Kiedy i dlaczego warto pójść do psychologa

Psycholog pomoże ci nazwać problem, jaki cię dręczy
Psycholog pomoże ci nazwać problem, jaki cię dręczy© Panthermedia

Są sytuacje, które nas przerastają

  • Nie radzisz sobie z emocjami. Wybuchasz gniewem z byle powodu? Czujesz się przytłoczona domowymi obowiązkami tak, że masz ochotę wrzeszczeć? Od czasu do czasu każda z nas tak ma, ale gdy wpadasz w furię kilka razy dziennie i nie potrafisz się opanować, to już jest sygnał alarmowy, że dzieje się coś niedobrego. Z równowagi wyprowadzają cię najdrobniejsze rzeczy: źle odłożona książka na półce, kolejka do kasy. W przypływie furii zdarza ci się czymś cisnąć o podłogę lub kogoś uderzyć.
  • Popadłaś w depresję. Nic cię nie cieszy. Nie masz siły nawet wstać z łóżka, wydaje ci się, że wszystko, co robisz, jest bez sensu. Uważasz, że nic dobrego cię nie może spotkać i że jesteś do niczego. Może nawet pomyślałaś o tym, że nie chcesz już dłużej żyć? A może właśnie urodziłaś dziecko i nie możesz odnaleźć się w nowej sytuacji? Masz wątpliwości, czy będziesz dobrą matką.
  • Masz traumę. Nie możesz pozbierać się po śmierci bliskiej osoby: matki, męża, dziecka? Jesteś przygnębiona i nie potrafisz pogodzić się z jej odejściem? Myślałaś, że dasz radę, przecież tyle razy wychodziłaś z różnych opresji, ale... nie dajesz rady.
  • Twój związek się sypie. W twoim związku psuje się od dłuższego czasu. Obwiniacie się wzajemnie, kłócicie i nic nie zmienia się w waszych relacjach. Jest tylko gorzej. Może twój partner cię zdradził i nie możesz mu tego wybaczyć? Seks przestał dla ciebie istnieć, na samą myśl o nim czujesz niesmak. A może kochasz za bardzo? Wybaczyłabyś mężowi największe draństwo, byleby tylko być z nim? Wiesz, że ten kryzys sam nie minie. Zaciskasz zęby, ale wiesz, że nie potrafisz sobie z tym poradzić.

Na czym polega psychoterapia

Twoje aktualne problemy moga wynikać z wcześniejszych doświadczeń i przeżyć
Twoje aktualne problemy moga wynikać z wcześniejszych doświadczeń i przeżyć© Panthermedia

Konsultacja czy terapia?

Jakie są formy terapii?

  • Indywidualna - czyli spotkanie jeden na jeden; pracujesz wyłącznie z terapeutą.
  • Małżeńska - gdy razem z mężem (lub partnerem) decydujecie się na sesję.
  • Grupowa - gdy uczestniczysz w terapii z ludźmi, którzy mają ten sam problem co ty. Jest cenna, bo daje oparcie. Często wydaje ci się, że nikt inny nie przeżywa tego, co ty, a to nieprawda. Dowiesz się, jak inni radzą sobie w trudnych momentach. Krótkoterminowa skupia się na konkretnym problemie, długoterminowa wiąże się z poważniejszymi problemami i ma na celu głębszą modyfikację osobowości. Wizyty u psychoterapeuty odbywają się zwykle raz w tygodniu i trwają godzinę. Cała terapia może trwać od 3 miesięcy do dwóch lat.

Co da ci spotkanie z psychologiem

Nazwiesz swój problem

Poznasz źrodło cierpienia

Odzyskasz równowagę