Reklama

Kolka nerkowa już nie będzie ci dokuczać

Jej znakiem rozpoznawczym jest ból tak silny, że nie można znaleźć sobie miejsca. Występują też nudności i wymioty oraz ciągłe parcie na pęcherz. Sprawdź, co możesz zrobić, by dolegliwości jak najszybciej minęły i nie wracały.

Co ulży w razie ataku

Ból w dole pleców świadczy o tym, że kamień dopiero co zaczął się przemieszczać i jest jeszcze blisko nerki. Ból w dole brzucha to znak, że złóg zdążył już przejść prawie cały moczowód i jest blisko pęcherza. Wtedy łatwiej o jego wydalenie z moczem.

Postaraj się jak najwięcej chodzić lub stać. Unikaj zaś leżenia. Zachowując pionową pozycję ciała, ułatwiasz przemieszczanie się kamienia w dół do pęcherza.

Do bolesnej okolicy przykładaj termofor wypełniony gorącą wodą. Pod wpływem ciepła rozkurczą się i rozszerzą drogi moczowe. Dzięki temu przemieszczanie się kamienia będzie dla ciebie mniej odczuwalne.

Reklama

Zażyj środek rozkurczowy i przeciwbólowy, najlepiej w czopku (np. z tzw. dikofleniakiem, drotaweryną).

Co chwilę wypijaj 2-3 łyki wody niegazowanej - w sumie powinny to być 2-3 litry.

Wypij moczopędny odwar pietruszkowy. 1/2 obranego ze skórki i pokrojonego w plasterki korzenia zalej 1 szklanką wody i gotuj wolno 20 min; odcedź.

Zgłoś się po pomoc:

- do lekarza - gdy pierwszy raz w życiu masz takie dolegliwości i nigdy wcześniej nie sprawdzałaś, czy nerki są zdrowe (robiąc badania takie jak USG lub RTG brzucha); a także gdy pomimo zastosowanych leków, ból nie słabnie w ciągu 2-3 godzin;

- do szpitala - gdy masz gorączkę, oddajesz zabarwiony na czerwono mocz lub jego ilość jest bardzo mała; dolegliwości są bardziej nasilone, niż np. 5 lat temu.

Lecznicza woda

Pij specjalną wodę uzdrowiskową o silnym działaniu moczopędnym. Pobudza ona perystaltykę moczowodów i przyspiesza wydalanie kamienia. Kupisz ją w sklepie spoż. (np. Jan, Józef, ok. 4 zł/1l).

Sprawca bólu - kamień

Prawie zawsze przyczyną kolki jest kamica. Gdy na co dzień pijesz mało wody i spożywasz dużo soli, w moczu mogą tworzyć się różne złogi. Organizm próbuje pozbyć się kamienia. To właśnie wędrówka złogu w moczowodzie jest tak bolesna.

Które badania warto zrobić

Są zalecane nawet, jeśli udało ci się szybko i bez pomocy lekarza pozbyć kolki. Skonsultuj się z lekarzem (np. rodzinnym) i poproś o odpowiednie skierowanie. USG lub RTG jamy brzusznej pokaże, czy są kamienie, ile, jak duże i w którym miejscu się znajdują. Dobowa zbiórka moczu ujawni przyczynę tworzenia się złogów (np. nadmiar tzw. szczawianów, niedobór tzw. cytrynianów) i ułatwi właściwą terapię.

Jak o siebie najlepiej zadbać

Zmień swoją dietę w taki sposób, by kamienie nie miały się z czego tworzyć. Codziennie pij 4-5 litrów płynów (1/2 tej ilości powinna stanowić woda filtrowana lub niskozmineralizowana). Zawsze przed snem i po oddaniu moczu w nocy oraz rano pij szklankę wody. Ogranicz sól do maks. 1 płaskiej łyżeczki dziennie.

Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy