Reklama

Pierwszy miesiąc z noworodkiem: karmienie maluszka

Nie da się ukryć, że najlepsze dla dziecka jest mleko mamy. Zawiera ono dokładnie tyle białka, węglowodanów i tłuszczów, ile maleństwo na danym etapie rozwoju potrzebuje. Jednak prawdą jest też, że mieszanki mają skład zbliżony do kobiecego pokarmu.

To oznacza, że dobrze dobrana przez pediatrę mieszanka, odpowiednia butelka i smoczek mogą sprawić, że dziecko też będzie prawidłowo się rozwijało. Niezależnie od tego, który sposób karmienia wybrałaś, pamiętaj o kilku sprawach.

Ważne zasady

Zanim przystawisz malca do piersi lub zaczniesz przyrządzać mieszankę, umyj ręce. W ten sposób uchronisz smyka przed infekcją bakteryjną. Piersi nie musisz myć za każdym razem przed przystawieniem malca. Wystarczy, że zrobisz to raz dziennie, np. pod prysznicem. Natomiast zawsze przed karmieniem powinnaś wysterylizować butelkę i smoczek. Mieszankę odmierzaj miarką dołączoną do preparatu i wsypuj taką ilość do butelki, jaką zaleca producent. Nie zagęszczaj mleka dodatkową łyżeczką proszku, bo maluszek otrzyma za dużo składników odżywczych, co może spowodować kłopoty z brzuszkiem. Nie rozcieńczaj też mleka wodą - wtedy malec może mieć niedobory witamin i minerałów. Za każdym razem przyrządzaj brzdącowi świeżą porcję mleka i serwuj je tuż po przygotowaniu. Nigdy nie podawaj mu resztek mieszanki, której nie dopił, nie przyrządzaj jej na zapas i nie podgrzewaj.

Reklama

Na żądanie


Zarówno pierś, jak i butelkę powinnaś podawać dziecku za każdym razem, gdy jest głodne - także w nocy. Noworodek karmiony naturalnie zazwyczaj domaga się posiłku co 1,5 godziny po zakończeniu poprzedniego karmienia. Butelkowy maluszek je nieco rzadziej - co 2-3 godziny. Staraj się zachować u niego tę przerwę. To konieczne, ponieważ pokarm sztuczny jest trawiony wolniej niż naturalny. Noworodek zaś ma malutki żołądek i potrzebuje czasu, by strawić porcję mieszanki.

Oznaki głodu

Smyk sam da ci znać, że chce jeść. Zacznie wkładać rączki do buzi, będzie rozglądał się wokół tak, jakby poszukiwał piersi lub smoczka, może też delikatnie kwilić. Jeśli w tym momencie dziecko nie dostanie mleka, zacznie głośno krzyczeć. Staraj się nie dopuszczać do tej sytuacji. Gdy smyk się rozkrzyczy, trudno będzie prawidłowo przystawić go do piersi lub butelki, a jemu - spokojnie ssać pokarm. Zacznie to robić łapczywie, nałyka się powietrza i będzie miał wzdęty brzuszek. Ono decyduje Nie ma z góry ustalonego czasu trzymania malca przy piersi czy butelce. Dziecko samo reguluje to, jak długo będzie ssało i ile zje. Jeśli karmisz naturalnie, ważne, byś za każdym razem proponowała noworodkowi obie piersi. Najpierw pozwól mu opróżnić jedną, a po krótkiej przerwie na odbicie powietrza (potrzymaj malca w pozycji pionowej) przystaw do drugiej. Następne karmienie zaczynaj od piersi, którą podałaś jako drugą. Pamiętaj jednak, by nie zmuszać dziecka do jedzenia. Zarówno smyk na piersi, jak i ten na butelce może mieć różny apetyt - w zależności od dnia i samopoczucia. Czasem dziecko może wypijać więcej mleka z butelki lub z piersi, a innym razem mniej.

Dobra pozycja

Staraj się tak usiąść i ułożyć maluszka, by wam obojgu było wygodnie. To cenne zwłaszcza, jeśli karmisz piersią - w pierwszych tygodniach życia noworodek potrafi długo ssać, nawet 40 minut. Ważne jest też, by maluszek był prawidłowo przystawiony do piersi (patrz: ramka). Tylko wtedy będzie dobrze ją ssał i opróżniał, a ty unikniesz zranienia brodawek. Podając dziecku butelkę, trzymaj malca tak, jakbyś karmiła go piersią. Wkładaj butlę prostopadle do buzi smyka i pilnuj, aby smoczek był wypełniony mlekiem. Nigdy nie karm noworodka, gdy leży w łóżeczku na płasko. W takiej pozycji może się zachłysnąć.

Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi?

1. Przyjmij komfortową pozycję

● Usiądź wygodnie, opierając plecy. Unieś malca na taką wysokość, byś nie musiała się garbić.

● Dziecko trzymaj przytulone do siebie (nie na odległość) i zwrócone do ciebie całym ciałem (brzuszek do brzucha). Buzia noworodka musi być na wysokości twojej brodawki i skierowana w jej stronę. Natomiast nosek powinien znajdować się tuż przy brodawce.

2. Sprowokuj malca do jedzenia

● Zachęć maluszka do szerokiego otworzenia buzi, głaszcząc dość energicznie jego usta brodawką.

● Gdy dziecko szeroko otworzy buzię, naprowadź ją na brodawkę sutkową. Zrób to szybko i pewnie - wykonując zręczny ruch ręki, na której opiera się główka noworodka. Następnie przystaw dziecko do piersi (a nie pierś do dziecka).

3. Sprawdź, czy dobrze ssie

● Zwróć uwagę, czy czubek nosa dziecka dotyka piersi, a jego wargi są wywinięte na zewnątrz. To oznacza, że maluszek jest prawidłowo przystawiony do piersi.

● Posłuchaj też odgłosów z buzi dziecka. Jeśli cmoka i mlaska, to znak, że źle zostało przystawione. Włóż swój palec w kącik jego ust (przerwiesz ssanie i uwolnisz pierś) i ponownie krok po kroku przystaw malca.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: karmienie piersią | niemowlę | pokarm | mleko matki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy