Polska moda w Nowym Jorku

W Nowym Jorku rozpoczął się Polski Tydzień Mody. Nowe kolekcje jesień/zima 2016 oraz wiosna/lato 2017 obejmują całą gamę wyrobów odzieżowych, obuwie, biżuterię i dodatki.

Ruszył Polski Tydzień Mody w Nowym Jorku
Ruszył Polski Tydzień Mody w Nowym Jorku123RF/PICSEL

- Kolekcja przypomina polską wiosenną łąkę: jest mnóstwo kwiatów i każdy jest inny... Każdą z projektantek oraz jednego projektanta reprezentują dwie modelki, w tym mamy dwóch panów. Dlatego także mężczyźni mogą coś zobaczyć i zakupić dla siebie - skomentowała dla PAP Life pierwsze pokazy Aleksandra Borowczak z The Polish-American Fashion Foundation, organizatora imprezy, której showroom mieści się w studio INGLOT w gmachu Chelsea Market na Manhattanie.

Jak wskazała Borowczak, wszystkie demonstrowane artykuły "genialnej jakości", są wymyślone i wykonane w 100 proc. w Polsce. Mało jest obecnie na świecie towarów robionych tam gdzie są projektowane; powstają głownie w Kuwejcie, na Tajwanie, czy w Chinach.

- My produkujemy je u siebie - dodała założycielka PAWF.

Jedną z projektantek przybyłych do Nowego Jorku jest Kinga Król, która pokazuje stroje letnie.

- W mojej kolekcji jest bardzo dużo nadruków, bardzo dużo plis oraz kolorów. Kolor jest dla mnie też czymś, w czym się dobrze czuję. Kolory wchodzą ze sobą w relację. Zwłaszcza ich połączenie sprawia, że coś się nam podoba lub nie. Jak lubię niebieskości i czerwienie, a mniej kolory pastelowe. Do najnowszej kolekcji włączyłam też róż, którego wcześniej nie używałam i zawsze się go obawiałam - wyjaśniła projektantka marki Confashion.

Król wyznała też, że stara się używać jak najwięcej materiałów naturalnych, chociaż nie wszystko można z nich zrobić. projektantka dba o to, żeby były trwałe i dobrej jakości, np. bawełna, wiskoza (sztuczne włókno pochodzenia naturalnego)jedwab, ale też poddający się łatwo obróbce poliester.

Jedyną męską kolekcję w Nowym Jorku przedstawił Bartosz Kuśnierz przedstawiciel marki Danakil. Jego zdaniem dobrze odpowiada ona potrzebom amerykańskiego rynku.

- Jest przeznaczona dla ludzi żyjących w mieście w pospiechu, w rzeczywistości w stu procentach wykreowanych przez człowieka. Gdzie się nie obrócimy widzimy ulice, samochody, domy. Przynajmniej u mnie wyzwala to tęsknotę za naturą. Jeśli inni czują to samo, jest to kolekcja dla nich. Inspiruje ją natura, a konkretnie popękana sucha ziemia pustyni Danakil w Etiopii - tłumaczył PAP Life projektant.

Danakil prezentuje kolekcję jesienno-zimową. Są tam płaszcze z kapturem i bez, pikowane, z osobliwymi łatami mającymi imitować popękaną ziemię. Są także marynarki i spodnie. Przeważają kolory ziemiste: brąz, czerń szarości, a dopełnia je i ubarwia niebieski.

Dla marki Monica Nera pracuje w Nowym Jorku m.in. amerykańska modelka Madison Hisey. Jest to jej pierwsze spotkanie z polskimi projektantami.

- To piękna kolekcja, bardzo ją lubię. Moim zdaniem jest jednocześnie elegancka i zapewnia komfort. Lubię też materiały, z których wykonane są suknie, i dobrze się w nich czuje - zapewniała modelka.

Zdaniem współorganizatorki wydarzenia Sabiny Klimek, konsula, radcy handlowego i szefowej Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Nowym Jorku, fakt, że polskie design, modele i krój promowane są w mieście po raz drugi jest niezwykle istotny.

- Mamy się czym pochwalić. Przemysł odzieżowy w Polsce rozwija się fantastycznie. Czas najwyższy żeby to pokazać w Stanach. Jeśli któremuś z projektantów uda się zaistnieć w Nowym Jorku, można powiedzieć, że zaistnieje w całym świecie. Jest to stolica biznesu, światowego, miejsce, w którym należy być - oceniła konsul Klimek.

Podczas Polskiego Tygodnia Mody reprezentowane są też marki: Acephala, Anna Załucka-Koczera, Kis the Frog, Shall We, TAKK oraz Williams & Reiff. Przybyły również polskie stylistki - Dorota Williams (TVN) i Anna Bańczyk, autorka publikacji o polskiej modzie.

The Polish-American Fashion Foundation, to organizacja non-profit. Jej misją stała się od 2014 roku promocja polskiej modę i młodych projektantów w różnych krajach, a przede wszystkim w Ameryce. Współorganizatorami imprezy są m.in. polski konsulat oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP Life)

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas