Reklama

Jakie są oznaczenia karetek?

Ambulans - potocznie zwany karetką, a często także erką - to pojazd wykorzystywany przez ratowników do niesienia pomocy medycznej. To właśnie dzięki niemu mogą szybko pojawić się w domu pacjenta albo w miejscu wypadku czy innego tragicznego zdarzenia. Karetka - podobnie jak radiowozy czy wozy strażackie - zaliczana jest do środków transportu uprzywilejowanych w ruchu. Jeśli jedzie na sygnale, pozostali kierowcy są zobligowani do tego, aby usunąć się z drogi i umożliwić jej swobodny przejazd. Czego jeszcze warto dowiedzieć się na temat ambulansów? Jakie rodzaje ich rozróżniamy? Czy służą wyłącznie do przewożenia pacjentów? Sprawdźmy.

Karetki kiedyś i dziś

Zmiany w przepisach i oznaczeniach karetek weszły w życiu po 2010 roku. Od tego momentu rozróżnia się karetki specjalistyczne, podstawowe, transportowe, weterynaryjne, neonatologiczne. Jakie mają znaki szczególne?

* Karetka specjalistyczna - w tego typu karetce przynajmniej jedna osoba z całej załogi jest lekarzem. W przeciwieństwie do karetki podstawowej, w której lekarza nie będzie.

* Karetka podstawowa - załoga takiej karetki składa się z co najmniej dwóch osób będących ratownikami lub pielęgniarkami.

* Karetki transportowe - używane są głównie do transportu chorych, którzy nie wymagają intensywnego nadzoru medycznego. Ponadto wykorzystuje się je także do transportów medycznych np. transportu krwi. W skład załogi takiej karetki wchodzi przeważnie ratownik oraz kierowca. Jeśli przewożony jest nią chory w ciężkim stanie zdrowia, który wymaga nadzoru medycznego, obecny jest także lekarz.

Reklama

* Karetki weterynaryjne - są pojazdami wykorzystywanymi do udzielania pomocy oraz przewozu zwierząt do lecznicy weterynaryjnej. Charakterystyczny dla nich jest żółty kolor z czerwonymi paskami oraz niebieskim paskiem z tyłu pojazdu.

* Karetki neonatologiczne - są używane do transportu noworodków i niemowląt do 1. roku życia.

Oznaczenia karetek

Na polskich drogach można spotkać karetki z różnymi oznaczeniami. Co dokładnie znaczą litery umieszczone na karetce?

* Jeśli zobaczysz karetkę oznaczoną literą S – wiedz, że litera ta oznacza ambulans reanimacyjny używany w stanach zagrożenia życia.

* Karetka oznaczona literą N to pojazd reanimacyjny, który używany jest do transportu medycznego noworodków i niemowląt do 1. roku życia. (Karetka neonatologiczna).

* Karetka oznaczona literą P wykorzystywana jest do wypadków, urazów czy zachorowań, gdzie nie jest wymagane zadysponowanie załogi z karetki typu S.

* Karetka transportowa przeznaczona do przewozu chorych niewymagających intensywnej opieki oznaczona jest literą T.

* Karetki, które zbliżone są do standardu karetek typu S, ale w skład ich załogi wchodzi specjalista kardiolog lub chorób wewnętrznych, oznakowane są literą K.

Oznakowanie karetek

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia karetki poruszające się po polskich drogach powinny:

- być koloru białego lub żółtego

- mieć z tyłu, na dachu i po bokach pojazdu logo o średnicy 50 cm.

- posiadać na bokach nazwę dysponenta jednostki.

Ponadto z przodu pojazdu powinien znajdować się lustrzany napis "AMBULANS", barwy czerwonej lub granatowej o wysokości znaków co najmniej 22 cm. Z tyłu może znajdować się taki sam napis o wysokości znaków co najmniej 10 cm.

Opisane powyżej oznaczenia karetek powinny znajdować się po obu stronach samochodu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama