzą w rozwiązanie zagadki. Nowoczesne badania, które nie były wcześniej możliwe, pozwoliły uzyskać profil DNA ofiary. 

Ustalono, że prawdopodobnie urodziła się w okolicach Norymbergi, a w dzieciństwie mieszkała tuż przy niemiecko-francuskiej granicy. Na to wskazuje analiza izotopów jej zębów. Zeznania świadków mają z kolei sugerować, że większą część życia spędziła we francuskojęzycznej części Belgii. Opublikowany kilka lat temu portret pamięciowy również nie okazał się przełomem w sprawie.

Czy kobieta z Isdal kiedykolwiek odzyska tożsamość? Niektórzy twierdzą, że wbrew pozorom czas wcale nie działa na jej niekorzyść. Nagłośnienie sprawy i powtórne badanie dowodów najbardziej zaawansowanymi technikami mogą wreszcie przyczynić się do zidentyfikowania ofiary z Doliny Śmierci.

Darmowy program – rozlicz PIT 2020

***

Zobacz także:

Dowiedz się więcej na temat: niewyjaśnione | Prawdziwe zbrodnie | zagadki kryminalne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje