Łagodzimy ataki nerwicy lękowej
Gdy coś cię zaniepokoi, robi ci się słabo i zaczyna brakować ci tchu. W dodatku, z każdym kolejnym razem jest coraz gorzej. Wcale nie musi tak być!

Zastosuj metodę oddychania po "kwadracie"
Jak tylko poczujesz, że pogarsza się twoje samopoczucie, wyobraź sobie, że masz przed sobą kwadrat. Licząc do trzech i przesuwając wzrokiem po górnej krawędzi w prawo, zrób wdech. Ponownie licząc do trzech i przesuwając wzrokiem po prawym boku w dół, wstrzymaj oddech.
Kolejne odliczanie i przesuwanie wzrokiem po dolnej krawędzi w lewo - to pora na wydech. Ostatnie odliczanie i patrzenie na lewy bok - to moment wstrzymania oddechu. Całość powtarzaj dotąd, aż twoje samopoczucie się poprawi.
Odwróć swoją uwagę
Weź książkę lub gazetę i zacznij czytać słowa od tyłu. Nie masz żadnej z nich pod ręką? Nic nie szkodzi. Spróbuj policzyć od 20 do 1. Chodzi o to, by zająć głowę czymś nietypowym, wymagającym wzmożonej uwagi i... pozwalającym zapomnieć o stresie.
Wyprostuj się, wypnij klatkę piersiową i unieś wysoko głowę
Sprawdzono, że postawa ciała, jaką przyjmujemy w momencie zdenerwowania, ma wpływ na to, jaki jest nasz dalszy stan psychiczny i fizyczny. Jeśli pod wpływem stresu garbisz się i kulisz, negatywne emocje nasilają się, a tobie jest trudno oddychać.
I odwrotnie, prostując się, dodajesz sobie pewności siebie, czujesz się bardziej opanowana, a także swobodniej oddychasz.

Wyklucz z diety wszystko, co może nasilać lęk
Chodzi o pokarmy drażniące układ nerwowy - zawierające dużą ilość cukru oraz tłuszczów nasyconych. Ogranicz w pierwszej kolejności słodycze - występuje w nich zarówno jeden, jak i drugi szkodliwy składnik.
Na cenzurowanym powinno się też znaleźć wszystko, co przetworzone, gotowe, wieloskładnikowe, w słoikach, paczkach i konserwach, o długim terminie przydatności do spożycia.
Zrób badania kontrolne
Twoim dolegliwościom mogą dodatkowo sprzyjać różne nieprawidłowości, np. hormonalne. Poproś lekarza rodzinnego o skierowanie na badania krwi sprawdzające poziom hormonów wpływających na pracę tarczycy (np. TSH).
Niech zleci ci również test na poziom cukru we krwi - zbyt niski i tzw. niedocukrzenie sprzyja omdleniom.