Reklama

Kiedy iść do ginekologa?

Wizyta u ginekologa nie należy do przyjemnych. Nie oznacza to jednak, że możemy sobie pozwolić na to, by udawać się na nią wyłącznie wtedy, gdy jesteśmy w ciąży. Istnieje wiele niepokojących objawów, które powinny być dla nas sygnałem, że z naszym organizmem dzieje się coś nie tak. Jeśli zauważysz u siebie któreś z tych opisanych poniżej, koniecznie zgłoś się do lekarza ginekologa. Na wizytę warto zapisać się także wtedy, gdy nic ci nie dolega. To znakomita okazja, by profilaktycznie zbadać piersi i wykonać zaległą cytologię.

Kłopoty z miesiączką

Twój organizm wolniej wydziela hormony płciowe, gdy jesteś pod wpływem stresu i masz wysoki poziom adrenaliny, kortyzolu. Cykl się wydłuża. O opóźnienie miesiączki szczególnie łatwo, gdy stres pojawił się w pierwszej fazie cyklu. W gabinecie lekarz musi najpierw wykluczyć ciążę. Przeprowadzi badanie ginekologiczne, może zlecić test ciążowy z krwi.

Następnie przepisze środki uzupełniające niedobór hormonów (progesteronu), zawierające ich syntetyczne odpowiedniki (tzw. progestageny) – doustne lub dopochwowe. Co dodatkowo pomoże? Postaraj się nie stresować, wysypiać, właściwie odżywiać. Organizm łatwiej odzyska równowagę. Nie przeciążaj go np. nadmiernym wysiłkiem lub odchudzaniem.

Reklama

Ważne: Tabletki z hormonami pomogą także złagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego i sprawią, że miesiączka będzie mniej bolesna.

Bóle podbrzusza

Mogą świadczyć o infekcji pęcherza lub zapaleniu przydatków. Choroba czasem przenosi się z jednej okolicy na drugą. Obie choroby wymagają odpowiedniej kuracji. Im szybciej ją podejmiesz, tym lepiej, więc nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

W gabinecie: Podczas infekcji pęcherza (świadczą o niej także uczucie parcia oraz pieczenie i ból w trakcie oddawania moczu) – lekarz przepisze środki zwalczające chorobotwórcze bakterie (z furaginą, cyprofloksacyną). Gdy masz zapalenie przydatków, dostaniesz antybiotyk, a dodatkowo preparaty wspomagające rozwój dobrej mikroflory (tzw. probotyki) – w postaci doustnych kapsułek i żelu dopochwowego.

Co dodatkowo pomoże? Pij dużo płynów (2 litry dziennie), by wypłukać bakterie – sok z żurawiny, niegazowaną wodę, herbaty owocowe, moczopędny i przeciwzapalny napar z nawłoci (za zgodą lekarza).

Ważne: Gdy tylko podejrzewasz infekcję pęcherza, zastosuj ciepłe okłady lub weź kąpiel. To prosty sposób, by wspomóc mechanizmy obronne.

Pieczenie, świąd

Takie dolegliwości w pochwie plus białe upławy to oznaka grzybicy i sygnał, że masz zaburzoną ochronną mikroflorę. W gabinecie. Grzybicę leczy się doustnie i dopochwowo, kapsułkami i globulkami lub kremami przeciwgrzybiczymi.

Lekarz może dodatkowo zalecić maść zawierającą sterydy – zmniejszają świąd i obrzęk śluzówki. Specjalista może też zlecić: posiew moczu – gdy zakażenie pęcherza przytrafia ci się nie pierwszy raz; biocenozę pochwy – by sprawdzić, jaka jest proporcja między zdrowymi bakteriami i patogenami, jaki jest rodzaj zapalenia (bakteryjne czy grzybicze).

Co dodatkowo pomoże? Zrezygnuj ze słodkich pokarmów (są pożywką dla grzybów). Noś przewiewną bieliznę i nie dopuszczaj do zawilgocenia okolic intymnych.

Ważne: Jeśli masz taką możliwość, ćwicz jogę hormonalną. Pobudza produkcję estrogenów, a to korzystne dla zdrowia intymnego.

Zmiany na śluzówce

Jeśli wyczułaś w pochwie brodawkę, nie musi to świadczyć o zakażeniu HPV (ale może). Specjalista dokładnie obejrzy zmianę. Niewielka, płaska, lekko brązowa narośl to prawdopodobnie zwykła brodawka wirusowa (niespowodowana HPV). Niebiesko-fioletowa kuleczka może być żylakiem sromu.

Wypukła, cielista brodawka (jedna lub więcej) może być kłykciną kończystą. Nawet jeśli tak jest, istnieją metody, by się jej pozbyć. W gabinecie zwykłą brodawkę lekarz usunie za pomocą wymrażania (krioterapia) lub wyłyżeczkowania.

Przy żylakach sromu pomoże zabieg obliteracji – wstrzykuje się specjalny preparat, który powoduje, że zarastają.

W leczeniu kłykciny kończystej (w zależności od jej wielkości) specjalista zastosuje środki farmakologiczne, wymrażanie, przeprowadzi zabieg z użyciem lasera lub chirurgiczny.

Ważne: Dbaj o odporność (odżywiaj się właściwie, bądź aktywna fizycznie) – wtedy łatwiej utrzymać w ryzach wirusy.

Na te objawy uważaj szczególnie!

Jak najszybciej zgłoś się do lekarza, jeśli występują:

  • żółte lub zielone upławy o rybim zapachu, dyskomfort w dole brzucha, ból podczas stosunku – podejrzenie zakażenia rzęsistkiem pochwowym;
  • ropne upławy, bóle podbrzusza, stawów, wypryski na skórze – zakażenie rzeżączką; owrzodzenie warg sromowych (bezbolesne), powiększenie węzłów chłonnych, wysypka na głowie, dłoniach i stopach – mogą świadczyć o kile.

Specjalista zaleci badania, m.in.: krwi (antygeny bakterii); rozmaz z wydzieliny w pochwie.

Terapia: antybiotyki (np. penicylina, doksycyklina, erytromycyna). Antybiotykoterapii powinien zostać poddany także twój partner!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: infekcje intymne | upławy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy