Dlaczego należy unikać folii aluminiowej?

Sięgamy po nią codziennie, bez zastanowienia - do zawijania kanapek, do grillowania i pieczenia. Folia aluminiowa to dla wielu z nas coś, bez czego nie wyobrażamy sobie życia. A czy zastanawialiście się kiedyś jak jej stosowanie oddziałuje na zdrowie?

Toksyczne substancje z folii aluminiowej przedostają się po pożywienia
Toksyczne substancje z folii aluminiowej przedostają się po pożywienia123RF/PICSEL

Wyniki badań naukowych dowodzą, że aluminium, którym owijamy pieczywo czy mięso przenika do pożywienia i stwarza poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia. Okazuje się więc, że folia aluminiowa nie nadaje się ani do pieczenia, ani do gotowania, ani też do pakowania kanapek. Istotne jest również to, z jakimi potrawami ją łączymy. Nie powinna mieć kontaktu z żywnością kwaśną np. z owocami cytrusowymi, pomidorami czy kiszoną kapustą. Wyciek szkodliwych substancji z folii jest dużo większy również wtedy, gdy ma styczność z mocnymi, intensywnymi przyprawami. To jednak nie wszystko... aluminium zawiera toksyczny związek - bisfenol A, który może mieć niekorzystny wpływ na układ nerwowy i hormonalny.

Krążą podejrzenia, że gromadzenie się aluminium w organizmie ludzkim może również się przyczynić do rozwoju chorób kości, nerek, a także spowolnionego wzrostu komórek mózgowych. 

Nasz organizm całkiem dobrze radzi sobie z usuwaniem niewielkich ilości aluminium, pod warunkiem, że metalu nie jest za dużo. A znajduje się ono nie tylko w folii, ale również w garnkach, akcesoriach kuchennych, kosmetykach czy lekarstwach. W dzisiejszych czasach nie sposób całkowicie unikać aluminium, ale dobrze jest ograniczyć kontakt z tym toksycznym tworzywem. 

Czym zastąpić folię aluminiową?

1. Zamiast stosować ją do pieczenia, lepiej użyć naczynia żaroodpornego z pokrywką
2. Aby zapobiec przypaleniu potrawy lepszą opcją będzie natłuszczenie formy do pieczenia
3. Gorącą potrawę najlepiej odłożyć do przestygnięcia na drewnianą deskę, a przechowywać w szklanym, zamkniętym pojemniku
4. Dania grillowane, zamiast układać na aluminiowych tackach, lepiej piec w koszyczkach ze stali nierdzewnej, a warzywa - nabijać na drewniane patyczki do szaszłyków
5. Do zawijania kanapek najlepiej sprawdzi się tradycyjny papier śniadaniowy lub wielorazowe torebki
6. Naczynia z aluminium dobrze wymienić na te ze stali nierdzewnej, szkła, żeliwa, czy kamionki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas