Reklama

Status kobiety w judaizmie

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Żydowski mężczyzna musi trzy razy dziennie odprawiać modły. Kobieta nie musi spełniać tego wymogu, ponieważ zakłada się, że i tak ma rano dużo obowiązków. O tym, do czego zobowiązują się mężowie w umowach przedślubnych oraz dlaczego nawet szczęśliwi mężowie powinni zawczasu przygotować list rozwodowy opowiada Anne Lebet-Minakowska z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Zdjęcie

Kobieta również powinna studiowac Torę /Getty Images/Flash Press Media
Kobieta również powinna studiowac Torę
/Getty Images/Flash Press Media
Katarzyna Pruszkowska: Są religie w których rodzice wolą synów, narodziny dziewczynki przyjmują ze smutkiem. Jak jest w judaizmie?
Anna Lebet-Minakowska: Najlepszą micwą ( przykazaniem wyprowadzonym z Tory - przyp.red.) jest posiadanie córeczki i syna. Judaizm nakazywałby więc tak długo próbować, aż w końcu urodzi się oczekiwany syn lub upragniona córka. To jest oczywiście założenie idealne.

Reklama

A jak świętuje się narodziny dzieci? Czy są jakieś różnice?
Rytuały związane z przyjęciem chłopca będą się oczywiście różniły do tych związanych z przyjęciem dziewczynki. W przypadku chłopca obowiązują nas rytuały zapisane w Torze. Abraham został obrzezany, więc każdy chłopczyk ósmego dnia także zostaje obrzezany. Dziewczynkom nie towarzyszą takie bolesne rytuały, ponieważ one od początku zostają przeznaczone do innego życia.

Do jakiego konkretnie?
Do trzeciego roku życia dzieci wychowują się razem, potem chłopcom obcina się włosy i posyła się ich do Chaderu czyli szkoły religijnej. Dziewczynki pozostają przy matce i wdrażają się w obowiązki domowe. Uczy się je jak prowadzić dom koszerny, jak przygotowywać posiłki i jakie rytuały należy odprawiać.

Po ukończeniu 12 roku życia zaczną zapalać świece szabatowe. Córka jest traktowana jak osoba, która będzie opiekunką domu. Kobieta jest przeznaczona więc do tego, żeby wychowywać przyszłe pokolenia, żeby zachęcać synów do studiowania Tory. To ona pierwsza podaje dzieciom religię, pierwsza wdraża w zwyczaje i obyczaje. Na pewno pozycja kobiety jest bardzo wysoka.

Wspomniała Pani, że do szkoły chodzą chłopcy. Czy dziewczęta również mogą?
Do szkoły religijnej dziewczętom chodzić nie wolno. Dziewczynki albo były kształcone w domu przez matki i starsze niewiasty, albo, kiedy wprowadzono obowiązek szkolny, chodziły do świeckiej szkoły.

Chader jest szkołą religijną w której nie nauczało się przedmiotów innych niż religia. Chłopcy uczyli się na pamięć całych fragmentów Tory i Talmudu. Kobiety nie otrzymywały takiego wykształcenia, ponieważ nie miały obowiązku spełniania takich religijnych posług jak mężczyzna. Na przykład mężczyzna musi trzy razy dziennie odprawiać modły, między innymi o wschodzie słońca, które trwają około godziny. Kobieta nie musi spełniać tego wymogu, ponieważ zakłada się, że i tak ma rano dużo obowiązków. Musi przygotować dzieci do szkoły, męża do pracy. Mężczyzna musi się modlić, ma obowiązek chodzenia do synagogi i studiowania po kilka godzin pism. Kobieta nie ma tych obowiązków, ale może je spełniać jeżeli chce.

Można chyba powiedzieć, że kobiety otrzymywały bardziej wszechstronne wykształcenie niż mężczyźni?
Z całą pewnością kobiety otrzymywały inne wykształcenie. Mężczyźni czytali przede wszystkim Torę, Talmud i książki o tematyce religijnej. Kobiety mogły czytać niemal wszystko. Jest to najlepiej widoczne w bibliotecznych statystykach międzywojennych opisujących ile Żydówek korzystało z bibliotek publicznych. Zdecydowanie więcej niż katoliczek.

Artykuł pochodzi z kategorii: Archiwum

Zobacz również

Reklama

Skomentuj artykuł: Status kobiety w judaizmie

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7152

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

DBAMY O JAKOŚĆ! WYROŻNIJ ZA 1,23 PLN

Koszt całkowity SMS 1,23 PLN Nota prawna

? O co chodzi z wyróżnieniem

Wasze komentarze (195)

Dodaj komentarz
ali

~ali -

przepuszczacie te chamskie szowinistyczne teksty bo sami jestescie chlopami .podzm was za to do sadu.

znawca tematu

~znawca tematu -

że kobieta może odmawiać stosunków seksualnych swojemu mężowi. No bo jeśli facet jest w potrzebie to jak ma sobie ulżyć?

SELENA

~SELENA -

Tak to prawda kobieta w Judaizmie w dzien slubu tak jak u nas sa odczepiny tam kobiecie goli sie glowe i do konca zycia chodzi ogolona ,nosi peruke jesli chodzi o ubranie tak samo nie moga miec golych nog ,latem upal nosza grube rajstopy ,dlugie rekawy i zapiete pod szyja, malzenstwo w sypialni ma osobne lozka ,w czasie uroczystosci kobiety siedza osobno na sali mezczyzni osobno,

KONTRABAS

~KONTRABAS -

Zgadza sie, ze Zyd modli sie trzy razy dziennie, ale trzeba to uscislic; za kazdym razem modli sie do pieniedzy. Nikt nigdy nie widzial Zyda modlacego sie indywidulanie gdy ten wiedzial, ze nikt na niego nie patrzy.

HAK

~HAK -

CO POLAKOW OBCHODZA JAKIES KOBIETY W JUDAIZMIE.TO TEMAT ZASTEPCZY. NAPISZCIE O TYM JAKIE HEROICZNE SA KOBIETY POLKI. A PROPOS -KTO WYMYSLA TE BZDURNE TEMATY.

Anna

~Anna -

to oni kształtują naszą historię,ręce opadają,tylko żydzi ginęli a polskich ofiar było niewiele

ona

~ona -

czyli chłopaków kształci się na darmozjadów, bezsensownie recytujących bzdury, a dziewczynki do garów, obarczając bachorami. Co za głupie zasady!!!

HENRY 43

~HENRY 43 -

Narod Zydowski posiada tradycje i kulture siegajaca tysiecy lat.Trzeba znac historie tego narodu aby oceniac Zydow.Jak w kazdym spoleczenstwie spotyka sie ludzi roznych.Nie mozna generalizowac i przypisywac wad jednostek calemu narodowi.Ta metoda mozna opluc kazdy narod w tym i nasz.Znam kilka rodzin zydowskich i mimo ze jestem katolikiem utrzymujemy bardzo dobre stosunki towarzyskie sasiedzkie.Co prawda nie rozmawiamy na tematy wiary poniewaz [UWAZAMY ZE WIARA JEST INDYWIDUALNA SPRAWA]Nie omijamy spraw zwiazanych z zyciem codziennym, spraw zwiazanych z kultura , tradycjami,i chociaz w wielu przypadkach roznimy sie ,nie jest to powodem do nieporozumien,Kazdy zachowuje swoje zdanie i jest to zrozumiale dla kazdego.Zydzi sa normalnymi ludzmi.Wypisywanie glupot antysemickich w internecie do niczego dobrego nie prowadzi a wrecz swiadczy o ograniczeniach autorow.Juz w historii byl jeden z wasikiem ktory antysemityzm zrobil polityka panstwowa ,pozniej objelo to Polakow,Cyganow i inne nacje a czym to sie skonczylo to wzsyscy wiedza dobrze.Wiec troche szacunku i zrozumienia dla innych odmiennych kulturowo ludzi a napewno bedzie nam zylo sie lepiej;;NORMALNIE

saturn

~saturn -

cieszy mnie, że wreszcie ukazał się artykuł, który przybliża wiedzę o innych narodach... Ten stek bzdurnych i zjadliwych komentarzy, to wynik długoletniej indoktrynacji i niedouczenia (większości katolików)...żałosne ale prawdziwe

mania1970

~mania1970 -

....ludzie co wy tacy okropni jestescie?Nie interesuje was inna kultura? Dla mnie nie ma roznicy Zyd czy Polak-ten i ten jest takim samym człowiekiem. Nie jest dobrze na swiecie kiedy człowiek człowieka nie szanuje....a pewnie dzis wiekszosc z nas byla w kosciele i przekazywalismy sobie znak pokoju?Pomyslmy o tym, ze nie tylko robmy cos machinalnie ale myslmy co robimy.

Reklama

Reklama