Reklama

Co zrobić w przypadku oparzenia?

Oparzenie jest jednym z najczęstszych wypadków domowych. Groźne może być oblanie wrzątkiem, kontakt z gorącym tłuszczem albo dotknięcie nagrzanego piekarnika. Drobne oparzenia nie zawsze są niebezpieczne, ale trzeba wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu. Bagatelizowanie oparzeń może mieć poważne konsekwencje, np. powstanie bolesnych ran czy blizn. Co zrobić w przypadku oparzenia? Sprawdźmy.

Pierwsza pomoc w przypadku oparzenia

Jeśli oparzenie jest niewielkie (np. chwyciliśmy szklankę z wrzątkiem), wystarczy na kilka minut przyłożyć zimny okład, np. z lodu albo podłożyć bolące miejsce po zimną wodę. Jeśli poparzenie jest rozległe, należy szybko zdjąć odzież czy biżuterię, ponieważ w wypadku opuchlizny mogą uciskać tkanki i doprowadzić do martwicy. Czasami na skórze pojawiają się pęcherze z płynem surowiczym – pod żadnym pozorem nie należy ich przekłuwać. W przypadku oparzenia twarzy i szyi oraz utrudnionego oddychania, udaj się na pogotowie.

Przemywanie ran

Reklama

Powstałe na skórze oparzenia warto przetrzeć delikatnie środkiem dezynfekującym. Oczyszczona powierzchnia skóry mniej boli oraz zmniejsza się ryzyko jej zakażenia. Następnie dobrze jest wykonać opatrunek z jałowej gazy. Na oparzenia nie stosuje się tłustych okładów z masła albo białka kurzego, gdyż mogą one zwiększyć ryzyko powikłań.

Domowe okłady

Rana powstała w wyniku oparzenia powinna zagoić się po ok. 7 dniach. Można przyspieszyć ten proces stosując domowe okłady. Co pomoże?

*Aloes – na oparzenia nadaje się miąższ pozyskany z rośliny albo zastosować preparaty z wyciągiem z aloesu dostępne w aptekach. Zawarte w nim substancje: aloina, barbaloina, aloeemodyna, mają działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Dodatkowo aloes przyspiesza gojenie się ran i zmniejsza ryzyko powstania blizny.

*Ogórek – plasterek ogórka ułatwi regenerację naskórka, dzięki zawartości witaminy C oraz przeciwutleniaczy, takich jak kukurbitacyny.

*Rumianek – na oparzenia okazuje się przydatny wystudzony napar z rumianku. Dzięki zawartemu w nim chmazulenowi, roślina ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz ułatwiające regenerację rany.

*Nagietek – napar albo maść z tego zioła, korzystnie działa na oparzenia. Ich stosowanie ułatwia gojenie się ran, a także zmniejszają obrzęk oraz stan zapalny.

Poważne oparzenia

Oparzenia, które objęły znaczną część ciała, wymagają pilnej interwencji lekarskiej. Od lekkich różnią się tym, że na skórze pojawiają się głębokie rany pokryte na wierzchu martwą tkanką. W takim przypadku, po nałożeniu zimnego kompresu, należy koniecznie udać się na pogotowie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oparzenia | poparzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy