Reklama

Ten pies pracował całą noc, szukając ludzi pod gruzami. Poruszające zdjęcia

Trzęsienia ziemi, które nawiedziły Turcję i Syrię są niewyobrażalną katastrofą. Na miejscu bez ustanku pracują służby ratunkowe, a w tym psy szkolone do szukania osób pod gruzowiskami. To właśnie te zwierzęta stają się w takich momentach bohaterami. Zdjęcia psów pracujących niemal do utraty własnych sił poruszają internautów, jak zdjęcie pewnej labradorki, która szukała ludzi przez całą noc.

Trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Ratownicy z psami ratowniczymi pracują od kilku dni

6 lutego 2023 roku Turcję i Syrię nawiedziły silne trzęsienia ziemi, które spowodowały zawalenie się ogromnej części budynków w tych państwach.

 Liczba rannych i osób, które straciły życie w tej tragedii, wciąż rośnie, a dane te są przerażające. Na dzień 10 lutego liczba ofiar przekroczyła 21 tysięcy. Rannych szacuje się na 77 tysiące, ale liczby te zmieniają się z godziny na godzinę. W związku z oczekującymi wciąż na pomoc ludźmi, którzy są pod gruzowiskami, na terenie Turcji i Syrii pracują ekipy ratownicze z psami szkolonymi do szukania ludzi.

Polska wysłała 76 ratowników z 8 psami ratowniczymi z grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR Komendy Głównej Polskiej Straży Pożarnej.

Zobacz też: Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Liczba ofiar przekroczyła 20 tysięcy

Reklama

To właśnie oni wraz z ratownikami z innych krajów przeszukują gruzowiska i ratują kolejne życia.

Jednak zadanie to nie byłoby wręcz możliwe do wykonania, gdyby nie... psy. Specjalnie szkolone do poszukiwania ludzi w warunkach ekstremalnych czworonogi są prawdziwymi bohaterami i mają na swoim koncie wiele ocalonych istnień.

Pies najlepszy przyjaciel człowieka. Zdjęcia, które poruszają serca

Psy, które przeszukują gruzowiska, szukają osób zaginionych lub poszkodowanych w lawinach, są szkolone do tej pracy przez lata. Wraz ze swoimi opiekunami wykonują niezwykle wyczerpującą i niebezpieczną pracę, która nie byłaby w ogóle możliwa, gdyby nie... psi nos.

To właśnie węch psa jest narzędziem niemal nie do zastąpienia nawet przez rozwijającą się technologię.

 W trakcie szkolenia psy uczą się jak szukać żywych osób zagrzebanych pod śniegiem lub gruzami i w odpowiedni sposób (zazwyczaj poprzez szczekanie), dają znać swoim przewodnikom-ratownikom, w którym miejscu zacząć kopać, by dostać się do poszkodowanej osoby, oczekującej na pomoc.

Choć zwierzę nie ma świadomości, że jego praca służy ratowaniu ludzkiego życia, to ich zaangażowanie i gotowość do wykonywania poleceń porusza osoby na całym świecie.

Zobacz też: Urodziła się w trakcie trzęsienia ziemi. Tysiące ludzi chcą ją adoptować

Zdjęcia z Turcji, które obiegły internet sprawiają, że łzy same płyną z oczu. Tym razem to łzy wzruszenia psim bohaterstwem.

W mediach przy tej okazji zaczęły pojawiać się także apele, że jeżeli w przyszłości komuś będzie przeszkadzał pies w przestrzeni publicznej, w sklepie, restauracji, a zwłaszcza jeżeli jest to pies towarzyszący, pies wsparcia psychicznego, czy inny pies pracujący, to ta osoba powinna przypomnieć sobie, kto ratuje ludzi podczas takich tragedii jak ta, która właśnie wydarzyła się w Turcji i Syrii.

Psy, które pracują bez ustanku

Były doradca Przewodniczącego Senackiej Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego w Senacie RP,  udostępnił na swoim profilu zdjęcia psów, które właśnie ratują ludzkie życie w Turcji.

Wśród nich znalazła się labladorka, która pracowała całą noc i dzięki swojemu zaangażowaniu i niesamowitemu węchowi uratowała 10 istnień.

Sukcesy psich bohaterów chwali także komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Bartkowiak.

Na niektórych zdjęciach lub nagraniach widać, jak psy są zmęczone, brudne lub mają okaleczone łapy. Pokazuje to tylko niesamowicie trudne, wręcz dramatyczne warunki, w których przyszło ratować ludzkie życie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: trzęsienie ziemi | Turcja | psy ratownicy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy