Pielęgnujemy kwiaty doniczkowe na przedwiośniu

Gdy dni stają się dłuższe, rośliny otrzymują więcej światła i budzą się do życia. Szybciej wchłaniają wodę i składniki pokarmowe, więc trzeba o nie dbać inaczej niż w okresie zimowego spoczynku.

Najwyższa pora, żeby zająć się domowymi roślinami
Najwyższa pora, żeby zająć się domowymi roślinami123RF/PICSEL

Przedwiosenne zabiegi można już rozpocząć, gdy dzień jest dłuższy od najkrótszego w roku o około półtorej godziny. Wtedy nawet rośliny rosnące w domu wyraźnie czują tę różnicę i odpowiednio zmieniają metabolizm.

Nawozimy

Pierwsze nawożenie roślin, których w tym roku nie przesadzasz, możesz wykonać od połowy lutego. Wystarczy 1/4 dawki nawozu uniwersalnego podanej na opakowaniu. Po podlaniu nawozem zaczynamy też częściej podlewać. Dzięki temu korzenie pobudzone zwiększoną ilością składników odżywczych wchłoną odpowiednią ilość wody, a cała roślina łagodnie będzie się przestawiać na "tryb letni".

Przestawiamy

Kwiaty, które zimowały w chłodzie (np. na werandzie, klatce schodowej) powinny wrócić na swoje miejsca. Od razu trzeba je podlać, usunąć suche liście i pędy, przyciąć wybujałe, blade gałązki. Aby szok związany ze zmianą miejsca na cieplejsze nie był zbyt wielki, zadbaj o nawilżenie powietrza (wystarczy powiesić mokry ręcznik na kaloryferze pod tym parapetem, na którym postawiłaś doniczkę z kwiatkiem).

Przesadzamy

Przesadzanie kwiatów najlepiej zacząć, zanim na dobre się "obudzą". Obejrzyj dokładnie, które rośliny mają za małe doniczki, korzenie wystają im ponad ziemię itp. Wybierz pojemniki o jeden rozmiar większe (stara doniczka powinna ciasno wejść do nowej). Podczas przesadzania usuń chore korzenie, miejsca cięcia przypudruj sproszkowanym węglem drzewnym. Podlej obficie, wylej wodę z podstawki. Przez pierwszy miesiąc nie zasilaj nawozami.

Uwaga! Jeśli jesienią wykopałaś bulwy roślin doniczkowych (szczawik czerwony, syningia, kaladium), teraz już można je posadzić (w świeżej ziemi ogrodniczej). Po posadzeniu podlej obficie, postaw w cieple. Syningia będzie mocniejsza, gdy zostawisz jej 2 najsilniejsze młode pędy, a resztę wyłamiesz.

Domowe odżywki

Rośliny, którym zimą wyblakły liście, raz na 10 dni podlewaj wodą z mlekiem (1 część mleka, 7 części wody).

Herbatki ziołowe (rumiankowa, szałwiowa, ze skrzypu itp.) to dobry nawóz do roślin kwitnących. Zaparz torebkę herbatki w szklance wody, ostudź i podlej (taką ilością, jak zwykle podlewasz wodą).

Jeśli masz roślinę, która długo rośnie w tej samej ziemi, ale nie możesz jej przesadzać (bo np. choruje), podlewaj ją wodą pozostałą po płukaniu kasz albo ryżu.

Nie wylewaj wody po gotowaniu ryżu! Będzie się świetną odżywką
Nie wylewaj wody po gotowaniu ryżu! Będzie się świetną odżywką123RF/PICSEL

Pędzimy cebulki, by zakwitły

Wiosenne kwiaty cebulkowe, które jesienią posadziłyśmy w doniczkach i wyniosłyśmy do piwnicy, można już przynieść do domu. Za kilka tygodni zakwitną.

Tulipany i szafirki postaw w widnym miejscu. Przez pierwsze dni powinny stać w chłodzie (ok. 13 st.), po tygodniu przysuwamy je bliżej kaloryfera (15-16 st.). Gdy ukaże się pąk, mogą stać w temp. pokojowej. Podlewaj codziennie, ale umiarkowanie. Zakwitną po 3-4 tygodniach.

Krokusy postaw w widnym, zimnym (5-6 st.) pomieszczeniu - jeśli będzie cieplej, urosną tylko liście. Zakwitną po ok. 2 tygodniach.

Konwalie postaw w ciepłym (25 st.) pomieszczeniu i przykryj pudłem z grubego kartonu, by miały ciemno. Podlewaj co 2 dni. Gdy liście osiągną wysokość 10 cm, usuń karton. Zakwitną po 2 tygodniach.

Aktywność fizyczna a smog. Jak sobie z tym poradzić?
100 rad
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas