Reklama

Jak przeciwdziałać pęcherzom?

Chociaż przeciwdziałanie jest najlepszym lekarstwem... czasami nie wiadomo jak bardzo się starasz, i tak powstają bolesne pęcherze. Dziś podajemy sposoby zarówno na zapobieganie im, jak i leczenie.

Noś odpowiednie buty

To brzmi jak oczywista sprawa, prawda? Pierwszą linią obrony przed pęcherzami jest sprawdzenie, czy buty dobrze pasują! Buty, które są zbyt ciasne lub zbyt luźne mogą być przyczyną powstania pęcherzy. Kiedy kupujesz nowe buty, pochodź w nich nieco dłużej, żeby wyczuć, czy gdzieś nie uciskają. Biegacze i osoby, które często udają się na piesze wędrówki, powinny zwrócić szczególną uwagę na to, by buty nie ściskały palców i by nie ślizgała się pięta. Aby przeciwdziałać powstawaniu pęcherzy podczas biegania czy wędrówek należy kupić buty o 1/2 rozmiaru większe niż zwykłe buty. Musi być w nich więcej miejsca, gdyż stopa może spuchnąć. W przypadku biegaczy, jeśli pęcherze to często występujący problem, wskazana jest konsultacja ze specjalistą w celu dokonania analizy chodu. Podczas kupowania butów zwróć uwagę na szwy, które mogą obcierać stopę podczas biegania czy chodzenia i powodować pęcherze. Starsze buty mogą mieć wytarte miejsca, które często powodują dodatkowe obcieranie.

Reklama

W nowych butach uciskaj górną tylną część buta, aby zmiękczyć materiał.

Jeśli regularnie stosujesz pedicure, zadbaj o to, by kosmetyczka nie usunęła nagniotków, gdyż działają jak ochrona przed pęcherzami! Zwróć uwagę na swój sposób chodzenia. Stawiaj stopę na ziemi raczej od palców niż całą. Utrzymuj krótkie paznokcie. Wypiłuj wszelkie ostre brzegi, które mogą podrażniać inne palce lub przetrzeć skarpetki.

Kiedy podczas biegu lub wędrówki do twoich butów dostanie się piasek lub brud, zatrzymaj się i wysyp je. Podczas długiej wędrówki zapewnij sobie czas na odpoczynek i rozciągnięcie palców.

Leczenie

Przede wszystkim, unikaj przebijania pęcherzy, jeśli to tylko możliwe. Pęcherz jest sposobem twojego organizmu na ochronę obtartej skóry.

Jeśli musisz przebić pęcherz, istnieje kilka kroków, jakie należy wykonać, aby zapobiec infekcji.

Umyj ręce.

Umyj miejsce, gdzie znajduje się pęcherz, wodą z mydłem lub przetrzyj alkoholem.

Wysterylizuj igłę lub pinezkę płomieniem z zapałki lub zapalniczki. Trzymaj je w płomieniu do momentu gdy staną się czerwone, a następnie poczekaj aż się ochłodzą.

Przebij pęcherz.

Wyciśnij płyn i pozwól, aby wypłynął na wacik lub gazę.

Nie zdzieraj luźnej skóry pozostałej po pęcherzu. Będzie działać jak naturalny bandaż dla uszkodzonej głębiej skóry.

Po przebiciu pęcherza lub jeśli pękł sam, nałóż w jego miejsce maść z antybiotykiem. Jeśli nie masz żadnej maści w domu, ale masz olejki eteryczne, możesz wykonać następującą mieszankę w pojemniczku 30 g i aplikować ją według potrzeby:

40 kropli lawendowego olejku eterycznego

30 kropli olejku z drzewa herbacianego

30 kropli frakcjonowanego oleju kokosowego

Pozostaw pęcherz bez opatrunku, z dostępem do powietrza, tak długo jak to możliwe. Jeśli musisz nałożyć bandaż, spróbuj przykryć zmienione miejsce bez dotykania samego pęcherza. Użyj zwykłego plastra samoprzylepnego na małe pęcherze, a na większe – moleskin lub gazę.

Infekcja

Jeśli pęcherz jest wypełniony mętną ropą lub wydziela zapach, możliwe, że wdała się infekcja. Zaczerwienienie, opuchlizna, silny ból, gorączka i mdłości to również oznaki infekcji. Jeżeli zauważysz czerwoną linię powstającą z boku rany, może to oznaczać zakażenie gronkowcem. Wszystkie objawy zakażenia powinny być traktowane poważnie! Jeśli zauważysz którekolwiek z nich, skontaktuj się natychmiast z lekarzem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pęcherze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama