Reklama

Karmienia trzeba się nauczyć

Większość mam chce karmić swoje dzieci naturalnie. Frustrują się, kiedy im to nie wychodzi. Jednak z karmieniem piersią jest jak z każdą nową umiejętnością - trzeba się jej nauczyć.

- Karmienie piersią składa się z etapów. Na początku dziecko jest przystawiane, pobudza pierś do wypływu, jeszcze nie je, ale intensywnie ssie, a mleko nie leci. Następny etap to karmienie odżywcze, czyli jedzenie. To wtedy z piersi zaczyna płynąć mleko, dziecko zasysa, zaczynają się głębokie, rytmiczne ruchy żuchwy, wolne zassania i przede wszystkim słychać, jak dziecko połyka.

- Tak samo pod koniec karmienia, kiedy mleko zmienia swój skład, jest bardziej tłuste, dziecku trochę trudniej wyciągnąć takie mleko z piersi, więc ruchy mogą być spowolnione, a połknięcia trochę rzadsze. To karmienie na samym końcu jest bardzo ważne, dlatego, że jest w nim bardzo dużo tłuszczu. Warto wytłumaczyć mamie, jak zmienia się skład mleka w trakcie jednego karmienia, że początkowo mleko zawiera mniej tłuszczu (i dlatego na przykład w czasie upałów dzieci chcą ssać częściej, ale krótko), a na końcu jest go najwięcej, więc pokarm najbardziej odżywczy.  

Reklama

Czytaj więcej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: karmienie naturalne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama