Reklama

​Wspieraj dziecięcą pasję

Nie martw się, jeśli twoje dziecko przejawia dziwne zainteresowania. Powinieneś się z tego cieszyć i wspierać je na każdym kroku. Maniakalne upodobanie do śmieciarek, dźwigów czy dinozaurów, pozwala maluchom ćwiczyć wiele cennych umiejętności.

Znane są przypadki, gdy dzieci od pierwszych lat przeżywały fascynację jednym typem pojazdów czy danym gatunkiem zwierząt. Taka wąska specjalizacja, choć może być bardzo uciążliwa, dla rodzica, to doskonałe narzędzie rozwojowe. Maluch uczy się związanego z daną branżą słownictwa, bardzo chętnie opowiada o swojej pasji i dzieli się nią z innymi.

Naukowcy twierdzą, że obsesyjne zdobywanie wiedzy w jednym temacie, jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Zwykle zjawisko to występuje w wieku od 2 do 6 lat. Co ciekawe, takie fascynacje, pojawiają się zwykle bez zachęty ze strony rodzica i potrafią pozostać z dzieckiem na lata. Tematy są naprawdę zróżnicowane, od wind, przez porady prawne dla kierowców czy wspomniane wcześniej śmieciarki. Zachowania tego typu występują częściej u chłopców, niż u dziewczynek, ale u obu płci są równie intensywne.

Reklama

Inteligentniejsze i lepsze w nauce

Przeprowadzone w 2008 roku badanie, wykazało, że dzieci, które fascynują się wąską dziedziną wiedzy, łatwiej przyswajają informacje, są dokładniejsze, uważniejsze i lepiej przetwarzają informacje niż ich rówieśnicy. Mówiąc krótko uczą się lepiej i są mądrzejsze. Potwierdzają to wyniki innych badań, prowadzonych przez ostatnie trzy dekady. Co najmniej trzy niezależne raporty poważnych instytucji badawczych, wskazują, że dzieci zafiksowane na jednym zagadnieniu mają wyższy iloraz inteligencji niż średnia dla ich grupy rówieśniczej. Maluchy szybko dowiadują się też, że zawsze można dowiedzieć się więcej, co jest niezwykle cenne w dorosłym życiu.

Dlatego specjaliści zalecają, aby rodzice robili co tylko w ich mocy, aby wspierać zainteresowania dzieci, nawet jeśli kompletnie ich one nie interesują. Prowadzący badania, naukowcy z Uniwersytetu Yale spotkali się z przypadkiem pięciolatka, który wiedział wszystko na temat różnych typów ran i obrażeń. Prosił rodziców, by zatrzymywali się przy każdym rozjechanym zwierzaku, aby mógł badać przyczynę zgonu.  

Naukowcy podkreślają, że obsesje z wiekiem wygasają. Zwykle trwają od pół roku do trzech lat. Wraz z dorastaniem pojawiają się nowe dziedziny zainteresowań. Również szkoła nie sprzyja skupianiu się na jednej, wąskiej dziedzinie wiedzy.  

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy