Reklama
Kosmetyczka niemowlaka

Jak pielęgnować niemowlę?

Wbrew obiegowym opiniom nie musi pękać w szwach. Doradzamy, jakie produkty powinny się w niej znaleźć, a z których można zrezygnować.

Pewnie nie raz zastanawiałaś się, ile kosmetyków potrzebuje twoje dziecko. Wcale nie tak wiele! Chociaż w sklepach co i rusz pojawiają się różnego rodzaju preparaty przeznaczone dla najmłodszych, nie znaczy to, że mały brzdąc ciągle musi być czymś smarowany...

Jeżeli jego skóra jest w dobrej kondycji, do jej pielęgnacji tak naprawdę wystarczy kilka podstawowych produktów. A jeżeli maluszek ma skłonności do uczuleń? Wtedy najlepiej będzie, jeśli zdecydujesz się na tzw. emolienty (patrz: E jak emolienty dla wrażliwców).

Tyle ogólnych reguł. Szczegóły znajdziesz w naszym kosmetycznym kompendium.

Reklama

A jak akcesoria higieniczne

Wybierając preparaty do pielęgnacji maluszka, nie zapomnij o kupnie kilku akcesoriów. Potrzebne ci będą: nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami (do obcinania paznokci), niewielka szczotka z miękkiego włosia (do czesania), pierwsza szczoteczka do zębów. Przydadzą się również: myjka frotté, waciki kosmetyczne, jałowe gaziki i ręcznik z kapturkiem (powinien być wyjątkowo miękki, z najwyższej jakości bawełny).

B jak balsamy i mleczka

Przywracają skórze właściwą wilgotność i elastyczność. Niektóre z preparatów są wzbogacane witaminami A i E, zawierają oliwkę pielęgnacyjną lub wyciągi z ziół łagodzących podrażnienia, m.in. rumianku, nagietka.

Dzięki lekkiej konsystencji świetnie się wchłaniają i nie pozostawiają na skórze tłustej warstwy. Warto stosować je regularnie, zwłaszcza bezpośrednio po wieczornej kąpieli. Uwaga: zanim zaczniesz smarować ciałko dziecka, nawilż dłonie mleczkiem lub balsamem. Dzięki temu staną się miłe w dotyku. Przy okazji "rozgrzejesz".

Chcesz, aby dziecko polubiło zabiegi pielęgnacyjne?

Wykonuj je spokojnie, pewnie, a jednocześnie delikatnie. Pamiętaj też, że zmiana pieluszki czy wieczorna kąpiel to wspaniała okazja do pieszczot lub wspólnej zabawy z dzieckiem.podrażnienia i zaczerwienienia oraz pomagają przywrócić właściwe nawilżenie skóry. Również nie zawierają mydła, więc się ich nie spłukuje.

M jak maści lecznicze

Przy poważniejszych problemach ze skórą, m.in. łojotokowym lub atopowym zapaleniu skóry, tradycyjne kosmetyki są nieskuteczne. Ulgę dziecku może wówczas przynieść zastosowanie tzw. dermoterapeutyku, czyli specjalnego preparatu dostępnego w aptece bez recepty (np. z serii Atopiclair).

Można stosować je tuż po kąpieli, a w razie potrzeby smarować brzdąca również w dzień.

N jak nawilżane chusteczki

Są bardzo przydatne do oczyszczania pupy malca: superwygodne i bezpieczne dla skóry. Możesz kupić je w wielu wersjach - nasączane oliwką, balsamem, mleczkiem lub lotionem. Nie tylko doskonale czyszczą, ale także świetnie nawilżają ciałko maluszka.

Jeśli twój smyk ma bardzo wrażliwą skórę, wybieraj produkty oznaczane jako "soft" lub "sensitive". Są bezzapachowe i wyjątkowo delikatne. Unikaj natomiast tych, które są nasączane oliwką, gdyż mogą podrażnić skórę maluszka.

O jak oliwka na dobry początek

To jeden z najczęściej stosowanych kosmetyków do pielęgnacji dzieci. Tak naprawdę pełni ona jednak swoje funkcje natłuszczające jedynie do końca 1. miesiąca życia maluszka. Później, gdy skórny płaszcz lipidowy noworodka już się ukształtuje, kwasy tłuszczowe nie przenikają przez skórę dziecka.

Regularnie smarując nią szkraba, można doprowadzić do zatkania ujść gruczołów łojowych, co może pogorszyć stan skóry maleństwa. Dlatego, gdy malec skończy miesiąc, lepiej zastąpić oliwkę balsamem lub kremem do ciała.

O jak ochronne kremy na zimę

Zimowy krem dla maluszka powinien mieć bogatą, tłustą konsystencję, która utworzy na powierzchni skóry coś w rodzaju ochronnej "pierzynki" zabezpieczającej delikatną buźkę dziecka przed działaniem silnego wiatru i mrozu.

Na 20 minut przed planowanym spacerem posmaruj wszystkie odsłonięte miejsca maluszka kremem ochronnym - wówczas kosmetyk dobrze się wchłonie i zacznie prawidłowo działać. Wybieraj kremy dla dzieci przeznaczone do pielęgnacji skóry maluszka zimą. Taki krem także powinien posiadać filtr UV (minimum faktor 25).

P jak preparaty do zadań specjalnych

W przypadku pojawienia się u dziecka ciemieniuchy lub odparzeń, zwykłe kosmetyki nie wystarczą. Ciemieniucha to tłuste, szarożółte łuski, które mogą pojawić się na główce malca, zwykle między 2. a 8. tygodniem życia. W jej pozbyciu pomagają preparaty, które przywracają równowagę w pracy gruczołów łojowych i łagodzą świąd skóry (np. Olejuszka 25 zł/30 ml, Krem na ciemieniuchę "Mama i Ja", 8 zł/40 ml.).

Zwykle nakłada się je na główkę maluszka, a następnie wyczesuje niemowlęciu włoski miękką szczoteczką. Gdy na pupie brzdąca pojawiły się odparzenia, trzeba zastosować preparat, który złagodzi podrażnienia i zregeneruje odparzoną skórę. Zazwyczaj są to maści lub kremy zawierające, m.in. tlenek cynku i pantenol, które wiążą wodę i zapobiegają jej nadmiernej utracie z tkanek.

Uwaga: pupę malca zawsze należy smarować cienką warstwą preparatu. Zbyt duża ilość kremu wchodzi w pieluszkę i zmniejsza jej chłonność, a wtedy mocz jeszcze bardziej drażni skórę.

P jak próbki do przetestowania

Każdy kosmetyk może uczulić dziecko. Dlatego jeśli twój smyk ma alergię i bardzo wrażliwą skórę, zanim kupisz całe opakowanie nowego kremu czy balsamu, poproś w aptece o próbkę specyfiku i sprawdź, czy malec na pewno będzie mógł go używać. Jeżeli po nałożeniu na skórę nowego kosmetyku, zaobserwujesz u maleństwa podejrzane zmiany, natychmiast odstaw preparat.

S jak sól fizjologiczna

Przyda ci się zarówno do codziennego przemywania oczu maleństwa, jak i do oczyszczania zakatarzonego noska smyka. Kupisz ją w aptece.

S jak szampon do włosów

Trzeba po niego sięgnąć, jeśli maluch ma bujniejszą czuprynkę. Większość szamponów przeznaczonych dla najmłodszych można używać już po 1. miesiącu, niektóre jednak dopiero po 6. Pamiętaj, by zawsze wybierać taki z formułą "no more tears" - nie podrażni wrażliwych oczu maluszka.

T jak testy bezpieczeństwa

Wszystkie przybory oraz kosmetyki dla najmłodszych muszą mieć specjalne atesty (są nadawane po dokładnych badaniach przez Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytut Matki i Dziecka). Potwierdzają one ich bezpieczeństwo stosowania u dzieci. Informację o przyznanych atestach oraz certyfikatach znajdziesz na opakowaniu.

U jak uczulające składniki

Kosmetyki dla maluchów nie powinny zawierać konserwantów, emulgatorów oraz żadnych substancji zapachowych. U dzieci ostrożnie trzeba stosować preparaty z rumiankiem, gdyż często wywołuje on uczulenie. Alergię może spowodować też wosk pszczeli, natomiast podrażnienia - mocznik, a także glikol propylenowy. U niemowląt nie wolno również używać preparatów zawierających kwas borowy (np. Tormentiolu).

W jak wskazówki producenta

Na każdym opakowaniu kosmetyku przeznaczonego dla dzieci, powinna znajdować się etykieta zawierająca podstawowe informacje oraz wskazówki producenta. Przeczytaj ją uważnie. Dowiesz się, od jakiego wieku można stosować dany kosmetyk, co wchodzi w jego skład (czy nie zawiera np. substancji, na które maluszek jest uczulony) oraz jaka jest jego data ważności. Pod żadnym pozorem nie kupuj przeterminowanych kosmetyków, nawet jeśli kuszą cię obniżoną ceną!

Z jak zasypki i pudry

Co prawda działają leczniczo, ale trudno rozprowadzić je równomiernie na skórze. Pod wpływem wilgoci oraz gorąca zbrylają się w zgięciach i fałdkach, co może dodatkowo podrażniać skórę malca. Poza tym, podczas ich rozpylania w powietrzu unoszą się drobinki proszku, co nie jest wskazane dla malucha. Jeśli więc chcesz wypróbować puder, zdecyduj się raczej na jego wersję w kremie.

Z jak zestaw z jednej serii

Kupuj dla dziecka kosmetyki z tej samej linii opracowanej przez jednego producenta. Mają podobny skład, więc nie będą wchodziły w reakcje. To zaś zmniejszy ryzyko uczulenia u brzdąca.

Kąpiel 10 minut

Właśnie tyle powinna trwać kąpiel maluszka. Zbyt długie przebywanie malca w ciepłej wodzie może doprowadzić do wysuszenia jego naskórka i naruszenia naturalnej warstwy lipidowej skóry. Aby wykąpać niemowlę szybko i sprawnie, wcześniej przygotuj sobie wszelkie potrzebne kosmetyk i oraz akcesoria.

Chcesz, aby brzdąc polubił zabiegi pielęgnacyjne?

Wykonuj je spokojnie, pewnie, a jednocześnie delikatnie. Pamiętaj też, że zmiana pieluszki czy wieczorna kąpiel to wspaniała okazja do pieszczot lub wspólnej zabawy z dzieckiem.


Konsultacja: lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka. Tekst: Blanka Wolniewicz

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: zabiegi pielęgnacyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy