Reklama

Przygotowujemy mieszankę

Nasz redakcyjny ekspert podpowiada, o czym warto pamiętać oraz jakich zasad higienicznych należy przestrzegać, by maluszek karmiony mlekiem modyfikowanym był zdrowy i harmonijnie się rozwijał.

Dzieci, którym podawane jest mleko modyfikowane, mogą rosnąć zdrowo i rozwijać się identycznie, jak ich rówieśnicy karmieni naturalnie. Żeby tak się stało, musi być jednak spełnionych kilka warunków. Ważne są nie tylko dobre akcesoria (czyli butelka i smoczek), ale przede wszystkim dobór właściwej mieszanki i sposób jej przygotowania. Przeczytaj zatem, jak należy przyrządzać mleko modyfikowane, by zachowało wszystkie swoje cenne składniki oraz było pożywne i zdrowe.

Dobrze wybierz mleko

Najlepiej w tej kwestii poradzić się pediatry. Lekarz pomoże ci wybrać preparat, który jest dostosowany do wieku twojego dziecka i najlepiej zaspokoi jego potrzeby. To ważne szczególnie wtedy, gdy maluch jest zagrożony alergią, miewa kolki lub nadmiernie ulewa. Dla dzieci z takimi problemami przeznaczone są specjalne mieszanki.

Reklama

Nasza rada: Jeżeli wraz z pediatrą wybierzesz dla swojego maleństwa konkretny preparat, trzymaj się go. Nie zmieniaj go na własną rękę, bo np. mleko innej marki będzie w promocyjnej cenie. Na taką zmianę smyk może zareagować wysypką lub silnym bólem brzuszka.

Przechowuj w zamknięciu

Mleko modyfikowane w proszku trzeba trzymać w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej, najlepiej w pojemniku ze szczelną pokrywką.

Nasza rada: Po otwarciu mieszanki nie używaj jej dłużej niż zaleca producent na opakowaniu. Po tym terminie traci ona swoje cenne składniki odżywcze.

Wysterylizuj butelkę

Przed każdym użyciem butelki i smoczka (aż do 6. miesiąca życia dziecka) powinnaś wygotować je w wodzie (przez 5 minut) lub wyjałowić w sterylizatorze. Możesz też w sklepie z akcesoriami dla niemowląt kupić butelkę samosterylizującą.

Nasza rada: Zanim podasz malcowi butelkę, upewnij się, że w smoczku nie został wrzątek, którym dziecko mogłoby się poparzyć.

Używaj wody mineralnej

Do przygotowywania mleka modyfikowanego dla maleństwa najlepiej używaj wody butelkowanej, przeznaczonej specjalnie dla niemowląt. Posiada ona odpowiednie atesty oraz rekomendację Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka. W wyjątkowych sytuacjach możesz sięgnąć również po zwykłą wodę mineralną (powinna być ona jednak nisko zmineralizowana), oligoceńską, a w ostateczności także taką z kranu.

Nasza rada: Najlepiej zawsze miej zapas ciepłej wody w termosie. To bardzo wygodne rozwiązanie,które świetnie sprawdza się zarówno w dzień, jak i w nocy. Gdy głodny maluch się niecierpliwi, nie musisz tracić cennego czasu na jej gotowanie lub podgrzewanie. Wystarczy, że wlejesz do butelki odpowiednią porcję płynu oraz dosypiesz właściwą ilość proszku.

Wsyp dokładnie tyle, ile trzeba 

Do odmierzenia właściwej do wieku malca porcji mleka użyj specjalnej miarki dołączonej do opakowania. Na etykiecie mieszanki znajdziesz informację producenta, ile wody i miarek preparatu powinnaś odmierzyć, aby przygotować mieszankę dla swojego dziecka. Jeżeli wsypiesz zbyt mało proszku, maluszek nie otrzyma wszystkich niezbędnych składników odżywczych, więc będzie głodny. W sytuacji zaś, gdy do wody dodasz za dużo proszku - smyk może mieć problemy z jego strawieniem (co grozi nie tylko bólem brzuszka, ale też nadmiernym obciążeniem niektórych narządów wewnętrznych dziecka, m.in. nerek).

Nasza rada: Po wsypaniu mleka do wody zatkaj smoczek i energicznie wstrząsaj butelką, aby proszek dokładnie się rozpuścił.

Sprawdź temperaturę

Zanim podasz swojemu maleństwu świeżo przygotowany pokarm, upewnij się, że mieszanka nie jest zbyt gorąca (optymalna temperatura mleka modyfikowanego to 35°C). W tym celu wylej kilka kropli na przegub dłoni. Jeżeli okaże się, że mleko jest zbyt ciepłe, poczekaj z karmieniem, aż ostygnie do właściwej temperatury.

Nasza rada: Zanim po raz pierwszy przyrządzisz wybraną mieszankę modyfikowaną, upewnij się, w jakiej temperaturze wody zaleca jej przygotowanie producent. To ważne, bo niektóre składniki odżywcze (m.in. probiotyki) tracą swoje cenne właściwości w wodzie o temperaturze wyższej niż 40°C.

Nie podawaj resztek

Po zakończeniu karmienia wylej z butelki resztki pokarmu. Następnie wszystkie akcesoria starannie umyj w delikatnym płynie do mycia naczyń (butelkę wyszoruj specjalną szczotką) i opłucz pod bieżącą wodą. Na koniec wysterylizuj je (jeśli brzdąc nie skończył pół roku) lub po prostu przelej wrzątkiem.

Nasza rada: Za każdym razem przygotowuj dziecku świeże mleko i serwuj je maluchowi zaraz po przygotowaniu. Nigdy nie podawaj mu resztek tego, którego nie dopił. W takim mleku szybko namnażają się bakterie, które mogą wywołać biegunkę. Z tego samego powodu też nie przygotowuj mieszanki na zapas i nie podgrzewaj jej kilka razy.

Karm bezpiecznie

● Podczas picia mleka z butelki maleństwo nie może leżeć płasko na plecach, jego główka powinna być lekko uniesiona. Dlatego trzymaj dziecko tak, jakbyś karmiła je piersią. W takiej pozycji maluszek się nie udławi.

● Ze względów bezpieczeństwa nie zostawiaj również niemowlęcia w łóżeczku samego z butelką, bo maluch bardzo łatwo może się wówczas zakrztusić!

● Sprawdzaj też, czy w smoczku znajduje się pokarm. Chodzi o to, by malec nie ssał pustego smoka. Gdy nałyka się powietrza, dostanie wzdęć i będzie go bolał brzuszek.


Konsultacja: dr Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra, neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Magdalena Kowalska-Sokołowska

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy