Reklama

Jak leczyć powiększone węzły chłonne?

Węzły chłonne są ulokowane na całym ciele, jednak ich największe skupisko znajduje się pod pachami, na szyi, w pachwinach, pod żuchwą i za uszami. Ich zadaniem jest obrona organizmu poprzez filtrowanie limfy. Węzły powiększają się z powodu stanu zapalnego, powstałego w wyniku infekcji bakteryjnej, wirusowej, grzybiczej. Komórki odpowiedzialne za obronę organizmu namnażają się, by zwalczyć patogen. Wtedy obserwujemy powiększone węzły chłonne, które są bardzo bolesne i uniemożliwiają przełykanie (jeśli infekcja dotyczy węzłów szyjnych). Istnieje kilka domowych sposobów leczenia powiększonych węzłów chłonnych:

Jeżówka (Echinacea)

Jeżówka oczyszcza krew i węzły chłonne, wzmacnia układ limfatyczny. W przypadku powiększonych węzłów chłonnych należy pić herbatę z jeżówki 2 razy dziennie.

Czosnek

Czosnek znany jest ze swoich właściwości antybakteryjnych i przeciwzapalnych, dzięki czemu skutecznie likwiduje obrzęk wokół węzłów chłonnych.

Przytulia czepna

Zioło to pomaga oczyścić układ limfatyczny, usprawnia też krążenie limfy. Stosować w formie herbaty.

Ocet jabłkowy

Łyżkę octu jabłkowego należy wymieszać w szklance filtrowanej wody i pić codziennie przed śniadaniem. Pomoże to zredukować obrzęk wokół węzłów chłonnych. Do napoju można dodać łyżkę miodu.

Reklama

Liście dziewanny

Dziewanna jest oficjalnie uznanym skutecznym środkiem na zapalenie oskrzeli, anginę, grypę. Zmniejsza m.in. objawy powiększonych węzłów chłonnych. Napar z dziewanny przygotowuje się zalewając łyżkę surowca szklanką wrzącej wody. Następnie napar należy odstawić do ostygnięcia i przecedzić. Pić 3 filiżanki dziennie przez tydzień.

Liście babki lekarskiej i maliny

Kilka liści babki lekarskiej i maliny należy pokroić i wrzucić do gotującej się wody. Garnek przykryć na kilka godzin, by rośliny mogły uwolnić swoje właściwości. Zaleca się picie naparu 2 razy dziennie.

Olejek miętowy

Olejkiem z mięty pieprzowej należy masować obszar ciała, w których występują bóle spowodowane obrzękiem gruczołu limfatycznego. Olejek miętowy działa kojąco i usuwa bakterie odpowiedzialne za powstanie obrzęku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: węzły chłonne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama