Reklama

Lewa strona snu

O tym, jak doniosły wpływ na aktywną część doby ma sen, przekonujemy się szczególnie dotkliwie wiosną i jesienią, kiedy zmiana czasu wymusza regulowanie zegarków. Rozdrażnienie, senność, apatia to zaledwie kilka z objawów, jakimi organizm płaci za sztuczne korekty. Najsilniej odczuwać je będą osoby starsze i dzieci. Warto przy okazji zwrócić uwagę nie tylko na ilość przesypianych godzin, ale też na to, jak śpimy.

Dobrze wyrobić nawyk spania na lewym boku, im wcześniej, tym lepiej. Jakie będziemy mieć z tego korzyści? Niezależnie od wieku, duzi i mali zyskują, cały organizm lepiej funkcjonuje i szybciej się regeneruje.

Usuwanie toksyn i komfort dla serca 

Usprawniony zostaje drenaż limfatyczny: ciało ułożone do snu na lewym boku szybciej oczyszcza się z toksyn, ponieważ ruch odbywa się wzdłuż lewego boku. 

Z kolei serce ma większy komfort pracy: łatwiej mu rozprowadzać krew po całym organizmie, gdyż główna tętnica wygina się w lewo.

Reklama

Korzyści dla żołądka

Dobrze wiemy, że nie należy najadać się przed snem, a ostatni posiłek powinniśmy spożyć najpóźniej dwie godziny przed pójściem spać. Jeśli zdarzy się nawet mała przekąska, a odczuwamy już senność, bezwzględnie połóżmy się na lewym boku. Spód żołądka znajduje się po lewej stronie, a wyjście z niego po prawej. Jeśli położymy się na wznak, albo (jeszcze gorzej) na prawym boku, może dojść do cofnięcia treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Doznanie będzie nie tylko nieprzyjemne, ale i niekorzystne dla śluzówek przełyku. Pokarm wymieszany z mocno kwaśnymi sokami żołądkowymi podrażni śluzówki. Jeśli pozwolimy, by taki proceder się powtarzał, możemy doprowadzić do nieodwracalnych zmian, nawet choroby nowotworowej przełyku.

Pomoc dla trzustki

Średnio po dwóch godzinach posiłek, który zjedliśmy, zostaje przesunięty z żołądka do dalszych części przewodu pokarmowego i wówczas możemy już z przyjemnością rozgościć się w łóżku. Okazuje się jednak, że kładąc się na lewym boku znów zyskamy, mimo, że żołądek jest pusty. Mocną pracę w procesach trawiennych wykonuje między innymi trzustka, która, tak jak żołądek, zlokalizowana jest po lewej stronie. Jeśli zwykliśmy zasypiać na prawym boku żołądek naciska na trzustkę i utrudnia jej działanie.

Wsparcie śledziony 

Śledzona, największy narząd limfatyczny ludzkiego organizmu, również zlokalizowana jest po lewej stronie. Magazynuje krew, wytwarza przeciwciała i warunkuje sprawność naszego systemu immunologicznego. W niej też usuwane są zużyte krwinki czerwone, białe i płytki krwi. W trakcie snu na lewym boku odpady, których organizm chce się jak najszybciej pozbyć, zostają sprawniej przesunięte do śledziony i usunięte z ciała, a my budzimy się wypoczęci i mamy więcej energii zarówno do walki z wirusami i bakteriami, jak i do bardziej aktywnego wykorzystania nowego dnia. Suma małych czynników daje wielkie efekty. Zadbajmy o jakość snu. Poprawimy jakość przeżywanych dni.


Ewa Koza, mamsmak.com  


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama