Reklama

3 intymne infekcje skuteczne leczone

Lato sprzyja drobnoustrojom powodującym typowo kobiece schorzenia. Dobrze dobrana terapia sprawi, że szybko zapomnimy o zdrowotnych kłopotach!

Kąpiele w jeziorze czy basenie, przegrzanie w upalny dzień, a nawet przejażdżka na rowerze , gdy z nieba leje się żar, mogą zachwiać równowagą bakteryjną pochwy i spowodować przykre objawy: świąd, pieczenie, upławy. To zapewne jedno z trzech najczęściej występujących rodzajów zakażeń intymnych.

Przyczyny infekcji są różne. Najczęściej wywołują je grzyby. Ale dolegliwości mogą być też efektem zakażenia bakteriami lub pierwotniakami. Rozstrzygnie to ginekolog po dokładnym badaniu, dlatego przy podejrzeniu choroby najlepiej od razu się z nim skonsultować.

Reklama

Kłopotliwe grzyby - pomogą globulki oraz kremy

Zakażenie najczęściej powodują grzyby z gatunku Candida. Są one stale obecne w pochwie i zwykle nie wywołują żadnych dolegliwości. Ruszają do ataku, gdy jesteśmy osłabione (po chorobie) lub np. w upał nosimy nieprzewiewną bieliznę, zbyt obcisłe spodnie.

Objawy: Pierwsze symptomy choroby są łagodne. Zwykle pojawia się tylko delikatne swędzenie. Z czasem jednak infekcja grzybicza rozwija się na dobre. Towarzyszą jej wtedy: ból, świąd i pieczenie, nasilające się przy stosunku lub oddawaniu moczu, a także bezwonne grudkowate upławy.

Leczenie: Aby postawić diagnozę, zwykle wystarczy badanie ginekologiczne. Następnie lekarz przepisuje środki o działaniu przeciwgrzybiczym: globulki dopochwowe maść z antybiotykiem lub krem dopochwowy w wygodnej jednorazowej dawce. Niekiedy konieczne jest leczenie doustne. Objawy powinny ustąpić po 24 godzinach, jednak leki trzeba przyjmować dłużej (zwykle około 7 dni). Jeśli wcześniej przerwiemy terapię, infekcja może szybko powrócić.

Uparte bakterie - konieczna terapia antybiotykiem

Latem, przy wysokiej temperaturze oraz dużej wilgotności powietrza, obecne w pochwie bakterie beztlenowe mają idealne warunki do namnażania się. A gdy jest ich zbyt dużo, intymna równowaga zostaje zachwiana i pojawia się infekcja bakteryjna. Jej wystąpieniu sprzyja również niewłaściwa higiena intymna, irygacje pochwy, częste stosowanie tamponów.

Objawy: Typową cechą infekcji bakteryjnej pochwy są obfite upławy. W odróżnieniu od tych występujących przy grzybicy, są mleczne lub żółte, o niemiłym rybim zapachu. Niekiedy o stanie zapalnym świadczą także ból i uczucie pieczenia w pochwie.

Leczenie: Jeśli lekarz potwierdzi, że przyczyną zakażenia są bakterie, zaproponuje terapię polegającą na stosowaniu doustnych bądź dopochwowych antybiotyków. Ginekolog może też przepisać tabletki z metronizadolem. Kuracja trwa zwykle do 7 dni. Uwaga! Jeśli jesteś w ciąży, nie zaniedbuj leczenia infekcji, bo to może spowodować nawet poronienie.

Pierwotniak w natarciu - szybka pomoc w jednej dawce

Najczęściej infekcja wywołana jest przez rzęsistek pochwowy. Można się nim zarazić podczas stosunku. Ale nie tylko. Na zakażenie jesteśmy narażeni np. podczas kąpieli w basenie oraz np. gdy używamy wspólnego ręcznika czy korzystamy z publicznych toalet.

Objawy: Pojawiają się charakterystyczne upławy: pieniste, o mocnym i nieprzyjemnym zapachu, w szarawym bądź żółtozielonym kolorze. Zazwyczaj towarzyszy im silne pieczenie, świąd, podrażnienie błon śluzowych w okolicy pochwy i warg sromowych. U wielu kobiet występuje również ból w trakcie stosunku i podczas oddawania moczu (zakażenie może szybko rozprzestrzenić się na układ moczowy).

Leczenie: Jedynym sposobem na całkowite wyleczenie jest przyjmowanie antybiotyku (zazwyczaj metronizadolu) - w dawce jednorazowej lub tabletkach do stosowania przez tydzień.

Naj
Dowiedz się więcej na temat: infekcje intymne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama