Twoja przyjaciółka - sprawdź, czy naprawdę nią jest

Przyjaciółka od serca sprawia, że problemy i porażki wydają się mniej straszne, a sukcesy cieszą bardziej. Jeśli masz taką bratnią duszę, wygrałaś los na loterii!

Spotkanie z przyjaciółką działa czasem jak wizyta u najlepszego psychologa
Spotkanie z przyjaciółką działa czasem jak wizyta u najlepszego psychologa© Panthermedia

Nadajecie na tych samych falach, przy niej czujesz, że ktoś cię naprawdę rozumie. Bez niej twój świat byłby inny - niepełny, samotny. Nudniejszy! Jest dla ciebie jak siostra, tak dobrze ją znasz, tak wiele o niej wiesz... A ona to samo może powiedzieć o tobie! Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego tak mocną więź możesz stworzyć tylko z nią - z drugą kobietą?

  • Mówicie językiem emocji
    Mężczyźni często wyrażają się o kobiecej przyjaźni z lekceważeniem. Dla nich nasze kontakty to okazja do plotek i pogadania o ciuchach. Nie słuchaj tego! Kobieca przyjaźń to skarb. Faceci nie lubią zwierzeń, a kobiety właśnie tego potrzebują!

Przyjaciółka rozumie twoje uczucia. Wie, jak ważne są w życiu każdej kobiety i chętnie o nich porozmawia. Omawiając z tobą jakąś trudną sytuację, zapyta: "I co wtedy poczułaś?". Tym bardziej, że większość problemów zna z własnego doświadczenia: ona także miewa kryzysy w związku, zdarza jej się, że nie może dogadać się z teściami, albo dzieciaki dają jej popalić.

Nie potrzebuje słów. Jeśli znacie się długo, przyjaciółka nawet po tonie twojego głosu jest w stanie poznać, że coś jest nie tak. Dzięki empatii i intuicji potrafi wczuć się w twój nastrój i pomóc. Mężczyzna zaczyna od razu radzić i szukać najlepszych rozwiązań. Przyjaciółka wie, że czasem po prostu potrzebujesz być wysłuchana.

Jest dyskretna. Możesz jej powiedzieć o wszystkim - np. obgadać nowego narzeczonego koleżanki, pożalić się na męża. I masz pewność, że twoje tajemnice nie trafią do innych uszu.

  • Akceptujecie się bez "ale"
    Czy wiesz, że kobiety mające dobrą i mądrą przyjaciółkę, rzadziej potrzebują pomocy psychologa? Połowa dobroczynnego wpływu terapii polega na tym, że mamy się komu wygadać. Druga połowa, że czujemy się akceptowane - nawet mimo wad.

Nie ocenia, nie poucza, nie krytykuje. Przyjaciółka akceptuje cię taką, jaka jesteś. Nawet, gdy przyznasz się jej do czegoś wstydliwego czy trudnego, np. że rano twoje dziecko doprowadziło cię do szału i miałaś ochotę je sprać. Ona nie powie: "Co ty wyprawiasz!", tylko przytuli cię i wyzna, że jej też zdarzają się chwile, kiedy ma wszystkiego dość. Dzięki temu czujesz się lepiej.

Nie musisz przy niej grać. W pracy czy przed rodziną udajesz czasem, że jesteś twarda, bo nie wypada się mazać. Przy przyjaciółce możesz zdjąć maskę. Uwolnić stres, okazać bezradność. To oczyszcza.

  • Uczycie się od siebie
    Przepisy na coś pysznego, sposoby zażegnania domowych katastrof, porady zdrowotne, praktyczna pomoc przy małym dziecku - kobiety wiedzą o tym po prostu wszystko! I chętnie dzielą się wiedzą i wsparciem.

Inspiruje cię. Przyjaciółka otwiera przed tobą swój kawałek świata, ty też uwielbiasz dzielić się z nią doświadczeniami! Uzupełniacie się i wzbogacacie swoje życie. Ona poleci ci książkę czy film, ty zaproponujesz jej interesującą wystawę.

Kryzys wzmocni waszą więź

Nie zawsze jest lekko. Przyjaźń jak każdy związek przechodzi kryzysy. Dojrzewamy, zmieniają się nasze cele. W życiu pojawiają się nowe osoby i sytuacje, w których przyjaźń czasem gubi rytm. Ale to nie znaczy, że trzeba ją spisać na straty. Kiedy warto o nią walczyć? Oto dwie typowe sytuacje, które mogą wystawić przyjaźń na próbę i sposoby, jak sobie poradzić.

  • Wasze drogi się rozchodzą
    Wychodzisz za mąż, rodzisz dziecko - a twoja przyjaciółka wciąż z radością singluje. I nie całkiem rozumie, dlaczego tak wiele przyjemności sprawia ci mówienie o malcu. Ty zaczynasz żyć nowym rytmem i według innych wartości, które do niej nie zawsze przemawiają. No i jest niezadowolona, bo masz dla niej znacznie mniej czasu: kiedyś spotykałyście się często, teraz ledwo dwa razy w miesiącu. Co robić?

Dajcie sobie trochę czasu. To normalne, że jesteś zaaferowana maleństwem, a ona czuje się trochę odrzucona. Pamiętaj, że przyjaźń opiera się na podobnych doświadczeniach. Gdy ich zabraknie i nie nadajecie na tych samych falach, trzeba włożyć więcej wysiłku w to, co was łączy. Wytłumacz jej, że nie ma sensu się obrażać, że teraz masz dla niej mniej czasu, ale nadal jest dla ciebie kimś ważnym. Powiedz jej: "Wiele się zmieniło, ale wciąż jesteśmy sobie bliskie, będziemy się przyjaźnić, choć trochę inaczej". Mądra przyjaciółka-singielka zrozumie to. Postara się wciąż być elementem twojego świata: zostanie z twoim dzieckiem, żebyś mogła pójść do kina albo wyciągnie cię na imprezę, jak za "dawnych czasów". Będzie wyrozumiała, wysłucha twoich opowieści o dziecku, ale nie zanudzaj jej. Gdy się spotykacie, pytaj ją także o jej sprawy i bądź jej wdzięczna, że wyciąga cię w swój świat, odrywając na chwilę od codziennych obowiązków. To pozwoli ci złapać oddech, naładować baterie.

  • Pojawiła się zazdrość
    Robisz zawrotną karierę, a twoja przyjaciółka od lat tkwi w tym samym miejscu. Czujesz, że ona unika kontaktu z tobą, odsuwa się, a między was wkrada się zawiść i zazdrość - wrogowie przyjaźni. Porozmawiaj z nią. Psychologowie twierdzą, że cudze powodzenie skłania nas do patrzenia na własne niedociągnięcia. Może przyjaciółka, widząc twoje sukcesy, poczuła się gorsza, odezwał się w niej brak pewności siebie? To zrozumiała reakcja. Prędzej czy później jednak - jeśli to prawdziwa przyjaźń - będzie umiała się do tego przyznać. Szczerze z nią porozmawiaj, wesprzyj ją, doradź. Może to skłoni ją do działania? Może jest od ciebie lepsza w innej dziedzinie i twoje wsparcie pomoże jej rozwinąć skrzydła?

To raczej nie jest przyjaźń

Zdarza się niestety, że związek, który nazywasz przyjaźnią, w rzeczywistości wcale nią nie jest. Nawet osoba, którą znasz ze szkolnej ławy, może cię nagle rozczarować i zranić. Kiedy możesz podejrzewać, że twoja przyjaciółka nie do końca zasługuje na to miano?

  • Ona wciąż cię krytykuje Jest otwarta, silna i pewna siebie. Imponuje ci w wielu dziedzinach życia. Cenisz ją za szczerość, ale masz wrażenie, że czasem z nią przesadza. Idziecie na wspólne zakupy, a ona na środku sklepu wygarnia ci, że musisz się za siebie wziąć, bo strasznie przytyłaś. Zwierzasz się jej z problemów z nastoletnią córką, a ona mówi, że to twoja wina, bo powinnaś ją krócej trzymać. Taki związek można różnie nazywać, ale czy przyjaźnią? Zastanów się nad tym.

Przyjrzyj się waszym relacjom. Być może przyjaciółka traktuje cię jako osobę, przy której może się dowartościować i robi to niekoniecznie świadomie. Może uważa, że jeśli ma przy sobie osobę "gorszą", to znaczy, że ona jest "lepsza". Traktuje cię jako niezbyt atrakcyjne tło, na którym sama wypada bardzo korzystnie. A może po prostu potrzebuje symbolicznego chłopca do bicia? Zwróć jej uwagę, że między szczerością a krytyką jest jeszcze takt. Będąc z przyjaciółką powinnaś czuć się swobodnie, a nie odpierać ciągłe ataki!

  • Odzywa się, gdy jest jej źle

Potrafi milczeć tygodniami i nagle dzwoni o pierwszej w nocy, by ci powiedzieć, że właśnie strasznie pokłóciła się z mężem. Gdy jednak w jej życiu wszystko wraca do normy, zapomina o tobie. Po prostu znika. DNie potępiaj jej od razu Nawet jeśli wydaje ci się, że jesteś dla niej numerem 112 czy kołem ratunkowym, nie odtrącaj jej z góry. W dzisiejszym zabieganym świecie, kiedy na nic nie starcza nam czasu, odzywanie się w chwili, gdy potrzebujemy czyjegoś wsparcia, jest często pretekstem do kontaktu. Jeśli wasze rozmowy nie ograniczają się wyłącznie do rozwiązywania jej problemów, jeżeli po zwierzeniu ze swoich zamartwień ona pyta, co u ciebie i słucha z zainteresowaniem - wszystko w porządku. Jeśli jednak kontakty zawsze przebiegają według schematu "pomóż mi i... żegnaj" - zastanów się, czy taki układ naprawdę ci odpowiada.

  • Jej problemy są ważniejsze
    Opowiadasz o ważnych sprawach, a ona następnego dnia o niczym nie pamięta? Bardzo potrzebujesz spotkania, rozmowy i kontaktu, a ona nie ma dla ciebie czasu, bo np. idzie po zakupy? To znaczy, że jest skoncentrowana wyłącznie na sobie. Daj jej szansę. Jednym z elementów przyjaźni powinna być równowaga między dawaniem a braniem. Jeśli chcesz się czuć dobrze sama ze sobą, popracuj, by nie było między wami takiej dysproporcji.

Zawiodła twoje zaufanie. Zdradziła twój sekret? Nie pomogła, gdy jej potrzebowałaś? Czujesz się przez nią zdradzona, oszukana, upokorzona? Nie udawaj, że nie ma problemu Powiedz jej wprost, jak się czujesz, zapytaj dlaczego to zrobiła. To oczyści atmosferę między wami. Jeśli zdarzyło się to raz i widzisz, że przyjaciółka szczerze żałuje, nie musi to oznaczać końca waszej relacji. Jeśli jednak sytuacja się powtarza, lepiej nie licz na poprawę i rozluźnij znajomość.

Agata Domańska

konsultacja Katarzyna Platowska, psycholog

Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas