Reklama

Łagodne guzki w piersiach

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Trzeba je pilnie obserwować, by szybko zareagować, gdy coś zmieni się w ich budowie.

Zdjęcie

Pamiętaj o reguralnych badaniach /© Bauer
Pamiętaj o reguralnych badaniach
/© Bauer
Niektórzy lekarze twierdzą, że pojedyncze lub nawet liczne guzki w piersiach współczesnych kobiet to obecnie norma. Mastopatia, bo tak medycy określają guzkowate zmiany w piersiach, występuje u ponad 50 proc. kobiet w wieku 20-60 lat. Wśród łagodnych zmian w piersiach najczęściej rozpoznaje się gruczolakowłókniaki oraz torbiele.

Reklama

Gruczolakowłókniaki

Częściej tworzą się u młodych kobiet, choć miewają je również panie dojrzałe. Tworzą się, gdy gruczoły mleczne ulegają pogrubieniu (prawdopodobnie wskutek zmian hormonalnych). Łatwo je wyczuć palcami. Zazwyczaj są to twarde, niebolesne guzki, które tylko pozornie łatwo przesunąć palcami. Mogą się tworzyć w każdej części piersi, ale najczęściej pojawiają się w okolicy brodawki i nieco częściej w lewej niż prawej piersi, w jej górnym zewnętrznym kwadrancie. Dzięki swoistej strukturze są łatwe do rozpoznania w badaniu USG. Operacyjne usuwanie gruczolakowłókniaków nie jest raczej stosowane. Z czasem większość z nich samoistnie zanika. Gdy zmiany są bardzo bolesne, stosuje się leczenie farmakologiczne.

Torbiele

To wypełnione płynem kuliste twory. Powstają, gdy przewód lub gruczoł mleczny zostanie zablokowany. Jeżeli jest ich dużo, przy dotyku pierś przypomina miąższ pomarańczy. Nie uznaje się ich za zmiany chorobowe. Najczęściej mają je kobiety między 30. a 50. r. życia. By potwierdzić wstępne rozpoznanie, lekarz podejrzewający torbiele musi zrobić USG i biopsję cienkoigłową. Małych torbieli z reguły się nie leczy. Z większych i bolesnych usuwa się płyn, który zawsze jest badany na obecność komórek nowotworowych.

Badaj się sama

Samobadanie piersi to podstawa profilaktyki raka piersi. Średnica guzka wykrywanego u kobiet, które nigdy same nie badały sobie piersi, wynosi 40 mm. U tych, które wykonują takie badanie co miesiąc - 12 mm. A wiadomo, że im guzek mniejszy, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. Najlepiej kontrolować sobie piersi raz w miesiącu, między 6. a 9. dniem cyklu. Dobrze, gdy wyznaczymy na samobadanie ten sam dzień, np. niedzielę. Nie zwalnia ono jednak kobiet z regularnego odwiedzania ginekologa, który przeprowadzi badanie palpacyjne. Konieczne jest też wykonywanie USG i mammografii. Warto dodać, że piersi powinien kontrolowaćć także lekarz opieki podstawowej (to jego ustawowy obowiązek). Regularne badania pozwalają wykryć każdy guzek w piersiach i zauważyć zmiany w istniejących już wcześniej. A także zmiany w wyglądzie zewnętrznym piersi, np. wciągnięcie brodawki czy łuszczenie się skóry wokół niej, powiększenie węzłów chłonnych pod pachami i nad obojczykami, zmiana wielkości lub kształtu jednej piersi, pojawienie się wgłębienia lub zmarszczeń na skórze piersi, zniekształcenie brodawki sutkowej lub jej otoczki. Takich objawów nie wolno lekceważyć. Mogą bowiem sygnalizować poważną chorobę.

Kons.: Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewn.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby kobiece

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

Reklama

Skomentuj artykuł: Łagodne guzki w piersiach

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7152

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

DBAMY O JAKOŚĆ! WYROŻNIJ ZA 1,23 PLN

Koszt całkowity SMS 1,23 PLN Nota prawna

? O co chodzi z wyróżnieniem

Wasze komentarze (6)

Dodaj komentarz
wiola29

~wiola29 -

Jeśli coś się wyczuje, warto zrobić USG. Najlepiej w profesjonalnej klinice - Ober Clinic, gdzie przyjmuje lekarz Ewelina Tałałaj.

markiza

~markiza -

Poszłam na profilaktyczne badanie usg- bo z racji wieku wypadało je zrobić-niespodzianka-2 guzki piersi-niepalpacyjne.Jutro mam mammografię a we wtorek bac no i na razie pozostaje czekanie i rożne myśli w głowie...

ELA

~ELA -

Gdzie w Polsce profilaktyka chyba tylko na plakatach ,wykryłam w piersi guzek i na wizytę u onkologa musiałam czekać 3 miesiące prywatnie do dobrego onkologa podobny czas oczekiwania.mój guzek okazał się nie złośliwy ,chociaż szybko rósł i zabiegowi usunięcia poddałam się w centrum onkologi w Bydgoszczy. Refleksia 3 miesiące a gdyby to była rak. I jak słyszę dyskusję w tv. że opieka medyczna jest tylko kobiety się nie badają i same są winne to mnie szlak trafia.

satini.com.pl

~satini.com.pl -

Małe zmiany nie muszą byc groźne, ale lepiej dmuchać na zimne i skonsultować się z lekarzem. A tak na[rawdę podstawową sprawą jest regularne samobadanie piersi!

Załączniki:
lizka

~lizka -

Polecam czesto sie badać. Ja regularnie chodze do dr Jerzego Jakubowicza w Krakowie na badanie, robi mi od razu równiez cytologie. To nasze zdrowe, wiec my kobiety musimy o nie odpowiednio zadbac.

genka, darlowo

~genka, darlowo -

Tez mialam " lagodnego" guzka-dobrze , ze na wlasne zyczenie postanowilam go zoperowac . Po operacji dokladnym zbadaniu go okazalo sie , ze to rak , szybko chemia i naswietlania. A wczesniej wszystkie badania wychodzily OK.

Reklama

Reklama