Reklama
Ślub i wesele

Wyjątkowy dzień - wyjątkowy strój

Ślub to szczególny dzień dla każdego mężczyzny. Panowie nie chcą odbiegać elegancją od swoich narzeczonych, dbają też o to, aby wyróżniać się na tle innych. Dlatego zamiast klasycznego i popularnego garnituru coraz częściej decydują się na bardziej wytworne stroje.

Garnitur to najczęściej wybierany przez przyszłych panów młodych ślubny strój. Powodów jest kilka: uniwersalność (można go ponownie założyć na inne okazje), stosunkowo niewysoka cena, wiele możliwości zestawień. Jednak dla wielu mężczyzn garnitur to za mało, zwłaszcza jeżeli jest to dla nich codzienny bądź służbowy ubiór. Aby poszerzyć wachlarz możliwości, warto zapoznać się z zasadami noszenia żakietu, smokingu, strollera i fraka.

Dla prawdziwych gentlemanów

Tradycją w krajach anglosaskich jest, że na uroczystości ślubne, odbywające się w ciągu dnia, elegancki mężczyzna wkłada formalny strój, czyli żakiet, zwany również jaskółką. Swoją potoczną nazwę wziął od charakterystycznie przedłużonych pół sięgających do kolan. Taka marynarka zapinana jest na jeden guzik, ma czarny lub ciemnoszary kolor oraz zamknięte klapy (tj. szyte w szpic skierowany ku górze). Do kompletu nosi się sztuczkowe (czyli w czarno-białe paseczki) spodnie oraz kamizelkę, która powinna być wykonana z lnu w jasnym kolorze. Może być zapinana na jeden lub dwa rzędy guzików, do wyboru, za to koniecznie musi mieć klapy. Kamizelki wykonane z błyszczących materiałów nie wyglądają dobrze w takim zestawieniu, a dodatkowo świadczą o nieznajomości zasad ubioru. Do żakietu pasują zarówno muchy, jak i krawaty, co daje przyszłemu panu młodemu pewną dowolność. Podobnie jak w przypadku garniturów trzyczęściowych, tak i tutaj pasek do spodni należy zastąpić szelkami. Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga: nie warto zbytnio szaleć z kolorystyką dodatków - niespotykany krój w wystarczającym stopniu zwróci uwagę gości.

Reklama

Niemiecko-włoski styl

Stroller to uproszczona wersja żakietu, gdzie modyfikacji uległa marynarka - nosi się marynarkę garniturową w kolorze czarnym lub ciemnoszarym, z zamkniętymi klapami i kieszeniami bez patek. Stroller zwany jest również stresemannem, na cześć noblisty, kanclerza Niemiec Gustava Stresemanna, który jako pierwszy zaprezentował ten krój na salonach. Uznawany jest za półformalny strój dzienny, zatem jak najbardziej pasuje dla pana młodego - w tym charakterze jest bardzo popularny np. we Włoszech. Stroller najlepiej szyć u krawca, aby odpowiednio dopasować krój do sylwetki. Ma to również swój wymiar praktyczny - można poprosić o uszycie drugiej pary spodni, w tym samym kolorze co marynarka, dzięki czemu powstaną dwa komplety ubrań na różne okazje.

Szyk w wieczorowym wydaniu

Smoking jest obecnie coraz popularniejszym ubiorem ślubnym. Nic w tym dziwnego, skoro wszystkim kojarzy się z najseksowniejszym agentem świata, czyli Jamesem Bondem. Zanim jednak zapadnie decyzja o kupnie smokingu, dobrze jest zapoznać się z zasadami jego noszenia, aby uniknąć gafy. W internecie można znaleźć wiele fotografii przedstawiających panów młodych ubranych w coś, co miało być smokingiem, a okazało się jedynie jego kiepską karykaturą.

Smoking to strój półformalny wieczorowy, co oznacza, że należy go wkładać po godzinie osiemnastej. Noszenie go o wcześniejszej porze jest niewybaczalnym faux pas. Czerń oraz bardzo ciemny granat niezbyt korzystnie prezentują się w dziennym świetle, zatem prawdziwy urok smokingu ukazuje się dopiero w sztucznym świetle lub... w blasku świec.

Marynarka smokingowa charakteryzuje się jedwabnymi klapami, najczęściej szalowymi lub zamkniętymi, kieszeniami bez patek, również wykończonymi jedwabiem, oraz brakiem szlic, czyli rozcięć z tyłu lub boku. Również spodnie różnią się od garniturowych - na szwie zewnętrznym znajduje się pojedynczy lampas. Nosi się je na szelkach (nigdy na pasku!), ponieważ dzięki temu ładnie się układają, zwłaszcza podczas ruchu. W najbardziej oficjalnych stylizacjach do smokingu wkłada się nisko zapinaną, czarną lub białą kamizelkę. Aby uzyskać nieco mniej formalny efekt, można z niej zrezygnować na rzecz efektownego pasa smokingowego (czarny jest najelegantszy i dodatkowo optycznie wyszczupla), do którego warto dobrać koszulę ozdobioną plisą na torsie - koniecznie z biżuteryjnymi guzikami! Dopuszcza się także rezygnację z pasa na rzecz samych szelek, ale wtedy należy założyć gładką koszulę z guzikami zakrytymi plisą. Całość stroju uzupełniamy muchą, najlepiej wykonaną z tego samego materiału co klapy marynarki smokingu (nigdy białą!).

Tylko dla koneserów

Najbardziej oficjalnym strojem męskim zakładanym wieczorem jest frak. Wkładany m.in. przez monarchów, głowy państw i najznakomitszych muzyków, wymaga umiejętności doświadczonego krawca i specjalnego traktowania przez noszącego go gentlemana. Nie bez przyczyny mawia się, że "frak dobrze leży dopiero w trzecim pokoleniu". Rzeczywiście, noszenie tego wytwornego ubrania wcale nie jest takie łatwe, jak może się wydawać.

Najbardziej charakterystycznym elementem fraka jest oczywiście marynarka. Przedłużone poły przypominają nieco żakiet, ale przednia część sięga bioder. Klapy zamknięte pokryte są satyną. Chociaż do marynarki przyszyte są po trzy guziki z każdej strony, pod żadnym pozorem nie wolno ich zapinać! Pod spodem nosi się białą kamizelkę ze specjalnej pikowanej bawełny. Kamizelka jest nietypowa: przód jest nisko zapinany na guziczki, natomiast tył tworzą tylko dwa regulowane paseczki. To udogodnienie dla panów, aby w pełnym stroju nie było im zbyt gorąco, tym bardziej że do fraku nosi się koszulę z usztywnianym gorsem, łamanym kołnierzykiem i biżuteryjnymi guzikami. Kamizelka nie może wystawać spod marynarki - jest to często popełniany błąd, nawet wśród najważniejszych polityków.

Spodnie, oczywiście na szelkach, nie mają mankietów oraz są wykończone dwoma lampasami na szwie zewnętrznym. Do tego obowiązkowo biała poszetka, biała mucha (czarna zarezerwowana jest dla kelnerów pracujących w ekskluzywnych restauracjach) oraz zegarek na łańcuszku. Najstosowniejszym obuwiem do fraku są czółenka, czyli wkładane obuwie z lakierowanej skóry ozdobione... kokardą. Zamiast nich wielu panów decyduje się na oksfordy, czyli buty z zamkniętą przyszwą (to ten fragment, gdzie są dziurki na sznurówki; termin zamknięta przyszwa oznacza, że jest ona zszyta z noskiem).

Frak jest ubiorem wieczorowym noszonym w sytuacjach określonych etykietą, co więcej, szalenie niewygodnym, dlatego nie jest często wybierany przez przyszłych panów młodych. Jeżeli jednak wesele ma być wystawne, po zmroku warto zdecydować się na przebranie dziennego żakietu i nałożenie na siebie fraka - na pewno zrobi to odpowiednie wrażenie na gościach.

CIEKAWOSTKA:

Wojciech Szczęsny na swój ślub wybrał nietypowy smoking tropikalny, charakteryzujący się białą lub kremową marynarką oraz czarnymi spodniami. Taki ubiór nosi się tylko w upalnych miejscach, ale grecka wyspa, gdzie odbyło się wesele bramkarza naszej reprezentacji, była jak najbardziej odpowiednią oprawą dla tego typu stroju.

Anna Sułek

 

Magazyn Wesele
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy