Paznokcie alarmują!

Ich wygląd może być źródłem informacji o stanie twojego zdrowia. Dlatego od czasu do czasu przyjrzyj im się uważnie.

Takie piękne zdrowe paznokcie to nie tylko ozdoba, ale i oznaka zdrowia
Takie piękne zdrowe paznokcie to nie tylko ozdoba, ale i oznaka zdrowia123RF/PICSEL

Kiedy na ich płytkach pojawiają się białe plamki, mówimy, że "kwitną". Najczęściej jest to efekt niegroźnych mikrourazów, które powstają np. podczas nieumiejętnego wycinania skórek. Gdy całe paznokcie zbladły, może to świadczyć o niedokrwistości lub niedoborach wapnia, białka czy cynku. Czasem jednak ich zbielenie sygnalizuje poważne choroby: niewydolność serca lub nerek, łuszczycę czy marskość wątroby. Konieczna jest wizyta u lekarza.

Czarna plama na paznokciu to zwykle skutek silnego urazu i krwiaka pod płytką. Wraz z jej wzrostem przesuwa się ku górnej krawędzi. Jeśli cały paznokieć jest czarny i u nasady w miarę jego rośnięcia nie pojawia się nowy, różowy, może to być czerniak - nowotwór złośliwy. Trzeba zmianę szybko pokazać lekarzowi.

Niebieskosine paznokcie mogą świadczyć o zaburzeniach krążenia, a brązowawe - o problemach z tarczycą, niedożywieniu, stanie przedcukrzycowym lub cukrzycy. Zbadaj poziom hormonów tarczycy i glukozy we krwi.

Łamliwość i rozdwajanie się paznokci może być skutkiem niedoboru witamin z grupy B, magnezu lub krzemu albo przebytej antybiotykoterapii. Jedz kasze, ryby, jaja, owoce, warzywa. Przyjmuj probiotyki. Kruchość paznokci bywa sygnałem niedoczynności tarczycy.

Poprzeczne rowki na płytce są niegroźne: to zwykle skutek urazów lub przemijająca pamiątka po chorobie zakaźnej. Podłużne bruzdy są związane z wiekiem. U osób młodszych zapowiada zaburzenia hormonalne lub krążeniowe.

Zmiany kształtu płytki. Jeżeli staje się wklęsła, sygnalizuje zaburzenia hormonalne lub niedobory żelaza. Mocno wypukła z kolei może świadczyć o wrodzonej wadzie serca lub zwiastować schorzenia układu pokarmowego albo płuc.

Choroby paznokci. Może je zaatakować grzybica (płytka żółknie i mętnieje), drożdżyca (szarzeje i matowieje), liszaj płaski (podłużne bruzdy). Bez lekarza się nie obędzie.

Pamiętaj, że paznokcie nie lubią zbyt agresywnego piłowania
Pamiętaj, że paznokcie nie lubią zbyt agresywnego piłowania123RF/PICSEL

Czego nie lubią?

Palenia papierosów: U nałogowych palaczy tytoniu paznokcie żółkną lub brązowieją, stają się matowe i podłużnie rowkowane.

Agresywnego piłowania: Nie stosuj pilnika metalowego. Najlepsze są szklane, drobno- lub średnioziarniste (o gradacji 100-180).

Ciasnych butów na obcasach: Paznokcie u nóg wtedy grubieją, sinieją i zawijają się szponiasto.

Nakładania ciemnych lakierów bezpośrednio na paznokieć: Jeśli nie chcesz, by płytki żółkły, zawsze stosuj bazę przed malowaniem.

Zmywaczy z acetonem i detergentów: Kontakt z chemikaliami wysusza płytkę paznokciową, powoduje jej łamliwość i rozdwajanie. Prace domowe staraj się wykonywać w rękawiczkach.

Tipsów: Wszystkie sztuczne paznokcie (i akrylowe, i żelowe) uszkadzają płytkę paznokciową.

Jak o nie dbać?

Zanurz końce palców na 20 minut w ciepłej oliwie z oliwek lub oleju rzepakowym. Potem wmasuj go w paznokcie. Rozdwajające się i łamliwe wzmocni okład (zostaw go na kilkanaście minut) z rozgniecionych plasterków cebuli. Zżółknięte paznokcie wybieli moczenie w soku z cytryny.

Jak wybielić paznokcie w domu?Interia DIY
Dobry Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas