Żołędziowa mała czarna

Portugalscy naukowcy opracowali substytut kawy z... żołędzi. Zapewniają, że napój na bazie owoców dębu, jest zdecydowanie zdrowszy od małej czarnej.

Nowy napój, który ma mniej intensywny smak od kawy, bazuje na zmielonych żołędziach dębu burgundzkiego
Nowy napój, który ma mniej intensywny smak od kawy, bazuje na zmielonych żołędziach dębu burgundzkiego123RF/PICSEL

Jak poinformowała Diana Pinto z Wydziału Farmacji na uniwersytecie w Porto (FFUP), celem opracowania nowego napoju było wyprodukowanie substytutu kawy, który nie powoduje negatywnych efektów dla konsumentów. Przypomniała, że przesadne spożywanie kawy może prowadzić m.in. do bezsenności i tachykardii, czyli nadmiernego przyspieszenia akcji serca.

- Wiele wrażliwych na oddziaływanie kofeiny osób ma dodatkowo problemy gastryczne, a także bóle głowy. Opracowany przez nas produkt, który wygląda i smakuje podobnie jak kawa, eliminuje ryzyko dla zdrowia - wyjaśniła Pinto.

Nowy napój, który ma mniej intensywny smak od kawy, bazuje na zmielonych żołędziach dębu burgundzkiego. Gatunek ten pochodzi z południowo-wschodniej Europy i Azji Mniejszej. Przed spożyciem sproszkowana nowość musi być rozpuszczona w wodzie, a następnie przefiltrowana.

Lizboński ekspert kulinarny Antonio Sena uważa, że nowy produkt powinien trafić w gusta szczególnie młodych osób z dużych miast. "Nie spodziewam się jednak, aby silnie przywiązane do kawy starsze pokolenie Portugalczyków zrezygnowało z tradycyjnej małej czarnej" - powiedział PAP Life Sena.

Żołędzie są od kilku lat coraz popularniejszym składnikiem w portugalskiej kuchni. Kiedyś, przed kilkoma dekadami, uchodziły w tym kraju za jedzenie ubogich. Wyrabiano z nich głównie mąkę, z której wypiekano chleb. Często dodawana była ona również do zup.

Ostatnio owoce dębu powróciły do łask. Z żołędzi wyrabia się dziś w Portugalii hamburgery, kiełbasy, ciastka, lody, a nawet piwo i gin. W coraz liczniejszych barach oferowane są także deserowe paszteciki i cukierki z żołędzi.

Portugalscy dietetycy pochwalają coraz powszechniejsze używanie żołędzi w rodzimej kuchni. Wskazują, że są one wartościowym produktem dla zdrowia z uwagi na fakt, że nie zawierają glutenu i mają wysokie właściwości antyutleniające.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP Life)

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas