Reklama

Bursztyn – zdrowotne właściwości bałtyckiego skarbu

Bursztyn, znany też jako jantar lub amber, wbrew wielu opiniom nie jest ani minerałem, ani kamieniem szlachetnym. W rzeczywistości to kopalna i skamieniała żywica drzew iglastych z gatunku Pinius, powstała około 40-45 mln lat temu w środkowym paleogenie. Do Bałtyku dotarł drogą rzeczną ze Skandynawii i zawojował polski rynek jubilerski oraz kosmetyczny. Dzieje się tak nie tylko za sprawą ciekawego wyglądu, ale także licznych właściwości zdrowotnych. Czy naprawdę jest takim remedium, za jakie uważa go część ludzi? Sprawdź, jakie właściwości zdrowotne się w nim kryją.

Zastosowanie bursztynu

Bursztyn to kamień, który zdaje się ciągle żyć. Z biegiem czasu zmienia swój wygląd, co jest spowodowane procesami wietrzenia. Występuje w wielu odcieniach, od jasnożółtych, przez białe i zielonkawe, aż do ciemnobrązowych. Niekiedy można spotkać okazy z zatopionymi pozostałościami roślin i owadów, które są najcenniejsze na rynku jubilerskim.

Choć najczęściej używane są do wyrobu biżuterii, badania naukowców wykazały, że bursztyny mają korzystny wpływ na nasze zdrowie i funkcjonowanie. Dzieje się tak dzięki cennym pierwiastkom, w skład których wchodzą m.in.

Reklama
  • tlen,
  • wodór,
  • potas,
  • magnez,
  • wapń,
  • krzem,
  • żelazo,
  • związki fenolowe,
  • kwas bursztynowy (butanoidowy).

Ich obecność wpływa na działanie przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, przeciwutleniającewspomagające układ krążenia.  

Zdrowotne korzyści posiadania wyrobów z bursztynu

Tradycyjna medycyna stosuje bursztyn w kilku różnych formach. Można spotkać go w postaci: proszku, płynu, maści, kadzidełek, a także pudru lub bryłki żywicy. Prócz ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz poprawą kolorytu skóry, produkty bogate w wyciąg z bursztynu spłycają powstałe zmarszczki, poprawiają jędrność i elastyczność skóry oraz hamują wypadanie włosów. Jakie jeszcze właściwości wykazuje bursztyn?

Ochrona serca

Zdrowotne działanie nalewki bursztynowej z powodzeniem można wykorzystać do ochrony i wspomagania serca. Przyjmowana z umiarem może przyczynić się do uniknięcia problemów ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym, pobudzić prawidłowe krążenie krwi oraz obniżyć ilość HDL, czyli złego cholesterolu we krwi.

Wzmocnienie układu odpornościowego

Olejek eteryczny pozyskiwany z bursztynu ma właściwości wspierające układ immunologiczny. Korzystnie wpływa na stymulowanie produkcji białych krwinek, które wspierają organizm i przygotowują przeciwciała do walki z patogenami.

Działanie antybakteryjne

Bursztyn jest silnym przeciwutleniaczem i środkiem chroniącym przed przedostawaniem się bakterii do organizmu. Zawartość związków przeciwutleniających w nalewce bursztynowej pozwoli skutecznie niszczyć ściany komórkowe i strukturę bakterii. Nalewkę poleca się na infekcje bakteryjne i wirusowe, obejmujące m.in. problemy z bólem zębów oraz zapaleniem migdałków.

Zmniejszenie stanów zapalnych

Nalewka z bursztynu stosowana bezpośrednio na skórę wykazuje bogate właściwości przeciwzapalne. Skutecznie łagodzi  powstałe stany zapalne, obrzęki skóry i podrażnienia. Działanie przeciwutleniające hamuje rozwój wolnych rodników. Przyjmowana doustnie wspiera leczenie zapalenia dróg oddechowych oraz astmy.

Nalewka bursztynowa

Nalewka bursztynowa powstaje poprzez zalanie drobnych kawałków bursztynu wybranym wysokoprocentowym alkoholem. Polecana jest głównie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy atakuje grypa. Do jej przygotowania potrzebujemy zaledwie dwóch składników.

Składniki:

  • 25 g rozdrobnionego bursztynu
  • 0,25 l spirytusu

Przygotowanie:

Rozdrobniony bursztyn wysypujemy na sitko i dokładnie przepłukujemy chłodną lub letnią wodą. Unikamy gorącego strumienia, który pozbawia bursztyn naturalnych właściwości. Następnie umieszczamy go w wybranej butelce i zalewamy 0,­25 l spirytusu. Zakręconą butelkę odstawiamy na minimum 14 dni w ciepłe i zaciemnione miejsce. Warto od czasu do czasu potrząsnąć butelką, by wymieszać składniki uwalniające się z bursztynu.­­ Im dłużej nalewka z bursztynu będzie stała, tym nabierze ciemniejszego koloru oraz zwiększy ilość korzystnych dla zdrowia pierwiastków.

Właściwości i zastosowanie nalewki z bursztynu

Domowa nalewka bursztynowa ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, a także uspokajające. Wypicie niewielkiej ilości sprzyja regulowaniu ciśnienia krwi oraz poprawia pracę serca. Używa się jej także w stanach zapalnych dróg moczowych przy zapaleniu nerek i wrzodach żołądka.

Nalewkę można stosować zewnętrznie, m.in. w dolegliwościach reumatycznych i bólowych oraz do nacierania klatki piersiowej w przeziębieniu. Wewnętrznie sprawdzi się w sytuacji kołatania serca lub przy problemach z tarczycą. Odrobina wtartej w skronie nalewki bursztynowej złagodzi ból głowy, a natarcie nią przestrzeni pod kolanami pomoże w szybszym zbiciu gorączki.

Sprawdź również:

Popularna roślina o cennych właściwościach leczniczych. Wrotycz skutecznie odstrasza również kleszcze i komary

Jak rozpoznać prawdziwy miód? Prosty test pomoże wykryć "podróbkę"

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bursztyn
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy