Jak wyrobić się ze wszystkim na czas?

Gdy odkładasz pracę na potem, tylko na początku czujesz ulgę. Później pojawiają się stres i poczucie winy. Poznaj sposoby na to, by nie tracić cennych godzin.

Co za tym stoi?

Reklama

Wielu nałogowych opóźniaczy gubi perfekcjonizm, bo stawiają sobie nierealistyczne wymagania i wyczekują idealnego momentu do działania. On jednak nigdy nie nadchodzi. Pamiętaj, że już samo zmierzenie się z zadaniem bardziej ci się opłaci, niż jego bezbłędne wykonanie.

Od czego zacząć?

Są obowiązki, które przytłaczają cię ogromem? Nie myśl o nich jak o jednej rzeczy do wykonania. Podziel je na kilka mniejszych. Jeżeli musisz załatwić skomplikowaną sprawę w urzędzie, rozłóż plan działania na parę czynności: zbieranie informacji, gromadzenie dokumentów, wzięcie wolnego dnia w pracy itd. Dla każdego etapu ustaw osobny deadline, czyli termin jego wykonania. Dzięki temu wszystko wyda ci się łatwiejsze.

Zasada 5 minut

Nie marnuj energii na rozmyślanie o tym, co trzeba zrobić, bo wtedy szybko się zniechęcisz. Zamiast tego skup się wyłącznie na czasie, bo często nadrobienie "zaległości" zajmie ci... pięć minut. Jeśli tak, zabierz się za pracę natychmiast, bo przecież kilka minut to tyle co nic! A w tym czasie odpowiesz na maila, wykonasz wreszcie zaległy telefon, zgarniesz brudne naczynia ze stołu. To niejedyna korzyść. Przekonasz się, że zaliczenie jednego zadania (nawet mało wymagającego), zdopinguje cię do dalszych działań.

Kartka przypominajka

Zasiadłaś wreszcie do pracy, ale rozpraszają cię myśli o innych sprawach. Połóż na biurku kartkę i za każdym razem, gdy przychodzi ci do głowy, że powinnaś zrobić coś ważnego, zanotuj to. W ten sposób szybko wyrzucisz te rzeczy z pamięci, a jednocześnie będziesz mieć pewność, że o niczym nie zapomnisz.

Powiedz o swoich celach innym

Postanowiłaś, że zabierzesz się w końcu do sprzątania szaf, lecz ciągle znajdujesz sobie różne wymówki. Choć nawet nie zaczęłaś, już dziś zaproś przyjaciółkę na konkretny dzień, żeby pochwalić się efektami porządków. Lub umów się z koleżankami z biura, że w poniedziałek przyniesiesz do pracy ubrania, z których wyrosło twoje dziecko. Będzie ci głupio, jeśli nie dotrzymasz słowa.

Daj sobie nagrodę

Za każde zadanie, które uda ci się zakończyć o czasie, spraw sobie przyjemność. Zjedz batonik, włącz odcinek ulubionego serialu, wybierz się na zakupy lub spacer. Nagrody to doskonała motywacja, a w dodatku skutecznie wyrabiają nawyk nieprzerywania pracy.

Praktyczne informacje

Kursy uczące organizacji czasu i zwiększające motywację kosztują od 90 do 600 zł brutto. Darmowe filmiki znajdziesz też na YouTubie, wpisując hasło "prokrastynacja" (to tendencja do opóźniania lub przerywania działania).

Adresy w sieci: www.altkomakademia.pl, www.paniswojegoczasu.pl, www.lifearchitect.pl, www.fabrykamotywacji.pl

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje