Reklama

Co jeść, by zapobiec zakrzepom

Często bezpośrednią przyczyną udaru mózgu i zawału serca są zmiany zakrzepowo-zatorowe. Można je ograniczyć, wybierając dobre produkty.

Zacznijmy od tego, co należy wykluczyć ze swojego jadłospisu: to tłuste mięsa i sery, bo czynią one krew bardziej "lepką", co powoduje większą skłonność do tworzenia się skrzeplin! Zaś do diety należy włączyć produkty "rozrzedzające" krew (wg poniższych wskazówek). Jeżeli przyjmujesz leki o takim działaniu, poradź się lekarza, czy dany produkt (np. czosnek) nie wchodzi z nimi w reakcję.

Wskazówki na co dzień

Unikamy produktów bogatych w witaminę K, zwłaszcza suszonej i świeżej bazylii, natki pietruszki, botwinki, jarmużu, rzeżuchy, szpinaku. Wit. K ma bowiem właściwości sprzyjające krzepnięciu krwi.

Reklama

Jadamy warzywa i owoce bogate w wit. C, np. paprykę żółtą, pomarańcze, kwaszoną kapustę - uszczelnia i uelastycznia ściany naczyń krwionośnych.

Włączamy do diety produkty bogate w omega-3, np. łosoś, tuńczyk, nasiona chia, olej lniany, orzechy włoskie, awokado. Zdrowe kwasy tłuszczowe zapobiegają zlepianiu się płytek krwi, zmniejszają stan zapalny, regulują stężenie triglicerydów.

Regularnie spożywamy produkty bogate we flawonoidy, kaszę gryczaną, jabłka, truskawki (mogą być mrożone), winogrona, cebulę, pijemy herbatę czarną i zieloną. Flawoniody roślinne korzystnie wpływają na układ krwionośny, uszczelniają naczynia krwionośne i mają właściwości rozkurczowe.

Sześć żywieniowych pomocników

Awokado: Zawarte w nim omega-3 i potas regulują ciśnienie. Wskazówka: jedz do 3 sztuk tygodniowo, bo w awokado jest też prozakrzepowa witamina K.

Migdały: Witamina E zapobiega zlepianiu się płytek krwi i powstawaniu skrzepów. Wskazówka: jedz nie więcej niż jedną garstkę dziennie (są kaloryczne!).

Olej lniany: To skarbnica antyzakrzepowych zdrowych kwasów tłuszczowych. Wskazówka: jadaj go tylko na surowo, 2-3 łyżki dziennie (jest kaloryczny).

Cebula: To źródło kwercetyny, która uelastycznia ściany żył. Wskazówka: plasterek cebuli na wędlinie zapobiega szkodliwemu wpływowi tłuszczu zwierzęcego.

Winogrona: W skórce jest resweratrol, substancja powstrzymująca zlepianie się płytek krwi. Wskazówka: podobnie działa lampka czerwonego wina (50 ml).

Kasza gryczana: Zawarta w niej rutyna wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Wskazówka: zjadaj kilka razy w tygodniu po 1 szkl. ugotowanej kaszy.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy