Reklama

Kształt brzucha przyszłej mamy

Spiczasty, wąski, wysoko podniesiony czy okrągły, szeroki, nisko wiszący... Jaki kształt ma twój brzuch, gdy spodziewasz się dziecka?

Kobiety w ciąży często porównują swoje brzuchy i są zaskoczone, że te tak różnie one wyglądają. U jednych ciąży prawie nie widać aż do porodu, drugie już w połowie ciąży dźwigają pokaźne brzuszki. Jedne aż do końca obywają się bez luźnej ciążowej odzieży, inne już w trzecim, czwartym miesiącu przestają się w cokolwiek mieścić. Jedne są zadowolone z tego, że brzuch jest niewiele widoczny, inne zamartwiają się, że zbyt mały brzuch może wskazywać, że coś jest nie tak.

Kształt i wielkość brzucha zależą nie tylko od zaawansowania ciąży, ale także od indywidualnych cech budowy fizycznej kobiety, zwłaszcza od formy jej miednicy kostnej. Przy wąskiej lub spłaszczonej miednicy powiększająca się w czasie ciąży macica znajduje się wysoko w jamie brzusznej i brzuch szybko staje się widoczny. Natomiast szeroka miednica ukrywa rzeczywistą wielkość macicy i brzuch wtedy mniej wystaje. Duże znaczenie mają też powłoki brzuszne. Te jędrne spłaszczają brzuch, rozciągnięte powodują, że wydaje się jeszcze większy.

Reklama

Przed porodem brzuch zwykle nieco obniża się. Jego kształt zmienia pozycja, jaką dziecko przyjmuje wewnątrz macicy. Od ósmego miesiąca ciąży większość dzieci leży już główką do dołu. Gdy maluch pozostaje wciąż w pozycji poprzecznej, brzuch jest duży, szeroki. Dysproporcja między wielkością główki dziecka a wchodem miednicy objawia się przed porodem brzuchem wiszącym.

Po kształcie brzucha przyszłe mamy domyślają się płci dziecka. Brzuch szeroki, okrągły podobno wróży zwykle dziewczynkę, a ten wąski, spiczasty - chłopca...

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy