Reklama

Zapytaj doradcę laktacyjnego

Na pytania odpowiada dr Mariola Małecka, ginekolog z Akademii Medycznej w Warszawie.

Czy wcześniaka można karmić piersią? Moje dziecko urodziło się w 32. tygodniu ciąży. Chciałabym je karmić naturalnie. Czy to możliwe?

Oczywiście, choć zależy to od dojrzałości maluszka, jego masy urodzeniowej, a przede wszystkim od tego, czy potrafi on ssać i połykać. Jeśli nie, należy pokarm odciągać z piersi i podawać noworodkowi. Specjaliści są zgodni: wcześniaka należy karmić mlekiem jego matki. W pokarmie mamy wcześniaka znajduje się więcej białka, frakcji wydzielniczej IgA (SgA), czyli ciał odpornościowych, więcej cholesterolu, fosfolipidów i średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Składniki te mają duże znaczenie dla rozwoju tkanki nerwowej i mózgu wcześniaka. Maluszek, który nie potrafi ssać, w szpitalu jest karmiony sondą. Potem przystawia się go do opróżnionej piersi mamy, by kształtował się u niego odruch ssania. W domu mleko należy podawać strzykawką, pipetką, łyżeczką, ale nie z butelki, gdyż przy tym sposobie karmienia dziecko ssie w inny sposób, i gdy podrośnie, nie będzie chciało jeść z piersi.

Reklama

Myślę, że moja córeczka za mało je. Jak mogę to sprawdzić? Malutka ma miesiąc. Krótko ssie pierś, zasypia, szybko się budzi i znów ssie. Martwię się, czy się najada.

O tym, czy dziecko się najada, świadczy to, ile przybiera na wadze. Zdrowy noworodek karmiony piersią przybywa średnio 20-30 g na dobę. Lepiej ważyć go co tydzień (pomiar jest wtedy bardziej wiarygodny). Maleństwo powinno przytyć 140-210 g w ciągu 7 dni. Jeśli jest przystawiane do piersi około 6 razy w ciągu dnia i 2 razy w nocy, podczas karmienia ssie spokojnie i rytmicznie, słychać jak połyka pokarm, moczy około 6-8 pieluszek dziennie, a piersi po karmieniu są miękkie, nie ma powodu do zmartwienia. Warto zaufać naturalnym mechanizmom, które regulują proces laktacji i dostosowują ilość pokarmu do aktualnych potrzeb dziecka.

Trzeba pamiętać, że maluszek w pierwszych dwóch dobach traci na wadze około 10 procent swojej masy urodzeniowej i zaczyna przybierać dopiero w 4.-5. dobie życia.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: dziecko | piersi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy