Reklama

Kobiety aktywne fizycznie mają szanse na dłuższe życie

O tym, że ruch to zdrowie nie trzeba nikogo przekonywać. Okazuje się, że jest on także gwarancją długowieczności - szczególnie w przypadku kobiet, które ćwicząc regularnie mogą istotnie zwiększyć szansę na osiągnięcie sędziwego wieku.

Zależność między ćwiczeniami i długowiecznością była w przeszłości wielokrotnie badana. Nie jest, zatem tajemnicą, iż regularna aktywność fizyczna pomaga zachować zdrowie do późnej starości, pozytywnie wpływając niemal na każdy jego aspekt.

Teza ta znajduje odzwierciedlenie zwłaszcza w przypadku kobiet. Jak bowiem wynika z ostatnich badań naukowych, kobiety, które ćwiczą przez godzinę dziennie mają znacznie większe szanse na osiągnięcie wieku 90 lat niż panie stroniące od ruchu.

Uczeni z Wydziału Epidemiologii w Centrum Medycznym Uniwersytetu w Maastricht zbadali, w jaki sposób rozmiar ciała i codzienna aktywność fizyczna mogą wpływać na długość życia.

Reklama

Na potrzeby badania, którego rezultaty zostały opublikowane w "Journal of Epidemiology and Community Health", naukowcy przeanalizowali dane zebrane od ponad 120 tys. mężczyzn i kobiet w wieku od 68 do 70 lat. Dane zawierały wzrost uczestników, rodzaj i czas trwania aktywności fizycznej w ciągu dnia oraz wagę - obecną, a także posiadaną w wieku lat 20.

Zajęcia fizyczne wskazane przez uczestników obejmowały nie tylko ćwiczenia na siłowni czy aerobik, ale również codzienne czynności, jak choćby spacer z psem, ogrodnictwo czy jazdę na rowerze do pracy.

Naukowcy odkryli, że kobiety, które wykonują od 30 do 60 minut aktywności fizycznej dziennie, mają o 21 proc. większą szansę na osiągnięcie wieku 90 lat te, które pozostawały aktywne 30 minut lub krócej. Uczeni stwierdzili również, że godzina to optymalna ilość czasu, jaką kobiety powinny poświęcić na codzienną aktywność fizyczną.

Autorzy zaznaczają, że badanie ma charakter wyłącznie obserwacyjny, gdyż na długość życia uczestników wpłynąć mogły również inne czynniki, takie jak palenie papierosów, dieta czy picie alkoholu. Wyniki owego badania pozostają jednakowoż kolejnym dowodem na to, że być aktywnym (a zwłaszcza aktywną) zdecydowanie warto. (PAP Life)


PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama