Bezpieczni mimo kapryśnej pogody

Latem często zdarzają się różne anomalie pogodowe: obfite deszcze, wichury, podtopienia, a nawet powodzie. Warto wiedzieć, jak się wówczas zachować, by uratować nie tylko swój dobytek, ale także zdrowie.

Jeśli podczas nawałnicy znajdujesz się na basenie lub nad morzem, jak najszybciej opuść te miejsca
Jeśli podczas nawałnicy znajdujesz się na basenie lub nad morzem, jak najszybciej opuść te miejsca123RF/PICSEL

Silne burze i ulewy: Nie bagatelizuj zagrożenia!

Choć są częstym i znanym zjawiskiem, nadal - zwłaszcza jeśli towarzyszą im silne wyładowania atmosferyczne - niosą ze sobą śmiertelne niebezpieczeństwo. Każdego roku pioruny rażą w Polsce aż kilkadziesiąt osób. Co druga porażona osoba umiera. Dlatego nie umniejszajmy zagrożenia i miejmy świadomość, jak należy zachować się w obliczu żywiołu, by chronić siebie, swoich najbliższych i dorobek całego życia.

Jak można się zabezpieczyć

Jeśli nadciąga burza, a ty jesteś w domu, pozamykaj wszystkie okna. Odłącz też od prądu komputer, telewizor, antenę oraz inne mniejsze urządzenia elektryczne, bo - jeśli w budynek uderzy piorun - mogą ulec uszkodzeniu. Wyciągnij też z komputera lub routera kabel łączący z internetem. Usuń wolnostojące przedmioty z balkonu, tarasu lub ogródka. Nawet mała doniczka zrzucona przez wiatr z parapetu okna stanowi śmiertelne zagrożenie dla przechodniów znajdujących się akurat na ulicy. Jeśli zbliża się burza, a ty jesteś poza domem, postaraj się jak najszybciej schronić w jakimś pomieszczeniu lub w aucie.

Jak się zachować w trakcie

Gdy przebywasz w mieszkaniu, nie korzystaj z telefonu stacjonarnego ani z urządzeń podłączonych do instalacji wodnych (kran, umywalka, prysznic itp.). Jeśli burza zastanie cię poza domem, pod żadnym pozorem nie zostawaj na otwartej przestrzeni ani w sąsiedztwie dużych obiektów czy też słupów wysokiego napięcia, bo może w nie uderzyć piorun. Przed ulewnym deszczem i piorunami nie chroń się też pod drzewem. Jeśli podczas nawałnicy znajdujesz się na jeziorze, basenie lub nad morzem, jak najszybciej opuść te miejsca, gdyż woda przyciąga pioruny i jest doskonałym przekaźnikiem prądu.

Co robić po zdarzeniu

Jeśli wskutek nawałnicy ktoś został lekko ranny, szybko udziel mu pierwszej pomocy. Nie dotykaj leżących na ziemi lub zwisających przewodów elektrycznych. Zabezpiecz niebezpieczne miejsce do czasu przyjazdu straży pożarnej. Jeżeli w twój dom uderzył piorun, sprawdź, czy instalacje działają (gazowa, elektryczna, wodociągowa oraz kanalizacyjna). Gdy na skutek żywiołu ucierpiał twój dom lub znajdujące się w nim sprzęty, niezwłocznie powiadom firmę, w której masz wykupioną polisę ubezpieczeniową (przez swojego agenta lub działającą infolinię). Zrób zdjęcia zniszczeń. Jeśli nie masz pod ręką aparatu, wystarczy zwykła komórka. Telefon możesz też pożyczyć np. od zaprzyjaźnionych sąsiadów. Nie rób większych napraw do czasu przyjazdu rzeczoznawcy. Postaraj się jedynie zabezpieczyć mieszkanie przed powiększeniem się szkody.

Pomoc dla poszkodowanych

Jeżeli w twoim bezpośrednim otoczeniu ktoś został rażony piorunem, natychmiast zadzwoń pod numer 999 lub 112 i wezwij pogotowie. Jeśli nie oddycha, do czasu przyjazdu karetki rób mu masaż serca oraz sztuczne oddychanie.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Aby uchronić się przed poniesieniem strat na skutek wystąpienia huraganu, powodzi czy burzy, warto wykupić polisę. Gwarantuje ona odszkodowanie nie tylko za utratę mienia, ale także za jego uszkodzenia spowodowane przez różne żywioły. Oprócz samego domu i jego wyposażenia, można też ubezpieczyć np. wolnostojący garaż, ogrodzenie, a nawet huśtawkę. O szczegóły pytaj w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Jak uzyskać odszkodowanie

Zacznij od zgłoszenia szkody ubezpieczycielowi. Musisz to zrobić w terminie podanym w ogólnych warunkach ubezpieczenia (są dołączone do umowy polisy). Wraz z formularzem zgłoszenia szkody złóż też listę utraconych, zniszczonych lub uszkodzonych przedmiotów. Po kilku dniach od zgłoszenia szkody odwiedzi cię przysłany przez ubezpieczyciela rzeczoznawca, który bezpłatnie dokona oględzin i sporządzi protokół. Na tej podstawie towarzystwo ubezpieczeniowe wyceni straty i w ciągu 30 dni wypłaci ci odszkodowanie.

Trąby powietrzne i huragany: Schroń się przed niszczycielską siłą żywiołu

Przewrotna pogoda sprawia, że w ostatnich latach Polskę coraz częściej zaczęły nawiedzać tak groźne zjawiska atmosferyczne jak huragany, nawałnice czy trąby powietrzne. Choć nie sposób walczyć z siłami natury, to jednak można się wcześniej na nie przygotować. Oto rady, jak postępować w razie wystąpienia nawałnic.

Jak można się zabezpieczyć

Na wypadek huraganu lub trąby powietrznej trzymaj w domu latarkę, radio oraz lampę zasilane bateriami. Zawsze miej też pod ręką niewielki zapas butelkowanej wody (na wypadek, gdyby uszkodzony został wodociąg). Naucz dzieci, w jaki sposób i w jakich sytuacjach należy wzywać pomocy. Najlepiej trzymaj w ustalonym miejscu spis telefonów alarmowych. Omów też z rodziną ewentualny plan komunikowania się, gdybyście podczas huraganu znaleźli się w różnych miejscach, np. ty w pracy, dzieci w szkole lub u znajomych.

Jak się zachować w trakcie

Absolutnie nie wychodź na zewnątrz budynku. Huraganowy wiatr łamie drzewa i porywa różne przedmioty, które niesione jego siłą stanowią dla wszystkich śmiertelne niebezpieczeństwo. Wyłącz w mieszkaniu wszystkie urządzenia elektryczne i gazowe. W ten sposób zmniejszysz ryzyko powstania pożaru. Jeśli jesteś w domu, sprawdź, czy na pewno dobrze pozamykałaś okna i drzwi. Zabezpiecz je przed niekontrolowanym otwarciem. Pamiętaj, by podczas huraganu czy trąby powietrznej wszyscy domownicy znajdowali się jak najdalej od nich. Jeśli jedziesz samochodem i z powodu nawałnicy musisz się zatrzymać, nie parkuj pod drzewami i słupami energetycznymi oraz innymi niepewnymi konstrukcjami, które mogą zostać uszkodzone przez porywisty wiatr.

Co robić po zdarzeniu

Sprawdź, czy ktoś nie został poszkodowany. Jeśli jest ranny, udziel mu pierwszej pomocy i/lub wezwij pogotowie. Oceń stan ewentualnych zniszczeń. Jeśli ucierpiał twój dobytek, udokumentuj straty i w przewidzianym w polisie terminie (zgłoś szkodę do swojego ubezpieczyciela. Jeśli okaże się, że nawałnica uszkodziła w twoim domu którąś z instalacji, jak najszybciej wezwij odpowiednie służby (pogotowie gazowe, energetyczne lub wodno-kanalizacyjne), które zabezpieczą obiekt.

To niewielkie urządzenie może ci uratować życie
To niewielkie urządzenie może ci uratować życie123RF/PICSEL

Czujniki, które mogą uratować życie

Aby uchronić się przed pożarem, zatruciem tlenkiem węgla (czadem) czy wybuchem, do których może dojść na skutek rozszczelnienia się instalacji (np. podczas huraganu), wystarczy zamontować w swoim domu czujniki dymu, gazu I czadu. Te niewielkie urządzenia zaalarmują cię natychmiast, gdy w pomieszczeniu pojawi się odrobina niepożądanej substancji. Można je kupić w każdym markecie budowlanym, a ich wybór jest bardzo duży.

Co zrobić w sytuacji zagrożenia

Jeżeli na skutek huraganu lub burzy w twoim domu dojdzie do pożaru, zadzwoń do straży pożarnej pod numer 998 lub pod numer alarmowy 112. Natychmiast staraj się zejść na piętro poniżej palącego się mieszkania lub wyjść na zewnątrz budynku (nie korzystaj z windy, tylko zejdź schodami). Jeżeli nie możesz opuścić pomieszczenia, nie otwieraj drzwi na korytarz, uszczelnij je i wzywaj pomocy. W sytuacji zaś, gdy poczujesz gaz, nie włączaj w pomieszczeniu światła ani żadnych innych urządzeń elektrycznych, zamknij w mieszkaniu główny zawór odcinający gaz, szeroko otwórz okna i jak najszybciej wyjdź z budynku.

Podtopienia i powodzie: Woda potrafi być niebezpieczna

Ulewne opady deszczu często prowadzą do podtopień i zalań. Niektóre typy burz mogą powodować tzw. powodzie błyskawiczne, które w bardzo krótkim czasie są w stanie zamienić najniższe kondygnacje budynków w pełne wody pomieszczenia. Dlatego w chwili zagrożenia nie ma czasu na wahanie. Wtedy musisz działać błyskawicznie. Oto, co powinnaś zrobić.

Jak można się zabezpieczyć

Gdy w miejscu twojego zamieszkania panuje zagrożenie powodziowe, jeśli możesz odeślij dzieci i osoby starsze tam, gdzie jest bezpiecznie, np. do znajomych czy rodziny. Przenieś miejsca sypialne i wartościowe przedmioty na górne kondygnacje budynku. Przygotuj w bezpiecznym miejscu lekarstwa, dowody tożsamości, kosztowności, pieniądze, dokumenty dotyczące własności domu, gruntów, polisy itp. Zgromadź zapas żywności o długiej przydatności do spożycia i wodę. Przyszykuj ciepłą odzież, latarki, koce, środki higieny. Przygotuj worki z piaskiem i zabezpiecz nimi dom. Przez cały czas miej przy sobie naładowaną komórkę.

Jak się zachować w trakcie

W razie zagrożenia życia lub zdrowia dzwoń na numer 112. Wyłącz instalację elektryczną i gazową oraz zabezpiecz sieć kanalizacyjną lub szambo. Przygotuj się do ewentualnej ewakuacji, pamiętając, że osoby dorosłe mogą mieć przy sobie nie więcej niż 50 kg bagażu.

Co robić po zdarzeniu

Nie wracaj do domu, dopóki władze nie ogłoszą, że jest to bezpieczne i nie zostanie przywrócone zaopatrzenie w wodę pitną, usprawniony system kanalizacji i usunięte odpady. Przed powrotem do domu sprawdź fundamenty budynku i upewnij się, że nie grozi on zawaleniem. W przypadku wątpliwości zgłoś to do nadzoru budowlanego, władz samorządowych i do ubezpieczyciela.

Pomoc na pilne potrzeby

Każda rodzina, która ucierpiała w wyniku powodzi, huraganu itp. ma prawo ubiegać się o zasiłek celowy z pomocy społecznej. Jest on bezzwrotny. Wypłaca się go jednorazowo, a jego kwota może wynieść do 6 tys. zł. Zasiłek ten ma pomóc w zaspokojeniu najpilniejszych potrzeb i nie wyklucza innych form państwowej pomocy. Jest przyznawany niezależnie od tego, czy poszkodowani są ubezpieczeni, czy nie. Oprócz tego każde dziecko, które zostało poszkodowane w wyniku zdarzeń atmosferycznych, ma prawo do tzw. zasiłku losowego na cele edukacyjne, który wynosi 500 lub 1000 zł.

Naj
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas