Wrastające paznokcie

W większości przypadków to od nas zależy, czy dojdzie do rozwoju tej bolesnej dolegliwości.

Wrastający paznokieć to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny
Wrastający paznokieć to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny 123RF/PICSEL

Boli cię duży palec u nogi? Po bokach paznokcia widzisz zaczerwienioną i lekko opuchniętą skórę? To oznaki wrastania paznokcia. Główną przyczyną tego problemu jest nieprawidłowe obcinanie paznokci. Inne powody to np. grzybica paznokci, częste noszenie butów za ciasnych w palcach lub na wysokich obcasach (ciężar ciała wpycha stopę w czubek buta), nadwaga (z tego samego powodu), uderzenia lub inne mechaniczne uszkodzenia paznokcia.

Gdy paznokieć zaczyna wrastać, początkowo wywołuje tylko lekki dyskomfort. Mamy wrażenie, że coś nas uwiera. Jednak im dłużej pozwalamy mu wrastać, tym bardziej cierpimy. W końcu jego brzegi zaczynają się wżerać w skórę po bokach, powodując opuchliznę, a w zaawansowanych przypadkach nawet krwawienia i ropiejące rany. To oczywiście wymaga wizyty u lekarza. Czasem konieczny jest zabieg chirurgiczny.

Wrastać mogą właściwie wszystkie paznokcie u stóp. Jednak najczęściej dzieje się tak w przypadku paznokcia na paluchu, największym palcu stopy. Jest on najtwardszy, najmocniej więc wbija się w skórę. Tymczasem możemy całkiem łatwo zapobiec problemowi. Wystarczy obcinać paznokcie we właściwy sposób, "na prosto", bez nadawania im kształtu owalnego. Paznokcie u stóp są bardzo twarde i grube. Dlatego często obcinamy je tak, jak się da - nie zawsze tak, jak trzeba.

Mogą nam pomóc dwa triki. Pierwszy: obcinajmy paznokcie po wymoczeniu nóg. Namoczone paznokcie stają się plastyczne, mają mniejszą tendencję do pękania i kruszenia się, co często się zdarza, gdy obcinamy suche. I drugi: kupmy specjalne cęgi do paznokci (są mocniejsze i większe niż cążki, mają dłuższe ostrza). Łatwiej nimi obciąć paznokieć prosto, nawet ten gruby i twardy.

Pomocne domowe zabiegi

1. Zmiękczająca kąpiel stóp Codziennie przez kwadrans moczymy stopy w ciepłej wodzie z kilkoma łyżkami soli - sól zwalcza stan zapalny i zmniejsza obrzęk. Taki sam efekt da wsypanie do wody torebki sody oczyszczonej.

2. Wyrównanie brzegu. Jeśli paznokieć się ułamie czy ukruszy, ale także po prawidłowym obcięciu nożyczkami należy go dokładnie opiłować ostrym pilnikiem, by brzeg był gładki. Nie skracamy paznokci poniżej czubków palców, bo mają je przecież chronić.

3. Wycinanie. Za pomocą cążek można wyciąć wrastający fragment paznokcia. Przedtem warto znieczulić palec okładem z lodu, a po wycięciu zdezynfekować, np. wodą utlenioną. Osłonić bandażem.

4. Odpychanie wacikiem. Po wymoczeniu i osuszeniu stóp pod wrastający fragment paznokcia należy włożyć mały, sterylny kłaczek waty, który uniesie brzeg paznokcia. To daje ulgę. Codziennie zmieniamy wacik, aż do czasu, gdy wrastający fragment nie wyrośnie poza palec.

Dobry Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas