Reklama

Brak snu zwiększa ryzyko przeziębień

Niewystarczająca ilości snu może zwiększyć ryzyko przeziębień. Specjaliści, których wnioski zostały opublikowane w magazynie "Sleep", wskazali, że w przypadku osób, które śpią jedynie sześć godzin na dobę, to ryzyko jest czterokrotnie wyższe. Zatem młodzi rodzice! Pora na zmiany w organizacji czasu!

- Niewystarczająca ilość snu znacząco zwiększała ryzyko wystąpienia przeziębienia niż inne czynniki, które przeanalizowaliśmy m.in.: wiek, poziom stresu czy styl życia - wyjaśnia dr Arie Prather, z University of California w San Francisco (UCSF).

Niewystarczająca ilość snu = katastrofy życiowe

Badanie przeprowadzone przez naukowców z UCSF to kolejny dowód, potwierdzający, że sen jest jednym z najistotniejszych czynników wpływających na zdrowie. Jak donosi Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), niedostateczna ilość snu określana jest dziś mianem "epidemii zdrowia publicznego".

Naukowcy z CDC wskazują, że brak odpowiedniej ilości snu nie tylko przyczynia się do osłabienia naszego układu odpornościowego, negatywnie wpływa na ogólną kondycję człowieka; analitycy łączą ten problem również z większą liczbą wypadków i błędów zawodowych.

Reklama



Rosnąca epidemia bezsenności

Wcześniejsze badania wykazały, że brak snu może mieć związek ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Wnioski naukowców z UCSF dostarczają kolejnych dowodów na to, że sen ma ogromne znaczenie w utrzymaniu zdrowia fizycznego. I choć jak podkreślają, sen jest remedium, które każdy z nas może sobie przepisać, mamy do czynienia z rosnącą epidemią bezsenności.

- Przy naszym niezmiennie zabieganym stylu życia, wciąż przedkładamy obowiązki nad sen. Choć specjaliści dostarczają coraz więcej dowodów na to, że sen jest jednym z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie, mamy na niego coraz mniej czasu - przyznaje Prather.


PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy