Reklama

Jak rozpoznać chłoniaka?

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Powiększone węzły chłonne, kaszel, podwyższona temperatura, nocne poty, chudnięcie, swędzenie całego ciała - to może być chłoniak, jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych.

Zdjęcie

Objawy nowotworu można pomylić z grypą / 
Objawy nowotworu można pomylić z grypą
Chłoniaki są nowotworami układu odporności i należą do najczęstszych nowotworów złośliwych. Dzielą się na chłoniaki nieziarnicze (80 proc. przypadków), które występują najczęściej u osób dorosłych między 45. a 60. rokiem życia oraz ziarnicę złośliwą (chłoniak Hodgkina), która rozwija się przeważnie w okresie wczesnej dorosłości lub w wieku podeszłym. Ziarnica złośliwa, jest - wbrew nazwie - chłoniakiem, który najłatwiej wyleczyć.

Na świecie ponad 1 mln ludzi cierpi na jeden z kilkudziesięciu rodzajów chłoniaka nieziarniczego, a 200 tys. umiera z jego powodu. W Polsce co roku rozpoznaje się ok. 8 tys. nowych przypadków chłoniaków, przy czym liczba ta systematycznie wzrasta.

Reklama

Niepokojące objawy

Chłoniaki są umiejscowione najczęściej w węzłach chłonnych i innych narządach układu limfatycznego, jak śledziona i migdałki, a także w szpiku kostnym, krwi. Ale mogą też naciekać inne narządy i części ciała np. żołądek, piersi, serce, nos, co znacznie utrudnia prawidłową diagnostykę i leczenie.

Mimo iż na chłoniaka może zachorować każdy - niezależnie od wieku i płci, to wiedza społeczeństwa na temat tych nowotworów jest ciągle znikoma. Oto najczęstsze objawy nowotworu, które powinny nas skłonić do konsultacji z lekarzem, jeśli utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie:

• powiększone węzły chłonne na szyi, pod pachami lub w pachwinach (choć węzły mogą również pozostać małe, a nawet przez jakiś czas niewidoczne)

• znaczna utrata na wadze

• nieuzasadnione zmęczenie

• podwyższona temperatura ciała

• obfite poty nocne

• długo utrzymujący się kaszel lub duszności

• swędzenie całego ciała.

"Jeśli utrzymują się one dłużej niż trzy tygodnie, pacjent powinien zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który na podstawie wywiadu oraz badania fizykalnego jest w stanie ocenić, czy objawy są na tyle niepokojące, że mogą nasuwać podejrzenie choroby nowotworowej. W razie potrzeby lekarz POZ powinien chorego pokierować na dalszą diagnostykę" - przestrzega dr Anna Dąbrowska z Centrum Onkologii w Warszawie. Badaniem, które pozwoli odróżnić chłoniaka od przerzutów innego nowotworu do węzłów chłonnych, jest biopsja węzła chłonnego.

Rak czy grypa?

Fakt, że objawy chłoniaka mogą przypominać grypę lub przeziębienie utrudnia i opóźnia prawidłową diagnozę. Tymczasem, wczesne wykrycie choroby może uratować pacjentowi życie - niektóre chłoniaki są w stanie doprowadzić do śmierci w ciągu kilku miesięcy jeśli nie będą leczone. Dzięki postępowi medycyny, skuteczność leczenia tych nowotworów wzrosła w ostatnich pięciu dekadach o 50 proc. Część chłoniaków (nawet najbardziej agresywnych) można już wyleczyć, a niektóre, choć nieuleczalne, stały się chorobą przewlekłą, z którą pacjent może żyć wiele lat.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowie

INTERIA.PL/PAP
Więcej na temat:swędzenie | temperatura | objawy | rozpoznać

Zobacz również

Reklama

Skomentuj artykuł: Jak rozpoznać chłoniaka?

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7152

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

DBAMY O JAKOŚĆ! WYROŻNIJ ZA 1,23 PLN

Koszt całkowity SMS 1,23 PLN Nota prawna

? O co chodzi z wyróżnieniem

Wasze komentarze (24)

Dodaj komentarz
aaa

~aaa -

prosze mi powiedziec czy z podstawowego badania krwi np morfologii mozna cos juz wykryc ze jest cos nie tak w organizmie jezeli chodzi o nowotwory?????

chłoniaczka

~chłoniaczka -

mamy niedouczonych lekarzy,byłam chyba w kazdym specjalistycznym gabinecie z roznymi objawami,nikt nie zdiagnozowal,a to chłoniak non hodgkina

gosc

~gosc -

od 2,5 mam powiekszone wezły i zle samopoczucie przeszłam multum gabinetow nikt nie rozpoznał choroby,dopiero kiedy poszłam na wycinek z jednym wezłem wynik nieziarniczy chłoniak limfocytarny

hashimotka

~hashimotka -

Objawy gryopopochodne i swędzenie ma równiez zapalenie tarczycy typu hashimoto, więc nie panikujcie. To wprawdzie też wredna choroba ale na pewno łagodniejsza niż rak (szczególnie jesli chodzi o długośc życia choc z jej jakościa to róznie bywa :(((

ja tez

~ja tez -

Mam okropny świąd całego ciała Dermatolog zapisywała mi przez 5 miesiecy leki na alergię ,,,,,,,,,, które nic nie pomogły Zapisałami jakieś śmierdzące świństwo na świerzb,,,,,,,,,, którego nie miałam lecz pogorszyło sprawę Mam bąble w pachwimach które strasznie swędzą Pani dermatolog powiedziała mi żebym poszła do psychiatry bo mam w głowie jakieś urojenia I co Kochani o tym sądzicie ? Nic mi nie pomagła a swędzi mnie że udaję się już do psychiatry bo denerwuje mnie ten świąd Czy naprawdę lekarze bagatelizują pacjenta ? co o tym myśleć Pozdrawiam

bahama

~bahama -

Proszę o podpowiedz....w pachwinach robią mi się zgrubienia,po czasie wygląda jak początek wrzoda,jest zaczerwieniony i boli ale nic po za tym. Utrzymuje się dość długo i zanika aby po krótkim czasie pojawić się na nowo. Lekarz stwierdził że to zapalenie mieszków włosowych i przepisał maść, ale to nic nie daje i nadal są nawroty. Boję się że to coś gorszego bo to coś pojawia się w miejscach gdzie znajdują się węzły chłonne. proszę o jakieś informacje, może ktoś z was miał coś podobnego.

ella

~ella -

Lekarze często bagatelizują gorsze objawy niż swędzenie. Więc po co te mądrości wypisujecie o profilaktyce. Śmiechu warte

krzysztof

~krzysztof -

Oni tam siedzą i czekaja na wyplaty. W przerwie miedzy kawą a lunchem wypatruja frajera z kopertą wezma kazda i nic nie zrobia bo nawet nie wiedzą od kogo wzieli i za co .

ona20

~ona20 -

ja zachorowałam na ziarnice złośliwą choć nie miałam żadnych z tych objawów. Prawdę mówiąc nie miałam żadnych, nic mnie nie bolało i normalnie się czułam... dziś jestem już po chemiach i radio

pacjentka

~pacjentka -

Porady dla bogatych nie dla biednych mam gorsze obiawy ale to nikogo nie interesuje Maja lekarze limity i koniec z leczeniem tylko dla wybranych .

Reklama

Reklama