Reklama

Jakie właściwości ma imbir?

Imbir to niezwykła roślina, bez której wiele osób nie wyobraża sobie życia. Powodów jest mnóstwo, a są to zarówno walory smakowe, jak i właściwości prozdrowotne.

Spożywanie imbiru najczęściej kojarzy się z leczeniem przeziębienia czy wzmacnianiem odporności. Prawdą jest, że picie herbaty z imbirem korzystnie działa na układ immunologiczny, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Nie tylko zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji, ale także łagodzi kaszel, rozrzedza śluz, hamuje skurcze oskrzeli, działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Imbir zalecany jest przy nieżytach i stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. To jednak nie wszystko. Jak się okazuje ta orientalna roślina świetnie działa też na wiele innych dolegliwości. 

Reklama

Imbir zmniejsza lepkość krwi, chroniąc tym samym przed tworzeniem się zatorów i zakrzepów. Wpływa korzystnie na pracę serca, poprawia koncentrację i dodaje energii oraz witalności - jest pomocny w stanach przemęczenia fizycznego i psychicznego.

Pomaga też przy dolegliwościach związanych z układem pokarmowym i trawiennym. Działa żółciopędnie i rozkurczowo. Pomaga zlikwidować wzdęcia oraz zwiększyć wydzielanie śliny, co ma korzystny wpływ na proces trawienia. 

Łagodzi też mdłości, również po narkozie i w czasie chemioterapii. 

Kolejną leczniczą właściwością imbiru jest pomoc w łagodzeniu obrzęków związanych z zatrzymywaniem wody w organizmie. Substancje zawarte w tej przyprawie działają moczopędnie i usuwają nadmiar wody z tkanek. 

Imbir to roślina mająca też wpływ na pracę mózgu, poprawia jego ukrwienie i dotlenienie. Znajduje się również na liście naturalnych afrodyzjaków, ponieważ jego spożywanie poprawia ukrwienie narządów płciowych.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy