Reklama

Domowe kuracje na letnie przeziębienie

O tej porze roku wyjątkowo łatwo o takie problemy. Podpowiadamy, co zrobić, by pokonać sezonowe dolegliwości.

Gdy na dworze skwar, chętnie sięgasz po zimne, często gazowane napoje albo lody? To prosta droga do letniej infekcji. Duże wahania temperatur, na które o tej porze roku bywa narażone nasze gardło (upał, a po chwili lodowate picie), powodują, że jest ono bardziej podatne na atak chorobotwórczych wirusów oraz bakterii. Aby uniknąć infekcji, najlepiej w ogóle zrezygnuj z jedzenia i picia zimnych produktów. A jeżeli poczujesz charakterystyczne drapanie i ból w przełyku, nie czekaj, aż choroba się rozwinie, tylko zacznij działać. Poniżej znajdziesz sprawdzone sposoby, które pomogą uniknąć dolegliwości.

Reklama

Złagodzą kaszel

Zarówno suchy, jak i mokry potrafi porządnie uprzykrzyć życie. Na szczęście istnieje wiele naturalnych leków, które pomogą pozbyć się kłopotów. Oto środki, po które warto sięgnąć.

Sok z buraków: Duży ćwikłowy burak obierz, a następnie pokrój. Zasyp 4 łyżkami cukru i odstaw na jeden dzień. Następnie zlej słodki sok. Taki syrop pij 2 razy dziennie po 1 łyżeczce.

Syrop z czosnku i cytryny: Zmiażdż 2 główki czosnku, dodaj: sok z 2 cytryn, 4 łyżki miodu i 2 szklanki przegotowanej wody. Odstaw przygotowany napój na dwie doby. Po tym czasie pij 2 razy dziennie po 2 łyżeczki.

Mikstura z cytryny i oliwy: 200 ml oliwy z oliwek wymieszaj ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny, wstrząśnij miksturę. Pij po 1 łyżeczce 3 razy dziennie.

Wywar z imbiru z miodem lub syropem malinowym: Niewielki kawałek korzenia imbiru (ok. 5 cm) pokrój w cienkie plasterki i zalej 1 szklanką wody. Gotuj na małym ogniu przez ok. 20 min. Przecedź, a potem ostudź do temperatury nie wyższej niż 40 st. C. Dodaj 1 łyżkę miodu lub syropu z malin. Ciepły napój pij 2 razy dziennie.

Syrop z nasion kopru włoskiego: 1 łyżkę nasion kopru włoskiego zalej 1/3 l wody, dodaj 2 łyżeczki miodu, a następnie gotuj 10 minut. Przecedź i pij 3 razy dziennie po 1 filiżance.

Nawilżanie powietrza: Porozwieszaj w domu mokre ręczniki lub włącz nawilżacz powietrza.

Pomogą pozbyć się chrypki

Sprawdź, co ułatwi ci błyskawiczne nawilżenie wysuszonego i podrażnionego gardła.

Ciepły napój z dodatkiem miodu: 1 łyżeczkę miodu dodaj do ciepłej (ale nie gorącej) herbaty (najlepiej malinowej albo cytrynowej) lub naparu z lipy.

Płukanka sodą oczyszczoną: 1 łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuść w 1/2 szkl. ciepłej wody. Płucz gardło 3-4 razy dziennie.

Inhalacje z olejkiem eterycznym, np. eukaliptusowym lub miętowym: Do miski lub garnka wlej pół litra gorącej wody. Dodaj 10 kropli olejku. Nachyl się nad naczyniem, przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj parę przez 10 min.

Napar z siemienia lnianego: 2 łyżki nasion zalej 1 szkl. ciepłej wody i odstaw na pół godziny. Po tym czasie pij płyn małymi łykami.

Podgrzany sok z limonki: Wyciśnij sok z 3-4 owoców i rozcieńcz ciepłą wodą. Dodaj do niego 1-2 łyżeczki cukru, wymieszaj i popijaj powoli.

Zmniejszą ból gardła

Aby złagodzić ból gardła, sięgnij po naturalne leki, które... zwykle masz w kuchni.

Okład z ugotowanych ziemniaków: Ugotuj 2 ziemniaki i gorące rozgnieć widelcem. Papkę zawiń w lniany ręcznik i przyłóż do gardła. Trzymaj do wystygnięcia.

Sok z cebuli: 1 cebulę zetrzyj na tarce, odciśnij sok. Pij po 2 łyżeczki 6 razy w ciągu dnia.

Proste, a jakie skuteczne

W łagodzeniu silnego bólu i drapania w gardle wyjątkowo skuteczne są płukanki (m.in. ziołowe, z sodą czy solą). Jednak, aby pomogły, a nie zaszkodziły, trzeba wiedzieć, jak prawidłowo je przeprowadzać. Oto szczegółowe wskazówki. Płyn przygotowany do płukania gardła musi mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. Oznacza to, że płukanka nie może być gorąca lub nawet ciepła. Aby zabieg przyniósł oczekiwany efekt, powinien być wykonywany regularnie. Dlatego specjaliści zalecają go co najmniej 3-4 razy na dobę. Samo płukanie gardła musi być krótkie i delikatne. Wystarczy zatem jedynie 3-4 razy lekko "zabulgotać". Robiąc to silniej i dłużej, tylko podrażnisz już i tak obolałe gardło.

Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy