Reklama

Domowe sposoby na pocenie się pod pachami

Nadpotliwość to uciążliwy i krępujący problem, z którym czasem trudno walczyć. Mokre plamy pod pachami są nieestetyczne i powodują duży dyskomfort, zwłaszcza jeśli nasz pot ma nieprzyjemny zapach. O nadpotliwości mówimy, gdy gruczoły potowe wydzielają więcej potu, niż jest to potrzebne do termoregulacji organizmu. Warto wiedzieć, że jest to częsty objaw przewlekłych chorób. Nadmierne pocenie się dotyka też jednak zdrowych osób – w jaki sposób walczyć z tą dolegliwością? Poznaj domowe metody na pocenie się pod pachami.

Przyczyny nadmiernego pocenia się

Wzmożona praca gruczołów potowych jest naturalnym zjawiskiem podczas uprawiania aktywności fizycznej czy upałów. To również częsta reakcja na stres czy dietę bogatą w pikantne produkty. Warto wiedzieć, że u zdrowego człowieka pot nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. To efekt namnażania się bakterii na skórze, a więc noszenia sztucznych tkanin czy nieodpowiedniej higieny. Nadmierne pocenie się może być jednak związane z zaburzeniami hormonalnymi, metabolicznymi czy zażywaniem niektórych leków.

Nadpotliwość a choroby

Nadmierne pocenie się może być objawem nadczynności tarczycy. Gruczoł wydziela zbyt duże ilości hormonów, co prowadzi do zaburzeń metabolizmu, nerwowości czy bezsenności. Nadpotliwość towarzyszy również cukrzycy, zaburzeniom neurologicznym, gruźlicy i chorobom serca.

Reklama

Nadpotliwość a higiena

Podstawą walki z nadmiernym poceniem się pod pachami jest dbałość o higienę i częste mycie ciała. Dzięki temu unikniemy rozwoju bakterii na skórze i oczyścimy zatkane pory oraz wyeliminujemy nieprzyjemny zapach. Kluczowe jest też noszenie bawełnianych, przewiewnych ubrań i stosowanie dezodorantów lub żeli. W aptekach dostępne są specjalistyczne produkty, który wchłaniają nadmierną ilość potu i hamują działanie gruczołów potowych.

Nadpotliwość a dieta

Nadpotliwość można też zmniejszyć za pomocą odpowiedniej diety. Przede wszystkim należy wyeliminować z niej pikantne przyprawy: ostrą paprykę, imbir czy pieprz oraz czosnek czy cebulę, które mogą negatywnie wpływać na zapach potu. Do jadłospisu warto za to włączyć orzeźwiające owoce oraz zielone warzywa.

Zioła na nadpotliwość

Warto też pić ziołowe napary, które wspierają pracę nerek, wspomagają usuwanie toksyn z organizmu i zmniejszają ilość wydzielanego potu. Najskuteczniejsze są napary z szałwii, pokrzywy, rumianku oraz kory dębu. Zioła można również dodawać do kąpieli.

Zabiegi na nadpotliwość

Jeśli nadpotliwość nie jest spowodowana chorobą, a trudno nad nią zapanować, warto wziąć pod uwagę zabiegi w salonach medycyny estetycznej. Dużą popularnością cieszy się jonofereza (gruczoły potowe blokuje się przy użyciu prądu i wody), laseroterapia (niszczenie gruczołów potowych za pomocą energii cieplnej) czy zastrzyki z botoksu. Dają one długotrwałe efekty (od kilku miesięcy do kilku lat) i pozwalają się cieszyć całkowicie suchymi pachami.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama